Az Egyesült Államok tájékoztatta NATO-beli szövetségeseit arról, hogy jelenlegi együttműködésük elmélyítését javasolta Oroszországnak a rakéták indításának észlelésére vonatkozóan – mondta James Appathurai NATO-szóvivő.
Mint a szóvivő elmondta, John Rood, a fegyverellenőrzésért és nemzetközi biztonságért felelős helyettes amerikai államtitkár a szövetség 25 további országának javaslatokat adott át, amelyeket ő maga már kedden átnyújtott az orosz kormánynak. Ezzel Washington azt remélte, hogy legyőzi az oroszoknak a rakétapajzs kelet-európai kiterjesztésével szembeni ellenállását. A rendszer Iránból várt rakéták ellen nyújtana védelmet.
Rood ajánlatát azonban Moszkva elutasította: Szergej Ivanov orosz helyettes miniszterelnök közölte, kormánya nem kíván együttműködni Washingtonnal. Hozzátette: e rakétavédelmi rendszernek a legjobb indulattal is illúzió az alapja. A NATO-szóvivő a szövetségesek megbeszélése után azonban nyomatékosította, az amerikai rakétavédelmi rendszernek lengyel- és csehországi kiterjesztése „nem jelenthet fenyegetést Oroszország biztonságára, és nem is rombolhatja le az európai katonai egyensúlyt”.
Martinusz Zoltán magyar
NATO-nagykövet lapunknak elmondta, hogy az ellenkező előjelű aggodalmakkal szemben a délelőtti megbeszélések inkább a transzatlanti egységet demonstrálták.

Tiszás aktivisták vehetik ki a szavazólapokat a postaládákból