Elvérzik Kóka János terve?

A hét végi lovasberényi koalíciós egyeztetésen a kisebbik kormánypárt erőből próbálja meg keresztülverekedni az egészségügy finanszírozásának több-biztosítós modelljét; legalábbis Kóka János pártelnök legutóbbi megnyilatkozásai erre engednek következtetni. – Messze nem annyira erősek az SZDSZ alkupozíciói, mint ahogyan azt Kóka János pártelnök gondolja – állítja ezzel szemben a párt vezetéséhez közel álló informátorunk.

Bodacz Balázs
2007. 05. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kóka János SZDSZ-elnök az elmúlt hetekben többször hangoztatta: a koalícióban maradásuk feltétele, hogy a szocialisták elfogadják a több-biztosítós egészségügyi modellt. Az MSZP eddig ellenkezett, de ha belemenne is az alkuba, az nem Kóka alkupozíciójának köszönhető; ilyen ugyanis lényegében – többek szerint – nincs neki. – Kóka nagyon elszámolta magát. Be akarja bizonyítani az SZDSZ-szimpatizánsoknak, hogy igenis kemény és elvszerű politikus – mondta egy, az SZDSZ vezetéséhez közel álló informátorunk. – Ha most kiugranánk a koalícióból, akkor hülyét csinálnánk magunkból. Így semmi esélyünk nem maradna az egészségügyi reformban eredményt felmutatni, pedig jószerivel ez az egyetlen választási programpontunk, amihez eddig tartottuk magunkat. Másrészt Kókának nincs olyan tekintélye a párton belül, hogy ne követelnék azonnal a fejét – magyarázta meg forrásunk. Hozzátette: a kiugrással fenyegetőzés már mindenképpen presztízsveszteséget okozna a pártelnöknek. Mivel koalíciós kenyértörésre nem valószínű, hogy sor kerül, Kóka házon belül lesz kénytelen visszakozni és elfogadni az MSZP javaslatait.
– Kóka János rutintalan a politikában – jegyezte meg az SZDSZ vezetői köreihez tartozó forrásunk, aki szerint célravezetőbb, ha engednek a szocialistáknak, és a kompromisszumot inkább saját eredményként tálalják.

Civilek a liberalizáció ellen. Csak a liberális párt erőlteti a több-biztosítós rendszer bevezetését – hangsúlyozta Szabó Endre, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) elnöke. A NOE ragaszkodik az egybiztosítós rendszer megtartásához – derült ki egy tegnapi fórumon. A kezdeményezéshez több szervezet is csatlakozott, amelyek közösen, szakértők segítségével alternatívát dolgoztak ki az egybiztosítós rendszer helyes működtetésére, amit el is juttattak az illetékes minisztériumhoz. – Jelenleg az OEP legnagyobb adósai nem a kisvállalkozások, hanem az állam, először is ezt kellene rendezni – emlékeztetett az elnök. Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke a találkozón azt mondta: ízekre fog szakadni a társadalom, ha bevezetik az új rendszert. (P. D.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.