Piacrombolás Miskolcon

Különösen nagy kárt okozó rongálás és lopás bűntettének alapos gyanúja miatt tett feljelentést a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányságon ismeretlen tettes ellen Iván Zsolt ügyvéd, miután az önkormányzati működtetésű Miskolci Városgazda Kht. hatósági engedély nélkül bontatott le márciusban tizenhat magántulajdonú pecsenyesütő és egyéb vendéglátó-pavilont a miskolci Búza téri piac területén. A rendőrség bűncselekmény hiányára hivatkozva megszüntette a nyomozást, ám a jogi szakember szerint vizsgálat sem történt. Iván Zsolt nem adja fel, hiszen szerinte csaknem százmilliós kárt okoztak a pavilonok tulajdonosainak és bérlőinek, ezt a kárt pedig meg kell fizetnie a miskolci önkormányzatnak vagy megbízott cégeinek.

Tolcsvai L. László
2007. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Iván Zsolt reményei szerint mihamarabb újraindítják a nyomozást a miskolci ügyben, mert mint mondja, az önkormányzat cége, a Miskolci Városgazda Kht. egy közreműködő cég mögé bújva úgy cselekedett március 11-én, vasárnap délelőtt, hogy sem engedélye, sem felhatalmazása nem volt a Búza téri 16 pavilon lebontására, ráadásul rendőri védelmet kért a manőver zökkenőmentes végrehajtása érdekében.
Március 8-án készült egy bontási engedély – tette hozzá az ügyvéd –, a dokumentumból azonban kiderül: a magántulajdonú vendéglátóegységeknek a helyükön kell maradniuk. Ezzel szemben semmit sem bontottak le, csupán azt a tizenhat épületet, amely védelmet élvezett a rombolás ellen. Az eset meglehetősen nagy vihart kavart a borsodi megyeszékhelyen, noha már hónapokkal ezelőtt ismert volt, hogy Miskolc szocialista városvezetése 2,6 milliárd forint ráfordítással új árucsarnok megépítését tervezi a város központjának nevezett Búza téren.
A kereskedők ügyvédje állítja, a pecsenyesütők hiába ismerték a szándékot, ők semmiképp sem lehettek kompetensek az ügy rendezésében, a tulajdonosok helyett ugyanis nem járhattak el. Közülük többen bérlőként, nem pedig tulajdonosként üzemeltették egységeiket, amelyek 1982-ben és ’83-ban épültek magánerőből, azóta is mindössze a telek képezi az önkormányzat, korábban a városi tanács tulajdonát. Iván Zsolt felhívta a figyelmet: tavaly október óta zajlik az egyeztetésnek nevezett huzavona, ugyanakkor az épületek tulajdonosaival egyetlen alkalommal sem konzultáltak az illetékes szakhatóságok. Csak cselekedtek március 11-én, vasárnap – a helybeliek legnagyobb megdöbbenésére. A történtek után március 13-án tett büntetőfeljelentést az ügyvéd ismeretlen tettesek ellen a megyei rendőr-főkapitányságon különösen nagy kárt okozó rongálás és lopás bűntettének alapos gyanúja miatt, de az egyenruhások a napokban lezárták a nyomozást, mondván, nem történt bűncselekmény. Az ügyvéd szerint a helyszínt nem vizsgálták meg, a kereskedőket pedig nem hallgatták meg.
A városi közgyűlés Fidesz-frakciója a legutóbbi közgyűlésen protestált is az általuk antidemokratikusnak ítélt akció ellen. Az ellenzék javaslata dacára azonban Káli Sándor polgármester nem hajlandó a grémium napirendjére tűzni a miskolci piaci rombolás ügyét. Szinay Attila, a városi közgyűlés Fidesz-frakciójának vezetője viszont szégyenteljes és embertelen eljárásról beszélt a tizenhat pavilontulajdonos és üzemeltető rovására.
Veres István, a Miskolci Városgazda Kht. nemrégiben kinevezett ügyvezető igazgatója állítja: semmi közük a bontáshoz, a munkát a Miskolci Piac Zrt. végezte el. A hírek szerint Veres állításával ellentétben rombolás történt a sokat hangoztatott szakszerű bontás helyett, az ingóságokat pedig állítólag egy üres telekre, az úgynevezett Nádasrétre szállították. Károkozás nélkül nem is lehetett „eltakarítani” a pavilonokat – tudtuk meg –, mert egybefüggő épületeket tettek tönkre a drága berendezésekkel és az építőanya-gokkal együtt.
– Az eredeti pavilonok építését 23 évvel ezelőtt 15 vállalkozó saját pénzéből, jogerős, névre szóló építési engedély birtokában végezte az akkor állami földterületen – fogalmazott Iván. A kereskedők a pavilonokat a mindenkori piacfelügyelettel kötött szerződések alapján üzemeltették. Szerinte nem véletlen, hogy a piac bezárásakor az utolsó fenntartó a Miskolci Városgazda Kht. volt, így a városvezetés ügyleteiről sikerült elterelni a figyelmet.
Iván Zsolt elmondta még, hogy a Búza téri piac átépítésének és későbbi üzemeltetésének jogát a Miskolci Piac Fejlesztő és Üzemeltető Zrt. kapta meg, amely társaságot két befektetőnek nevezett szervezet, a budapesti Ikeron Idegenforgalmi, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt., valamint Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata hozta létre 2006 szeptemberében félmilliárd forintos kezdőtőkével. A beruházást 2,6 milliárd forint ráfordítással tervezték, és másfél év alatt valósulna meg. A pavilontulajdonosok ügyvédje kijelentette: a valódi problémák tavaly őszszel kezdődtek, amikor a Miskolci Piac Zrt. előszerződéseket kívánt kötni piacfelmérés címén a kereskedőkkel. Ekkor vált nyilvánvalóvá az árusok számára, hogy a korábbi díjak többszöröséért lehet majd az újjáépített piacon árusítani. A későbbi átépítést végző cég nevében olyan tartalmú szerződéseket akartak aláíratni a kereskedőkkel, amelyekben tízéves bérleti jogot kínálnak nekik. A bérleti díj négyzetméterenként nettó 200 000 forint lesz, egy húsz négyzetméteres üzlet esetén 4,8 millió forint tíz évre. Továbbá a kereskedőknek ki kell fizetniük havonta bruttó 7200 forint összegű bérleti, valamint szintén havonta üzletenként 50 ezer forintnyi üzemeltetési díjat.
Természetesen megkérdeztük volna Veres Istvánt, a Miskolci Városgazda Kht. ügyvezető igazgatóját is a kialakult helyzetről, ám közölte: nincs mit mondania, a bíróság feladata ítéletet hozni. Iván Zsolt viszont éppen a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság bölcsességében bízik, mondván, eddig a megye taláros testülete nem okozott csalódást, ráadásul egyértelmű a jogi helyzet a piacrombolás ügyében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.