Nemcsak a vagyonkezelők, de a maradék állami vagyon sorsát is alapvetően érinti az új vagyontörvény-tervezet. A legszembetűnőbb, hogy a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. és a Magyar Posta Zrt. is kikerül a teljesen állami tulajdonban tartandó társaságok köréből – holott előbbi nem is olyan régen parlamenti konszenzussal került be oda. A jelenlegi szabályozásban az szerepel, hogy az MVM-et 99 százalékban állami tulajdonban kell tartani, az új tervezetben viszont ezt 75 százalék plusz egy szavazatra csökkentették. A posta esetében is hasonló a helyzet, itt a jelenleg megadott 100 százalékos állami tulajdon megtartása helyett szintén 75 százalék és egy szavazat szerepel.
Podolák György, az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságának MSZP-s alelnöke lapunknak a döntés előtt néhány órával azt mondta, a Magyar Posta privatizációja 2012-ig nem jöhet számításba, annak százszázalékos állami tulajdonban tartása szükséges. Az MVM-mel kapcsolatban pedig hangsúlyozta, a privatizálás előtt álló 24 százalékos részesedés csak tőzsdén értékesíthető.
A tervezett új törvény szerint elvileg eladhatóvá válik a teljes Szerencsejáték Zrt., a Tokaj Kereskedőház, a Nemzeti Színház Zrt. és a Regionális Fejlesztési Holding is. Értékesíthető lesz a jelenleg még állami kézben lévő 25 százalék és egy szavazat a Nemzeti Tankönyvkiadóban, az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-ben, a Budapest Airport Zrt.-ben, valamint a Herendi Porcelánmanufaktúrában, de még a Geodéziai és Térképészeti Zrt.-ben is. További privatizációra kerülhet sor a Kopint-Datorg Szervezési és Adatfeldolgozási Zrt.-ben és az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Irodában, ahol az állam még 50 százalék plusz egy szavazattal birtokolja a többséget. Veres János pénzügyminiszter a tegnapi kormányülést követően közölte: a fenti vállalatok csak lekerültek a privatizációs tiltólistáról, értékesítésük azonban egyelőre nem szerepel a tervek között.
Fónagy János, az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságának fideszes tagja általánosságban ellenzi azokat a privatizációs folyamatokat, amelyek a nemzeti érdeket sértik. Ilyen szerinte az MVM és a Magyar Posta egynegyedének értékesítése is. Mint fogalmazott, az áramszolgáltató esetében az energiaellátás biztonságáról van szó, ezért fontos azt állami kézben tartani. A postával kapcsolatban pedig kijelentette: nem gazdasági okok, hanem a nemzeti érdek miatt nem szabad értékesíteni.
A vagyontörvény tervezete továbbá arról is szól, hogy az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt., a Kincstári Vagyoni Igazgatóság, valamint a nemzeti földalapkezelő döntési feladatait 2008. január 1-jétől a héttagú Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) látja el.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?