Orbán Viktor az elmúlt 16 év legfontosabb tanulságának a saját magyar állammodell szükségességét nevezte, aminek megalkotása szerinte a polgári oldalra vár, mert a mostani kormány nem tudja és nem is akarja ezt megtenni, inkább külföldi mintákat másol szolgai módon. Akkor leszünk mi is európaiak, ha saját utunkat járjuk majd – tette hozzá. A népszavazás az embereket vásárlónak tekintő „butikos állam” és az új magyar, plebejus érzelmű állammodell közötti döntés lesz – jelentette ki a Fidesz elnöke. Szerinte a mostani állam úgy viselkedik, mint a rossz butikosok a 80-as évek második felének Magyarországán: törvényszerűen vásárlónak tekinti a saját polgárait, akiken minél többet akar keresni.
– A mostani állam a kiváltságok és a kiváltságosok állama, mert a magyar állam magának kér kiváltságokat, és támogatja a kiváltságosokat. Az állam ma azt üzeni a polgároknak, hogy én hazudhatok, ti nem, én csalhatok, trükközhetek, de rátok szigorú APEH-ellenőröket küldök, én tönkretehetem az országot büntetlenül, de ha te okozol kárt, akkor súlyos árat kell fizetned – tette hozzá. Szerinte a „butikos állam” helyett méltányos, plebejus államra van szükség, amely nem kér magának kiváltságokat, és nem támogatja mások kiváltságait, nem vásárlónak, hanem megbízónak tekinti az állampolgárokat, valamint védi a nemzeti érdeket és a nemzeti tulajdont. – A „butikos állam” az egészségügyön is keresni akar, több pénzért akar kevesebb szolgáltatást nyújtani, közben pedig arról akar meggyőzni, hogy az egészségügy valójában jótékonysági intézmény, luxuscikk, amivel az állam kegyet gyakorol. Minthogy az ellenzék elsöprő győzelmet aratott az önkormányzati választásokon, lehetőség nyílt arra, hogy egy másik fajta közszolgáltatási modell felállítására tegyen kísérletet. Ennek egyik terepe az egészségügy lehet. Ennek kapcsán megismételte a korábbi bejelentést, hogy a fideszes önkormányzatok, a kórház-privatizáció megakadályozására változtatási tilalmat rendelnek az intézményekre, illetve nonprofit gazdasági társaságokká alakítják kórházaikat.
Navracsics Tibor parlamenti frakcióvezető arról beszélt: csak úgy jutnak előrébb, ha szót tudnak érteni olyan emberekkel, akikkel világnézeti vagy akár erkölcsi kérdésekben sem mindenben értenek egyet, és nem feltétlenül szimpatizálnak a Fidesszel. Ezzel utalt arra, hogy a konferencián levetített videón Lengyel László politológus és Uj Péter újságíró is igen komoly kormánykritikát fogalmazott meg.

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt