Orbán: Új törvényt a népszavazásról!

Megváltoztatná a Fidesz a népszavazásra vonatkozó törvényi szabályokat annak érdekében, hogy az Alkotmánybíróság – ha ugyanabban a népszavazási ügyben másodszor fordulnak hozzá – megváltoztathassa az Országos Választási Bizottság (OVB) döntését. Az MSZP szerint nem szükséges a törvénymódosítás.

Bodacz Balázs
2007. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnapi ülésén a Fidesz elnöksége az elmúlt hetek eseményei következtében úgy döntött, hogy az OVB politikailag elfogultnak tartott működésével szemben meg kell változtatni a választójogi törvényt. Orbán Viktor pártelnök közölte: a módosítás lényege, hogy ha az Országos Választási Bizottság döntésével szemben ugyanabban a népszavazási ügyben másodszor fordulnak az Alkotmánybírósághoz (AB), a testület megváltoztathassa az OVB döntését. A jelenlegi szabályok szerint abban az esetben, ha az OVB egy népszavazásra benyújtott kérdést nem ítél alkotmányosan elfogadhatónak, döntését azonban az Alkotmánybíróságnál megtámadják, akkor az AB csak megsemmisítheti a határozatot, és új eljárás lefolytatására kötelezheti az OVB-t. A választási bizottság pedig – ahogy erre a közelmúltban példa is akadt – más indokra hivatkozva újra megtagadhatja a hitelesítést. A Fidesz javaslata gátat szabna ennek a gyakorlatnak, ha elfogadná a parlament. A módosító indítvány szerint ha ugyanabban a kérdésben másodjára is alkotmányellenesnek minősül az OVB döntése, akkor az Alkotmánybíróság ne csupán megsemmisíthesse a választási bizottság határozatát, hanem meg is változtathassa azt. A törvénymódosítás visszamenőleges hatályú lenne, tehát a mostani procedúra lefolyását is meghatározná.
Orbán Viktor úgy véli, az OVB az Alkotmánybíróság fölé helyezte magát. Példaként említette a választási bizottság egyik ülésének jegyzőkönyvét, amelyből kiderül: több tag is úgy vélte, hogy az Alkotmánybíróság népszavazási kérdésekkel kapcsolatos véleménye a választási bizottságra nem, az ő személyére nézve pedig biztosan nem kötelező érvényű. A pártelnök a Magyar Nemzet kérdésére – nevezetesen mennyi esélyt lát a pártok támogatásának elnyerésére – elmondta: a parlament alkotmányügyi bizottságában lesz alkalom megvitatni a kétharmados többséget igénylő módosító javaslatot. Hozzátette: demokrataként azonban nem azt kell méricskélni, hogy mekkora az esély a sikerre, hanem meg kell tenni azt, ami ilyen helyzetben a kötelességük.
Nyakó István (MSZP) helyesnek nevezte, hogy a „radikális ellenzék vezére” úgy gondolja, egy kétharmados törvényhez több kell, mint a saját frakciója. Ugyanakkor hangsúlyozta: pusztán az a tény, hogy egy demokratikus intézmény nem a Fidesznek megfelelő politikai döntést hoz, hanem szakmait, nem igényli a törvénymódosítást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.