A sok rossz lehetőség közül kellett választani – magyarázta a Magyar Nemzetnek Osli polgármestere, Fodor József, aki néhány hete írta alá a szerződést a Vocational Academy Alapítvánnyal a faluban működő általános iskola átvételéről. Az ezernél is kevesebb lakosú község önkormányzata az alacsony gyereklétszám miatt nem tudja fenntartani az intézményt. A végső döntés előtt felvetődött az is, hogy a környező községekkel társulást hoznak létre, ez a terv azonban elbukott. Osli polgármestere így maga kereste meg az alapítványt, hogy vegye át az általános iskolát, amelyet jelképesen egy forintért adtak át a szervezetnek a helyi sportcsarnok használati jogával együtt. Cserében az alapítvány tízéves szerződésben vállalta, hogy nem kér tandíjat a diákoktól, és önkormányzati finanszírozásra sem tart igényt.
Az osli iskola igazgatónője, Harmath Lajosné – aki matematikát és kémiát tanít a diákoknak – hiányolja, hogy az alapítvány elnöke eddig nem ült le velük tárgyalni a várható változásokról. Az intézmény augusztus 16-tól lesz a Vocational Academy Alapítvány (Voki) tagiskolája. Az ígéretek szerint az oktatás struktúrája marad a régiben, csak egy-két kiegészítéssel kell számolni. Megszűnik például a pedagógusok közalkalmazotti státusa, ami leginkább azokat érinti hátrányosan, akik közel vannak a nyugdíjhoz. Az osli iskola tanárainak nyáron átképzésen kell részt venniük, de azt egyelőre nem tudják, miért. – Két hete ismerjük a döntést, de nehéz elhinni, hogy minden maradhat a régiben. Vannak kétségeim. Semmilyen nyilatkozatot vagy munkaszerződést nem láttunk eddig – panaszolta az igazgatónő. A tanárok többsége mégis örül annak, hogy az alapítvány átveszi az iskolát, mert így legalább nem kerülnek az utcára.
Az osli általános iskolába (képünkön) 52 gyerek jár, akiket hét pedagógus tanít. Az intézménynek van iskolarádiója, könyvtára, számítógépei. A tantermek falait a magyar népmesevilág figurái díszítik, az udvaron helytörténeti kiállítás látható. Sőt fejlesztőpedagógust is foglalkoztatnak, aki egyben a gyógytornász is. A diákok megtanulhatják a térség népszokásait, és minden évben ők a főszereplők a helyi ünnepségeken.
A Vocational Academy Alapítványt 1997-ben Nagy Ottó László alapította. Az eltelt évtizedben több városban, köztük Csornán, Kapuváron és Győrben két tannyelvű általános iskolát hoztak létre, sőt a megyeszékhelyen szakközépiskolát, diákkollégiumot is működtetnek. Nincs olyan pályázat, amiben ne vennének részt, többnyire eredményesen. Tavaly összesen 400 millió forintot nyertek programjaikra. Iskoláikban a Nemzeti alaptanterv szerint, de új szemlélettel és kiegészítő tantárgyakkal oktatnak. Az alapítvány elnöke, Nagy Ottó László kérdésünkre úgy fogalmazott: náluk tényleg a gyerek van a központban.
– Nincs olyan diák, aki ne lenne tehetséges valamiben, ez a fő elvünk. Már a kezdetek óta nem adunk például egyes osztályzatot. Ha valakinek nem sikerül a dolgozata, visszakapja, és megírhatja még egyszer – magyarázta az elnök. Minden Voki-iskolában kötelező az angolnyelv-tanulás. Az általános iskoláikban reggel nyolctól délután négyig vannak bent a diákok kötelező jelleggel. Komplex tanulási lehetőséget kapnak így a tanulók, ami válaszható szakköröket, zenetanulást és sportolási lehetőséget is jelent. Nagy Ottó László az önkormányzatoktól átvett iskolákban is ezeket az elveket vezeti majd be. – Három dolog van, amiből nem engedek az átvett iskolákban sem. Ezek között van, hogy első osztálytól kezdve kötelező az angolnyelv-tanulás, negyedik osztálytól egy másik idegen nyelv választása, valamint hogy az oktatás iskolaotthonos rendszerben valósuljon meg – mondta az elnök.
A diákok ötödik osztálytól két tantárgyat – brit civilizáció, EU-s ismeretek – angolul tanulnak. A magyar nyelv és irodalom oktatása Nagy Ottó László szerint nem szenved csorbát azzal, hogy nagy hangsúlyt kap az idegen nyelv. Az alapítvány elnöke a jelenlegi oktatási rendszer legnagyobb hibájának azt tartja, hogy kevés az elhivatott pedagógus, a fenntartó önkormányzat pedig a közalkalmazotti jogviszony miatt nem küldheti el azt a tanárt, aki nem végzi megfelelően a munkáját. Az alapítvány finanszírozási hátteréről az elnök annyit mondott: a magyar törvények mindig az összefogást részesítik előnyben. Ha két önkormányzati iskola összefogna, akkor már ők is tudnának kiegészítő normatívát igényelni.
A Vocational Academy Alapítvány által eddig létesített intézményekben – oslival ellentétben – költségtérítést kell fizetniük a diákoknak. Ennek mértéke az egyes iskolákban más és más. Győrben van, ahol az éves díj 135 ezer forint, de van olyan falusi iskola is, ahol egy helyi vállalkozó átvállalta a fizetendő összeget.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium sajtóosztálya megkeresésünkre leszögezte: az intézményfenntartó cseréje esetén a fő feltétel az, hogy az oktatás továbbra is ingyenes legyen. Nem engedélyezik az átvételt akkor, ha az adott általános iskola nyolcnál kevesebb évfolyammal működik.
Sokan „kényszerülnek” az alapítvány tagintézményei közé, a Rábaközben kettő, Veszprém megyében egy, Győr-Moson-Sopron megyében az osli iskolával együtt három jut szeptembertől erre a sorsra. Osliban az önkormányzati óvoda utolsó óráit éli, már ennek átvételére is készülnek a tervek.
A Voki sajátos oktatási filozófiájáról megoszlanak a vélemények. Kapuváron, ahol már két éve működik az alapítvány független fizetős magániskolája, a polgármester, Hámori György a Magyar Nemzetnek elmondta, nem adná nekik az önkormányzat iskoláját. – Tudom, nehéz helyzetben vannak a falvak, de mérlegelni kell azt is, hogy ha egy intézmény egyszer kiesik az önkormányzat kezéből, soha többé nem kerül vissza – fogalmazott. Az egyik kapuvári önkormányzati iskola igazgatója pedig azt mondta lapunknak, hogy már két gyereket is visszahoztak a szülők a Vokitól, arra hivatkozva, hogy ott nem jobb az oktatás.
– Egyre több önkormányzati testület választja ezt a kényszermegoldást – felelte érdeklődésünkre Kara Ákos, a Győr-Moson-Sopron megyei önkormányzat alelnöke. Hozzátette: a helyi, jól működő oktatási hagyományokat csak úgy képes megóvni egy település, ha garanciákat kér az alapítványtól. A Vocational Academy Alapítvány győri anyaintézményében az előző tanévhez képest duplájára nőtt a beiratkozó diákok száma.

Belépett a netbankjába, milliók hiányoztak a számlájáról