Zuhantak a hazai reálbérek

Februárban 8,2 százalékos volt a reálbérek csökkenése – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. Miközben az államtitkárok és a miniszterek fizetése 20-25 százalékkal emelkedett, a legerőteljesebben, 12 százalékkal a közszférában dolgozók fizetése csökkent. A Fidesz véleménye szerint az adatok a kormány alkalmatlanságának, több évig tartó felelőtlen gazdálkodásának eredményét tükrözik.

Dénes Zoltán
2007. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén az év első két hónapjában úgy nőtt a bérünk, hogy végül csökkent. Az ellentmondást az okozza, hogy noha a bruttó bérek emelkedtek, a jelentős adó- és járulékemelések, illetve az inflációt gerjesztő kormányzati lépések nyomán a fizetések reálértéke végül csökkent. Január–februárban a bruttó átlagkeresetek összességében 6,5, az adóval csökkentett nettó átlagkeresetek pedig már csak 0,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. A tárgyalt időszakban 8,3 százalékra megugró infláció miatt a bérek reálértéke 7,2 százalékkal csökkent. A bérek reálértékének visszaesése januárban 6,4, februárban pedig már 8,2 százalékos volt. Az év első két hónapjában egyébként a nemzetgazdasági havi nettó átlagkereset 115 300 forintot tett ki.
A kormányzati intézkedések legerőteljesebben a közszférában dolgozókat érintették, itt a reálbérek februárban 12 százalékot veszítettek értékükből. Ilyen mérvű bércsökkenést legutóbb tizenkét évvel ezelőtt élhettünk meg a Bokros-csomag idején. Mindez annak fényében is érdekes, hogy az év elejétől Gyurcsány Ferenc kormányfő egyedi döntése alapján a kormány államtitkárainak és szakállamtitkárainak többsége, illetve a szaktárcákat vezető miniszterek a korábbinál átlagosan 20–25 százalékkal magasabb fizetést kapnak. Vagyis az év elejétől Gyurcsány és 63 államtitkára 20–25 százalékkal többet keres.
A kormányzati intézkedések tavalyi bejelentése után számítottunk arra, hogy idén jelentős reálbércsökkenés következik be – fejtette ki Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Mint mondta, a munkavállalói terhek növekedését mutatja, hogy szeptembertől élesen szétvált a bruttó és a nettó bérnövekedés, az augusztusi és a decemberi reálbérmegugrások pedig az adónövekedés miatti előre hozott jutalmak és más prémiumok kifizetése miatt következtek be. Hozzátette: januárban ennek korrekcióját láthattuk, de e kiigazítás hatásának elmúltával is jelentős maradt a reálbércsökkenés a tovább növekvő infláció miatt. Véleménye szerint a pénzromlás üteme 9,1-9,2 százalékon fog tetőzni, vagyis rövid távon ennyivel romlik a járulékemelésekkel csökkentett bérek vásárlóereje. Várakozása szerint év végére – az infláció augusztustól valószínű csökkenése miatt – összességében öt százalék körüli reálbércsökkenés következik be.
A kormány alkalmatlanságának, több évig tartó felelőtlen gazdálkodásának eredménye, hogy a tegnap közzétett adatok alapján 2007 első két hónapjában 7,2 százalékkal csökkentek a reálkeresetek – reagált az adatokra Varga Mihály, a Fidesz alelnöke. Rávilágított: a fenti adat azt jelenti, hogy minden magyar állampolgár közel egyhavi fizetését veszíti el a Gyurcsány-kormány alkalmatlan gazdaságpolitikája és hazugságai miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.