Nem fogadták kitörő lelkesedéssel Moszkvában Robert Gates amerikai védelmi minisztert, aki mindenekelőtt azért utazott oda, hogy személyében is képviselje azt a kommunikációs offenzívát, amellyel Washington szeretné bebizonyítani Oroszországnak, hogy a Csehországba és Lengyelországba tervezett rakétavédelmi létesítmények nem az orosz nukleáris elrettentő képesség aláásását szolgálják, hanem a felemelkedő iráni rakétafenyegetés semlegesítését. Anatolij Szergyukov orosz védelmi miniszter vendége jelenlétében azonban kijelentette, az amerikai rakétavédelmi pajzs egyes elemeinek tervezett közép-európai telepítése súlyosan veszélyezteti a regionális és a globális biztonságot.
Eközben a Prágában tartózkodó Henry Obering tábornok, az Egyesült Államok Rakétavédelmi Ügynökségének igazgatója jelezte, ha a cseh parlament nem adná áldását az amerikai radarállomás telepítésére, Washington más régióbeli ország területén építi fel a létesítményt. Ezzel kapcsolatban konkrét országot nem említett.
Az amerikaiak azt állítják, hogy a lengyelországi telepítésű elfogórakéták képtelenek lelőni azokat az orosz rakétákat, amelyek az Északi-sark felől közelítenék meg az Egyesült Államokat háború esetén, így ezek a fegyverek továbbra is az orosz nagyhatalmiság letéteményesei maradnának. Az utóbbi hetekben az amerikaiak együttműködésre tettek javaslatot, hogy ezzel is alátámasszák álláspontjukat. Ennek középpontjában a rakétavédelmi rendszerek (a Szovjetunió és Oroszország a hetvenes évek óta szolgálatban tart egy Moszkvát védő hálózatot) közötti információcsere, technológiák közös fejlesztése, illetve az amerikai objektumok orosz ellenőrzésének lehetősége áll.

Menczer: A teljes magyar dollármédia cinkos, támogatnak egy hazaárulót – videó