Dobra verhetik a maradék vagyont is

Elfogadta a kormány az új vagyongazdálkodási törvény tervezetét. Ebben a jelenleg hatályos rendelkezéshez képest több változást is megfogalmaztak. A Szerencsejáték Zrt. és a Tokaj Kereskedőház Rt. elvileg teljes egészében eladható lesz, a Magyar Villamos Műveknek és a Magyar Posta Zrt.-nek pedig az egynegyede kerülhet kalapács alá.

Dékány Lóránt
2007. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak a vagyonkezelők, de a maradék állami vagyon sorsát is alapvetően érinti az új vagyontörvény-tervezet. A legszembetűnőbb, hogy a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. és a Magyar Posta Zrt. is kikerül a teljesen állami tulajdonban tartandó társaságok köréből – holott előbbi nem is olyan régen parlamenti konszenzussal került be oda. A jelenlegi szabályozásban az szerepel, hogy az MVM-et 99 százalékban állami tulajdonban kell tartani, az új tervezetben viszont ezt 75 százalék plusz egy szavazatra csökkentették. A posta esetében is hasonló a helyzet, itt a jelenleg megadott 100 százalékos állami tulajdon megtartása helyett szintén 75 százalék és egy szavazat szerepel.
Podolák György, az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságának MSZP-s alelnöke lapunknak a döntés előtt néhány órával azt mondta, a Magyar Posta privatizációja 2012-ig nem jöhet számításba, annak százszázalékos állami tulajdonban tartása szükséges. Az MVM-mel kapcsolatban pedig hangsúlyozta, a privatizálás előtt álló 24 százalékos részesedés csak tőzsdén értékesíthető.
A tervezett új törvény szerint elvileg eladhatóvá válik a teljes Szerencsejáték Zrt., a Tokaj Kereskedőház, a Nemzeti Színház Zrt. és a Regionális Fejlesztési Holding is. Értékesíthető lesz a jelenleg még állami kézben lévő 25 százalék és egy szavazat a Nemzeti Tankönyvkiadóban, az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-ben, a Budapest Airport Zrt.-ben, valamint a Herendi Porcelánmanufaktúrában, de még a Geodéziai és Térképészeti Zrt.-ben is. További privatizációra kerülhet sor a Kopint-Datorg Szervezési és Adatfeldolgozási Zrt.-ben és az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Irodában, ahol az állam még 50 százalék plusz egy szavazattal birtokolja a többséget. Veres János pénzügyminiszter a tegnapi kormányülést követően közölte: a fenti vállalatok csak lekerültek a privatizációs tiltólistáról, értékesítésük azonban egyelőre nem szerepel a tervek között.
Fónagy János, az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságának fideszes tagja általánosságban ellenzi azokat a privatizációs folyamatokat, amelyek a nemzeti érdeket sértik. Ilyen szerinte az MVM és a Magyar Posta egynegyedének értékesítése is. Mint fogalmazott, az áramszolgáltató esetében az energiaellátás biztonságáról van szó, ezért fontos azt állami kézben tartani. A postával kapcsolatban pedig kijelentette: nem gazdasági okok, hanem a nemzeti érdek miatt nem szabad értékesíteni.
A vagyontörvény tervezete továbbá arról is szól, hogy az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt., a Kincstári Vagyoni Igazgatóság, valamint a nemzeti földalapkezelő döntési feladatait 2008. január 1-jétől a héttagú Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) látja el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.