Márciusban a 27 uniós tagállam közül ismét Magyarországon volt a leggyorsabb a pénzromlás üteme – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatalának tegnapi jelentéséből. Az Eurostat adatai szerint a hazánkban múlt hónapban mért 9 százalékos inflációt csak a lettországi áremelkedés 8,5 százalékos üteme tudta megközelíteni, a többi tagállamban lényegesen lassúbb volt a pénzromlás irama. Az uniós statisztikai hivatal néhány napja tette közzé az új tagállamok gazdasági növekedésére vonatkozó adatokat, ahol hazánk ugyancsak az utolsó helyen szerepel.
A lassuló magyar bővülésre és a felzárkózás veszélyeire figyelmeztetett vasárnap késő este Washingtonban Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke is. A Nemzetközi Valutaalap és a Világbank tavaszi tanácskozásán részt vevő jegybankelnök a távirati irodának úgy nyilatkozott: Magyarország átvehetné az utóbbi évek szlovák gazdasági tapasztalatait, az ugyanis – különösen a magyarhoz képest – rendkívül gyors ütemben fejlődik. Simor aláhúzta: a szlovák jegybankelnök tájékoztatása értelmében Szlovákia gazdasága az idei első negyedévben éves szinten 10 százalékkal növekedett, ami a 2,5 százalék körüli magyar növekedés alapján igencsak figyelemre méltó.
Ez el kell, hogy gondolkoztasson mindenkit arról, mi az, amit Szlovákiában az elmúlt pár évben jól csináltak, s mit lehet ebből átvenni annak érdekében, hogy a következő években mi is felzárkózhassunk ehhez a rendkívül gyors növekedési ütemhez – fogalmazott az MNB elnöke, aki szerint Washingtonban arra keresik a lehetőségeket, hogyan lehetne a magyar gazdaságot felgyorsítani. Mint mondta, a magyar növekedés visszaesése nyilván a kiigazítás szükséges következménye, most azonban az a kérdés, miképpen folytatható a kiigazítás úgy, hogy az a legkisebb növekedési áldozattal járjon. Ehhez vélhetően arra van szükség, hogy a már megtett bevételnövelő intézkedések mellett minél hamarabb megtörténjenek a strukturális reformok, amelyek hozzásegítenek, hogy ne egyszeri kiigazításról legyen szó, s az eredmények tartósak maradjanak – tette hozzá.
A jegybankelnök által példaként említett Szlovákia tegnap kedvező inflációs adatokat tett közzé. Eszerint a fogyasztói árak a múlt hónapban mindössze 2,1 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbi szintnél. Az infláció kedvező alakulásában nyilvánvalóan szerepet játszott az is, hogy a szlovák kormány idén januártól 4 százalékkal csökkentette a földgáz árát a lakosság számára. A szlovák állami energiafelügyelet bejelentése szerint az idei második fél évben további 4-5,6 százalékkal csökkenhet a gáz ára a háztartásoknál.

Tornádó tarolta le Soltvadkertet: tetőket tépett le, jég verte szét az ablakokat – videó