Bolívia történetének legnagyobb kábítószer-előállító laboratóriumára bukkant rá a rendőrség – közölték a nyomozók szerdán. A kokain készítésére használt létesítmény naponta száz kilogramm drog gyártására volt képes. Egészen mostanáig, mert miután hétfőn felfedezték Santa Cruz megye egyik eldugott sarkában, a sűrű őserdő takarásában megbúvó üzemet, megsemmisítették a hatóságok.
Bolívia – Kolumbia és Peru után – a világ harmadik legnagyobb kokain-előállító országa – emlékeztetett az AP. Szakértők szerint a kábítószer-csempészek másfél millió amerikai dollárt (csaknem 280 millió forint) fektettek a most felfedezett laboratórium létrehozásába. A rendkívül korszerű üzem hozzávetőleg két évig működhetett – vélik a nyomozók –, mielőtt hétfőn informátorok jelentése alapján lecsapott rá a rendőrség. A razzia eredményeként a különleges alakulat tizenhét kilogramm kokaint, húsz tonna, a kábítószer kokalevelekből való kinyeréséhez használatos vegyi anyagot, és számos fegyvert foglalt le. Az épületben nyolcan voltak: a hat kolumbiai és két bolíviai munkást őrizetbe vették. – A gyár méreteiből arra következtettünk, hogy csúcsrajáratáskor egyszerre akár harmincan is dolgozhattak benne – közölte Rosa Lema, a helyszínelést vezető rendőr.
Bolíviában a kokacserje igen népszerű növény, de nem csak a kábítószer-előállítás miatt. A bokrok leveleit előszeretettel rágcsálják a többségi őslakos törzsek a nagy tengerszint feletti magasság okozta hatások (például a fáradság) enyhítésére, illetve az éhségérzet csökkentésére. A dél-amerikai országban tavaly tizennégy tonna kokaint foglaltak le.

Borzasztó baleset: frontálisan ütközött egy kombájn és egy személyautó