(Kolozsvár)
Szabályszerű puccsot hajtott végre Románia parlamentje, amikor az alkotmánybíróság ajánlásával homlokegyenest ellentétes döntést hozva felfüggesztette tisztségéből Traian Basescu államfőt – vélekedik Catalin Avramescu bukaresti politikai elemző, mondvacsináltnak nevezve a törvényhozás indokait. A szakértő elmondta, Basescut egyetlen bűne miatt menesztették: nyíltan beszélt arról, hogy az országot „egy korrupt oligarchia, a pártelnökök klikkje, valamint az ipar- és sajtómágnások alkotta szövetség irányítja. Ez az érdekszövetség nemcsak Basescu kritikáitól fél, hanem az illusztris tagjai ellen indított bűnvádi eljárásoktól is”. Avramescu emlékeztetett, a jelenlegi romániai politikai válság gyökerei 2005-ig nyúlnak vissza, amikor nézeteltérés alakult ki a Calin Popescu-Tariceanu kormányfő vezette Nemzeti Liberális Párt fő támogatója, Dinu Patriciu olajmágnás köré csoportosult „kamarilla” és Traian Basescu között az előre hozott választások és a korrupcióellenes harc témakörében. A Bukaresti Egyetemen politikatudományt oktató Catalin Avramescu szerint miközben Tariceanu megkérdőjelezi az államfő hatáskörét, a miniszterelnöki hivatalon belül létrehozott igazgatóságok révén gyakorlatilag átvette az államhatalmat. „A Calin Popescu-Tariceanu által alapított mintegy tizenkét igazgatóság kulcsfontosságú szerepet tölt be a bel- és pénzügypolitikában. Ahelyett, hogy ezek a szakterületek a minisztériumokhoz tartoznának, parlamenti ellenőrzés alatt, valamennyi a kormányfő személyes irányításával működik, alkotmányellenesen” – szögezte le a szakértő.
Avramescu úgy véli, amennyiben Traian Basescu május 19. után visszatér az államelnöki székbe – amit közvélemény-kutatások egyöntetűen jósolnak –, akkor jelképes értelemben megizmosodik az államfő hatalma Romániában. Szerinte ugyanakkor nem is az a legfontosabb, mi történik a népszavazáson, hanem hogy miként befolyásolja az őszi európai parlamenti, majd a jövő évi helyhatósági és parlamenti választásokat. „Rövid távon az államfő, hosszú távon viszont Tariceanu kormánya számára ketyeg az óra” – fogalmazott a publicistaként is tevékenykedő elemző, aki szerint az államfő leváltásáról szóló népszavazás igazi tétje az, hogy milyen politikai rendszer épül ki Romániában. Avramescu szerint Basescuval ellentétben a román parlament latin-amerikai típusú köztársaság kiépítésére törekszik, amelyben pártlistás szavazás alapján négy-öt évente rendeznek választásokat, a honatyákat pedig mentelmi jog védi mindenfajta felelősség és cselekedet terhe alól. „Ilyen rendszer mögé kívánnak bújni a román nép jelenlegi választottjai. Olyan rezsimet akarnak, amelyben hihetetlen médiakoncentráció összpontosul néhány dúsgazdag kezében. Figyelje meg, hogy a jelentősebb román tévécsatornák és napilapok mindössze három személy tulajdonában vannak, közülük egy bűnöző, kettő ellen pedig bűnvádi eljárás folyik” – jelentette ki a szakértő. Catalin Avramescu szerint a többi romániai párthoz hasonlóan a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) is oligarchia vezeti, amely – mivel több tagja ellen zajlik ügyészségi eljárás – kétségbeesetten fél Basescu korrupcióellenes offenzívájától, ezért támogatta az államfő felfüggesztését. „Szerintem az RMDSZ vezetőinek álláspontját az alakulat tagjainak és szimpatizánsainak többsége nem osztja. Ehhez hozzátartozik az is, hogy a romániai társadalomban a politikai osztályon belül rettenetes zavar uralkodik a politikai értékek terén, jóformán egyetlen pártnak sincs köze az általa hirdetett ideológiához” – nyilatkozta a bukaresti elemző.
Vád Markó ellen. Traian Basescu tegnap azzal vádolta Markó Béla RMDSZ-elnököt, hogy hónapokkal ezelőtt személyesen panaszkodott nála amiatt, hogy a bukaresti főügyészség kivizsgálást indított ellene (szerzői jogdíja ügyében), valamint Nagy Zsolt távközlési miniszter ellen. Basescu szerint az RMDSZ most amiatt buzdítja az erdélyi magyarokat, hogy szavazzák meg a leváltását, mert annak idején megtagadta, hogy közbejárjon Markóék érdekében az ügyészségen. Markó tegnap hazugságnak nevezte az elnök állításait. (R. Sz.)
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett - 6/3: Lakos Eszter