Nagy Zoltán, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke 2007. április 24-én benyújtotta az Országgyűlésnek a hivatal 2006. évi tevékenységéről szóló beszámolóját. Mivel a hivatal 2005. évi tevékenységéről való tájékoztatását az Országgyűlés tavaly nem tűzte napirendjére, a GVH elnöke két év munkájáról számolt be tegnap a parlamentnek.
A GVH 2005-ben 197, míg 2006-ban 207 versenyfelügyeleti eljárást folytatott le, amelyek során 191, illetve 178 zárult versenytanácsi határozattal – mondta a hivatal elnöke. Nagy Zoltán kiemelte, hogy 2005-ben a versenytanácsi határozatok közül 77 a fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolásával kapcsolatos, 112 pedig antitrösztügy volt. Tavaly 85, illetve 93 határozat született e két ügytípusban. A GVH Versenytanácsa 2005-ben ügyzáró határozatában 58 esetben, összesen 3,353 milliárd forint értékben szabott ki bírságot, míg 2006-ban 65 esetben, összesen 11,681 milliárd forint értékben.
Az elnök rámutatott, hogy a korábbi évekhez hasonlóan, 2006-ban is kiemelkedtek az ügytípuson belül a vezetékes és mobiltávközlési szolgáltatásokra, a pénzügyi szolgáltatásokra s az egészségre ható termékekre vonatkozó reklámok, tájékoztatások kapcsán indult versenyfelügyeleti eljárások mind az ügyek számát, mind a jogsértések súlyát tekintve.
Továbbra is hangsúlyos ügycsoportot képeztek a tiltott és titkolt legkeményebb versenykorlátozást – ármeghatározást, piacfelosztást, kvótameghatározást – megvalósító, pályáztatásokat érintő, ajánlattevők közötti összejátszások. Nagy Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy a 2006. év legnagyobb összegű bírságkiszabásával zárult versenyfelügyeleti eljárás a biztosítási piacot, azon belül is a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításhoz s a cascóhoz köthető rezsióradíjakat érintette.
Az elnök elmondta, hogy a villamosenergia-szektorban 2004-ben indított ágazati vizsgálatuk 2006 elején fejeződött be, aminek eredményeként tavaly a GVH versenyfelügyeleti eljárásokat indított a hat magyarországi áramszolgáltatóval szemben annak gyanújával, hogy az említett szolgáltatók versenyellenesen, a velük azonos vállalatcsoportba tartozó kereskedő vállalatok érdekében alakították közüzemi tevékenységüket, s kötöttek szerződéseket egyes feljogosított fogyasztókkal.
Mindkét évben magas színvonalú szakmai munkát végzett a versenyhivatal: tevékenységével, döntéseivel sokat tett a hazai piaci verseny tisztességének biztosításáért – mondta Latorcai János, a beszámolók elfogadását javasló gazdasági bizottság KDNP-s alelnöke. Hozzátette: még mindig a közigazgatási bírság az egyetlen hatékony eszköz a hivatal kezében, amellyel csökkenteni lehet a visszaéléseket. Latorcai szükségesnek tartotta, hogy a nagyobb élelmiszer-áruházak ellenőrzésében, jellemzően az ünnepek előtt, a versenyhivatal is vegyen részt.
Garamhegyi Ábel, a gazdasági tárca államtitkára a hivatal villamosenergia-szektorra vonatkozó ajánlásairól elmondta: a kormány egyetért azzal, hogy olyan új modellre van szükség, amely az egyes piaci szereplők között semleges módon teremti meg az egyenlő verseny feltételeit.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?