Fedésre használt alapítvány

Gyarmati György, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főosztályvezetője távozott az Egymásért Egy-Másért Alapítvány kuratóriumából – értesült a Magyar Nemzet. Gyarmati azt követően hozta meg döntését, hogy kiderült: a karitatív szervezetet nagy valószínűséggel bűncselekmények leplezésére használták. Lapunk azt is megtudta, Simon Ibolyával, a kuratórium másik tagjával mindennemű munkakapcsolatot megszakított az NBH.

Munkatársunktól
2007. 05. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Simon a titkosszolgálat nyugalmazott tisztjeként egészen mostanáig ügyvédként végezhetett munkát a hivatalnál.
Ismert, az alapítvány nyolcezer-ötszáz tonna élelmiszert – többnyire konzervet – hozott be az országba adományként, majd értékesített jó pénzért a Herba- csoporton keresztül. A jogszabályokat kijátszva 1,22 milliárd forint áfa és vám megfizetésétől mentesültek meg az ügylet résztvevői.
A héten zárul le az a vizsgálat, amelyet az alapítvány ügyei kapcsán rendelt el Szilvásy György kancelláriaminiszter. Információink szerint a Nemzetbiztonsági Iroda megállapította: többször megtörtént, hogy a jótékony szervezetet fedésre használta az NBH.
*
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy az alapítvány a szó szoros értelmében fedőcég lett volna. Mindössze arról volt szó, hogy a hivatal munkatársai egy-egy segélyezési akció során – kihasználva az Egymásért kapcsolatrendszerét – minden nehézség nélkül információkat tudtak gyűjteni. A vizsgálat választ ad majd arra a kérdésre is, miképpen történhetett meg, hogy ilyen méreteket öltő bűncselekmény-sorozatra nem figyeltek fel az alapítvány működésében szerepet vállaló személyek.
A sajtó a karitatív szervezet ügyeivel összefüggésbe hozta Galambos Lajos távozását a Nemzetbiztonsági Hivatal éléről. A vezérőrnagyról kiderült, hogy miközben tudott arról a vizsgálatról, amelyet a vámőrség indított az alapítvány kétes tranzakciói miatt, az Egymásért munkatársaival szilveszterezett. Mások mellett együtt köszöntötte az újévet a jelenleg előzetes letartóztatásban lévő Földesi-Szabó Lászlóval, az Egymásért kuratóriumának elnökével.
Ma megjelenő számában a Heti Válasz is folytatja az alapítvány ügyeinek feltárását. A lap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt állítja, a szervezetet eleve csempészetre hozhatták létre, és nem az NBH és a rendőrség hálózta be őket, hanem ők tudták behálózni a titkosszolgálatokat és a rendvédelmi egységeket, amelyek aztán tartósan asszisztáltak a bűncselekményeikhez. A „központi agynak” az alapítvány első kurátorát, a külföldön bujkáló Jakubinyi Róbertet tartják, akinek a fia az alapítvány hivatalos alapítója. Jakubinyi Róbertet a Heti Válasz információi szerint 1983-ban gazdasági bűntett, majd 1997-ben csalás és okirat-hamisítás miatt négy év börtönre ítélték. A börtönbe azonban nem kellett bevonulnia, mert Vastagh Pálnak, a Horn-kormány igazságügy-miniszterének az előterjesztésére az akkori államfő, Göncz Árpád kegyelemben részesítette. A minisztérium a kegyelem okáról arra hivatkozva nem nyilatkozott, hogy az adatvédelmi törvény rendelkezései szerint „egyedi kegyelmi ügyekben nem adható tájékoztatás”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.