Felgyorsulhat a klímaváltozás

Öt évük van a világ országainak arra, hogy kezdjenek valamit a globális klímaváltozással – áll a Természetvédelmi Világalap új jelentésében. A szervezet szerint ha ennyi idő alatt nem kezdődnek meg a változások, akkor egy emberöltőn belül veszélyes gyorsasággal indul be a felmelegedés.

MN-összeállítás
2007. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs idő késlekedni: ha a Föld lakói nem tesznek valamit öt éven belül a globális klímaváltozás ellen, akkor a felmelegedés egy emberöltőn belül veszélyes gyorsasággal indul be – áll a Természetvédelmi Világalap (WWF) kedden kiadott jelentésében. A szervezet több mint száz tudós bevonásával készítette el a dokumentumot, amely szerint megnehezíti a feladatot, hogy az emberiség energiaszükségletei ötven éven belül megduplázódhatnak. Mindezek tükrében az országok vezetőinek arra a kérdésre kell mielőbb válaszolniuk, hogyan csökkentik radikálisan a szén-dioxid-kibocsátást anélkül, hogy a gazdasági fejlődés megállna, és az emberek életszínvonala romlana – mutatott rá James Leape, a WWF főigazgatója az Associated Pressnek nyilatkozva. „Nagyon kevés időnk van arra, hogy elültessük a változás magvait. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy késlekedjünk” – figyelmeztetett.
A WWF szakembereinek számításai szerint a károsgáz-kibocsátásokat a lehető legrövidebb időn belül a felére kell visszafogni. Ennek eléréséhez már most megvannak a megfelelő eszközök. Hasonló következtetésre jutott az ENSZ közelmúltban közreadott jelentése is. A megoldás kulcsfogalmai a hatékonyabb energiafelhasználás, az erdőirtások leállítása, az energiatárolás kérdésének megoldása, illetve az alacsony emissziójú technológiák – például a szél- és napenergiaművek – felgyorsított fejlesztése. A WWF azt is szeretné elérni, hogy szénerőművek helyett földgáz-üzemű létesítményekben termeljenek áramot az országok, illetve hogy a káros anyagokat árasztó ipari kéményeket minél hatásosabb szűrőberendezésekkel szereljék fel az üzemeltetők. Ezek az intézkedések együttesen a légkörbe jutó szén-dioxid mennyiségének hatvan-nyolcvan százalékos csökkenését eredményezhetnék 2050-re.
A szervezet szakértői nem támogatják az atomenergia felhasználását: bár az ilyen erőművek nulla emissziós értékkel üzemelnek, veszélyes radioaktív hulladékot termelnek, drága felépíteni őket, ráadásul a technológia atomfegyverek előállítására is alkalmas. Mindent összevetve több a hátrányuk, mint az előnyük – vélik a WWF szakemberei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.