A káosz vége

2007. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt fél év tapasztalatai arra mutattak rá, káosz lett úrrá a népszavazás szabályainak értelmezése körül – nyilatkozta lapunknak Bihari Mihály. Az Alkotmánybíróság (AB) elnöke hozzátette: ezt az állapotot kívánták megszüntetni. Hangsúlyozta: kedden kihirdetett határozatukkal az alkotmánybírák megerősítették a népszavazás intézményét.
Éppen ideje volt, hogy egy szakavatott, hiteles szervezet is letegye a voksát az ügyben. Amióta ugyanis az őszödi beszéd kiszivárgását követően a választópolgárok nem csekély hányada közvetlenül is megpróbált beleszólni a politikába, a kormánypártok és támogatóik minden ellenvéleményt lesöprő támadást, kampányt indítottak a közvetlen demokrácia alapintézményei ellen. Először, tavaly októberben a gyülekezés szabadságát kérdőjelezték meg. A Kossuth téren kordont állítottak fel, az ünneplő tömeg ellen rendőrattakot vezettek. A Fővárosi Közgyűlés alkotmánysértő rendelettel kitiltotta a belvárosból a traktorokat, és szerette volna önkormányzati engedélyhez kötni az ilyen engedélyhez nem köthető rendezvényeket.
Második lépésként a kormánytöbbség megpróbálta ellehetetleníteni a Fidesz és a KDNP népszavazási kezdeményezéseit. Szimpla utcai politizálásnak, helyenként alkotmánysértő megnyilvánulásnak tekintette, hogy a két ellenzéki párt néhány fontos kérdésről népszavazást kezdeményezett. Álláspontjuk lényege az volt: hogy jön ahhoz bárki, hogy tüntetni vagy szavazni merészeljen, vagyis véleményt nyilvánítson a hazugságon alapuló kormányzati munkáról? Közömbös, hogy a baloldal vezetője az országgyűlési választás előtt eltitkolta, elhallgatta a valóságot, mert ezen most már túl vagyunk.
Képviselőinket négyévenként választhatjuk meg, küldhetjük el. Közben sem tüntetni, sem voksolni nem ildomos. Eszerint a logika szerint a gyülekezés és a népszavazás politikai alapjoga csak írott malaszt. Aki a jogaival élni szeretne, az voltaképpen a kormány megdöntésére törekszik, tehát nem demokrata. Az AB határozata most ismételten rámutatott, a szuverenitás forrása a nép. A hatalom gyakorlásnak fontos formája ugyan a képviselet: az Országgyűlés és az önkormányzatok megválasztása. A választott testületeknek azonban – a kedden kihirdetett határozat értelmében – teljeskörűen garantálniuk kell a közvetlen hatalomgyakorlás, benne a népszavazás politikai alapjogának érvényesülését. Ezért kötelezték az Országgyűlést arra, hogy az év végéig foglalja törvénybe: mennyi ideig köti a képviselőket az ügydöntő népszavazás eredménye.
A rendszerváltozás után két évig nem lehetett új referendumot kezdeményezni ugyanabban a kérdésben. A parlament ennyi időn belül nem változtathatta meg a nép döntését. Nem lehet véletlen, hogy a koalíciós erők 1997-ben, saját kétharmados többségükkel felrúgták ezt a szabályt. Meggyengítették a népszavazás intézményét azzal is, hogy kétszeres jogorvoslatot írtak elő. Nemcsak a kérdések hitelesítését végző választójogi testület, az OVB határozata ellen adtak fellebbezési jogot, hanem az Országgyűlésnek a népszavazást ezután elrendelő döntése ellen is. Az AB elnöke szerint ez a szabály bonyolulttá, átláthatatlanná teszi a referendum megrendezését.
Ugyanakkor a rendelkezést eddig még senki sem támadta meg az Alkotmánybíróságon. A tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj kérdése jelenleg – immár második alkalommal – az alkotmánybírák előtt van. Az AB keddi, általános érvényű döntése nyomán remélhetően egyszerűbbé válik az ügyek megítélése. A határozat emellett nyilvánvalóvá teszi, hogy a jelenlegi népszavazási kezdeményezés túlmutat önmagán. A képviseleti demokrácia révén hatalomra került erők a népszavazást mint a szuverenitás fontos megnyilvánulását mind kevésbé nevezhetik, tekinthetik demagógiának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.