Ukrajna és az USA aláírta az ásványkincsekről szóló egyezményt

Kijev és Washington aláírta a régóta várt ásványkincs-megállapodást, amely közös beruházási alapot hoz létre. Az egyezmény nemcsak jelentős forrásokat biztosíthat az ukrán újjáépítéshez, de megerősíti a két ország partnerségét is. Ukrajna vezetése szerint a megállapodás kulcsfontosságú az ország gazdasági fellendüléséhez és technológiai fejlődéséhez.

2025. 05. 01. 5:57
Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozik a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. február 28-án (Fotó: AFP)
Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozik a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. február 28-án (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajna és az Egyesült Államok 2025. április 30-án aláírta a régóta várt ásványkincs-megállapodást, amely egy közös beruházási alapot hoz létre Ukrajnában. Az egyezmény fontos mérföldkő a két ország kapcsolatában, és jelentős hatással lehet Ukrajna jövőbeli gazdasági fejlődésére.

Az Egyesült Államok és Ukrajna április 30-án aláírta az ásványi anyagokra vonatkozó megállapodást (Fotó: AFP)
Az Egyesült Államok és Ukrajna április 30-án aláírta az ásványi anyagokra vonatkozó megállapodást (Fotó: AFP)

Julija Szviridenko, Ukrajna első miniszterelnök-helyettese, aki Washingtonba utazott az aláírás céljából, így nyilatkozott: 

Hálás vagyok mindenkinek, aki dolgozott a megállapodáson és tartalmasabbá tette. Most olyan dokumentum született, amely mindkét ország – Ukrajna és az Egyesült Államok – számára sikert biztosíthat.

A megállapodás aláírása több hónapos tárgyalások eredménye, amelyek során időnként feszültségek is adódtak. Az egyezmény végül Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter és Szviridenko aláírásával vált hivatalossá.

Az amerikai tisztviselők a megállapodást Washington Ukrajna iránti tartós támogatásának jeleként értékelték. Bessent kijelentette: 

Ez a megállapodás egyértelműen jelzi Oroszországnak, hogy a Trump-adminisztráció elkötelezett egy olyan békefolyamat mellett, amelynek középpontjában hosszú távon egy szabad, szuverén és virágzó Ukrajna áll.

Denisz Smihal ukrán miniszterelnök lelkesen nyilatkozott az egyezményről: 

Ennek a megállapodásnak köszönhetően jelentős forrásokat tudunk bevonni az újjáépítéshez, megindíthatjuk a gazdasági növekedést, és a legújabb technológiákat kaphatjuk partnereinktől és egy stratégiai befektetőtől, az Egyesült Államokból.

A befektetési alap közös irányítás alatt áll majd, egyenlő partneri viszonyban Kijev és Washington között. Smihal kiemelte, hogy „a megállapodás nem tartalmaz semmilyen adósságkötelezettséget”.

Ukrajna reménnyel tekint a megállapodásra

Szviridenko megerősítette ezeket a kitételeket, hozzátéve, hogy az ukrán állami tulajdonú vállalatok, mint az Energoatom és az Ukrnafta, állami tulajdonban maradnak, és a megállapodás összhangban van Ukrajna alkotmányával. Az alap létrehozása nem akadályozza Ukrajna európai uniós tagság felé vezető útját sem.

Az alap kizárólag az újonnan kiadott engedélyekből származó bevételekből fog gazdálkodni.

Szviridenko elmagyarázta: 

Az alap létrehozása után a kritikus anyagok és az olaj- és gázipari projektek új engedélyeiből származó források 50 százalékáról beszélünk, amelyek a költségvetésbe kerülnek.

A megállapodás részeként az Egyesült Államok segíteni fog további befektetések és technológiák Ukrajnába vonzásában. A Washington Post szerint azonban a megállapodás nem tartalmaz konkrét biztonsági garanciákat Ukrajna számára, helyette egy „hosszú távú stratégiai összhangot” erősít meg a két nemzet között.

Az egyezmény jelentőségét mutatja, hogy az aláírás előtt még utolsó pillanatban is felmerültek nehézségek. A Financial Times beszámolója szerint április 30-án nézeteltérések alakultak ki a végső feltételekkel kapcsolatban, ami kétségessé tette, hogy aznap aláírják-e a megállapodást. Végül azonban sikerült áthidalni ezeket az akadályokat.

A megállapodás ratifikálásra vár az ukrán parlamentben.

Az egyezmény egyik fontos aspektusa, hogy kizárja azokat a szereplőket, akik korábban Oroszország háborús gépezetét támogatták. Bessent amerikai pénzügyminiszter kijelentette: 

A megállapodás nem engedi, hogy bármely állam vagy személy, aki finanszírozta vagy ellátta az orosz háborús gépezetet, hasznot húzzon Ukrajna újjáépítéséből.

A megállapodás nem tesz említést a zaporizzsjai atomerőműről (ZNPP). Korábbi amerikai javaslatok szerint az erőmű feletti ellenőrzés átvétele része lehetne egy jövőbeli békemegállapodásnak, de úgy tűnik, ez a kérdés egyelőre nem került be a mostani egyezménybe.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozik a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. február 28-án (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.