Sikerült azonosítani a hétfői egyetemi lövöldözés elkövetőjét. A helyi rendőrség tegnap bejelentette, hogy a 23 éves dél-koreai Cso Szung Huj ölt Blacksburgben. Charles Steger, az egyetem rektora közölte: a gyilkos az intézmény egyik hallgatója volt. A férfi angolt tanult az egyetemen és a kollégiumban lakott. A nyomozók a támadót nem hozták összefüggésbe terroristacsoportokkal. A rendőrség szakértői az intézményben talált fegyverekről megállapították, hogy mindkét helyszínen ezeket használták.
A vérengzésben elhunytak személyazonosságát hivatalosan csak ma hozzák nyilvánosságra. A listát már közzétette az egyetem diákújsága, a Collegiate Times. Az áldozatok között ninc magyar állampolgár. Erről számolt be a Magyar Rádiónak nyilatkozva Techi László, a Virginiai Műszaki Egyetem magyar diákszövetségének elnöke is.
Amerika történetének legsúlyosabb iskolai lövöldözése – az elkövetővel együtt – összesen harminchárom halálos áldozatot követelt. Az elhunytak között van a blacksburgi intézmény több tanára is. Liviu Librescu 76 éves romániai születésű professzor több diák életét mentette meg magát feláldozva: a mechanikát tanító tudós az ajtóban állva akadályozta meg, hogy a terembe lőjön az ámokfutó. Tanítványai közben kimenekültek az ablakon – írta a Times Online. A vérengzésnek 29 sérültje van, közülük többek állapota válságos.
Cso Szung Huj helyi idő szerint reggel negyed nyolckor kezdett lövöldözni a campus 895 diáknak szállást adó West Ambler Johnston Hall kollégiumában, ahol egy férfi és egy nő vesztette életét. A rendőrség közlése szerint az ázsiai fiatalember itt féltékenységből nyitott tüzet. Az ámokfutás két órával később, az egyetem másik végén lévő Norris Hall előadóteremnél, egy németórán folytatódott. Amikor az első lövések eldördültek, az emberek pánikszerűen menekültek volna, azonban nem tudtak kijutni a teremből, mert valaki – vélhetőleg a támadó – korábban több ajtót is lezárt belülről láncokkal és lakatokkal. Sokan menekülés közben kiugrottak az ablakon. Az FBI közölte: az ámokfutó két fegyverből, egy kilenc milliméteresből és egy 22-es kaliberűből lőtt, majd végül magával is végzett az egyik tanteremben. Halálát fejlövés okozta. Az egyik nyomozó elárulta, hogy az ázsiai férfi golyóálló mellényt viselt.
A Norris Hall-i lövöldözéseket a szomszédos teremből hallotta az egyik diák, Nikolas Macko, aki társaival matematikaórára várt éppen. A BBC-nek küldött beszámolója szerint egyik csoporttársnője be akarta csukni a helyiség ajtaját, amikor megpillantották egymást az ámokfutóval, aki azonnal támadásba lendült. Az ajtót sikerült becsukni, majd elbarikádozni a tanári asztallal, amit a földön kuporogva támasztottak ki kezeikkel a hallgatók. A fegyveres két lövést adott le: az ajtót átütő golyók egyike a falba fúródott, a másik kirepült az ablakon. Kifogyott a tár, Cso Szung Huj újratöltötte fegyverét, megint lőtt, de végül nem jutott be, ezért a szomszédos termek felé távozott.
A vérengzés után a diákok élesen bírálták az egyetem vezetőségét, amiért az első lövések után nem figyelmeztettek a veszélyre, csak két órával később, amikor a támadó már a Norris Hallban gyilkolt.
A történtek után az Egyesült Államokban várhatóan felújul a vita a fegyvertartás engedélyezéséről, a fegyverrel elkövetett erőszakos cselekmények megfékezésének lehetőségeiről – írta az MTI. Amerikában a fegyverviselés alkotmányos jog, ezért a szabályozás megváltoztatásához az alaptörvényt kellene módosítani, ami nem várható.
A történtek világszerte megdöbbenést váltottak ki. Több államfő és uralkodó, köztük Sólyom László köztársasági elnök, II. Erzsébet brit királynő és Jacques Chirac francia államfő is részvétét fejezte ki. A mészárlást Irán is elítélte. Az áldozatokról tegnap Blacksburgben közös imával, az amerikai szenátusban pedig egyperces néma felállással emlékeztek meg.

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe