Hazatért Simonyi

Szülőhazájába, Magyarországra vezetett Charles Simonyi első útja, miután visszatért a Nemzetközi Űrállomáson tett tizennégy napos látogatásáról. A milliárdos szoftverfejlesztőt a magyarság hírnevének öregbítése, nemzetközi tekintélyének növelése érdekében végzett tevékenysége elismeréseként az államfő is kitüntette. Simonyi azt mondta, ha ufót nem is látott, számtalan érdekes megfigyelést tett.

György Zsombor
2007. 05. 02. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Charles Simonyi hétfőn a Sándor-palotában találkozott a köztársasági elnökkel, s egy olyan magyar zászlót hozott ajándékba, mely megjárta a világűrt. Sólyom László Magyarország és a magyarság hírnevének öregbítése, nemzetközi tekintélyének növelése érdekében végzett tevékenysége elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét adományozta a tudós űrturistának. Az államfő köszönetet mondott azért, hogy az űrben anyanyelvén is megszólalt, s mindvégig büszkén hirdette származását. Az általa alapított ösztöndíj pedig honi tudósok munkájához nyújt segítséget.
Simonyi többször utalt rá, hogy amerikai állampolgár ugyan, de Magyarország nagyon sokat jelent a számára, s hazáját „mindig a szívében hordozza”. Megkérdeztük, nem tervezi-e, hogy egyszer végleg visszatelepül, ám azt felelte: neki már Seattle az otthona.
Hozzátette azonban: nagyon meghatotta, hogy ilyen nagy az érdeklődés nálunk a karrierje és az utazása iránt.
Valóban, egész napos programját is hatalmas médiafigyelem kísérte, az üzletembert vendégül látó Magyar Vöröskereszt nagytermében mozdulni sem lehetett az őt váró újságíróktól. A szervezet budapesti központjában nyilatkozva méltatta az űrkutatás fontosságát, beszámolt tudományos tevékenységéről és a hosszadalmas felkészülésről. Elmesélte azt is, hogy idegen lényekkel ugyan nem találkozott, de számos lenyűgöző látványosságban, megfigyelésben lehetett része. Így fogalmazott: „Optimizmus töltött el, látva a Földet a világűrből, hogy milyen gyönyörű, fenséges és csendes. Felejthetetlen élmény volt.” Arról is beszélt, hogy a világűrben szinte ugyanúgy teltek a napjai, mint a Földön: reggel felkelt, megmosakodott, majd dolgozott, este pedig nagyon fáradtan lefeküdt. A gond csak az volt, hogy sosem tudta pontosan, mikor milyen napszak is lenne városában.
Jó barátja és itthoni programjának szervezője, Habsburg György úgy vélekedett, hogy Simonyi méltán nevezhető napjaink egyik legnagyobb magyarjának, és mostani vállalkozásával óriási lépést tett a nemzet hírnevének erősítéséért. Korábban a Magyar Vöröskereszt megállapodott az üzletemberrel, s az űrkutatáshoz kapcsolódó gyermekrajzpályázatot írt ki. Ennek díjait – az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan jelenlétében – szintén hétfőn osztották ki.
Charles Simonyi a világ ötödik űrturistájaként április 7-én indult útnak a Nemzetközi Űrállomásra. A Szojuz TMA–9 űrhajó visszatérő egysége április 21-én szállt le két hivatásos űrhajós, az orosz Mihail Tyurin és az amerikai Michael Lopez-Alegria társaságában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.