Idén az év első két hónapjában úgy nőtt a bérünk, hogy végül csökkent. Az ellentmondást az okozza, hogy noha a bruttó bérek emelkedtek, a jelentős adó- és járulékemelések, illetve az inflációt gerjesztő kormányzati lépések nyomán a fizetések reálértéke végül csökkent. Január–februárban a bruttó átlagkeresetek összességében 6,5, az adóval csökkentett nettó átlagkeresetek pedig már csak 0,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. A tárgyalt időszakban 8,3 százalékra megugró infláció miatt a bérek reálértéke 7,2 százalékkal csökkent. A bérek reálértékének visszaesése januárban 6,4, februárban pedig már 8,2 százalékos volt. Az év első két hónapjában egyébként a nemzetgazdasági havi nettó átlagkereset 115 300 forintot tett ki.
A kormányzati intézkedések legerőteljesebben a közszférában dolgozókat érintették, itt a reálbérek februárban 12 százalékot veszítettek értékükből. Ilyen mérvű bércsökkenést legutóbb tizenkét évvel ezelőtt élhettünk meg a Bokros-csomag idején. Mindez annak fényében is érdekes, hogy az év elejétől Gyurcsány Ferenc kormányfő egyedi döntése alapján a kormány államtitkárainak és szakállamtitkárainak többsége, illetve a szaktárcákat vezető miniszterek a korábbinál átlagosan 20–25 százalékkal magasabb fizetést kapnak. Vagyis az év elejétől Gyurcsány és 63 államtitkára 20–25 százalékkal többet keres.
A kormányzati intézkedések tavalyi bejelentése után számítottunk arra, hogy idén jelentős reálbércsökkenés következik be – fejtette ki Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Mint mondta, a munkavállalói terhek növekedését mutatja, hogy szeptembertől élesen szétvált a bruttó és a nettó bérnövekedés, az augusztusi és a decemberi reálbérmegugrások pedig az adónövekedés miatti előre hozott jutalmak és más prémiumok kifizetése miatt következtek be. Hozzátette: januárban ennek korrekcióját láthattuk, de e kiigazítás hatásának elmúltával is jelentős maradt a reálbércsökkenés a tovább növekvő infláció miatt. Véleménye szerint a pénzromlás üteme 9,1-9,2 százalékon fog tetőzni, vagyis rövid távon ennyivel romlik a járulékemelésekkel csökkentett bérek vásárlóereje. Várakozása szerint év végére – az infláció augusztustól valószínű csökkenése miatt – összességében öt százalék körüli reálbércsökkenés következik be.
A kormány alkalmatlanságának, több évig tartó felelőtlen gazdálkodásának eredménye, hogy a tegnap közzétett adatok alapján 2007 első két hónapjában 7,2 százalékkal csökkentek a reálkeresetek – reagált az adatokra Varga Mihály, a Fidesz alelnöke. Rávilágított: a fenti adat azt jelenti, hogy minden magyar állampolgár közel egyhavi fizetését veszíti el a Gyurcsány-kormány alkalmatlan gazdaságpolitikája és hazugságai miatt.

Magyar Péter visszalépése után közleményt adott ki a Női Sikernap szervezője