(Ungvár)
Hétfőn azonban a törvényhozás még határozatot fogadott el az egyidejű elnök- és parlamenti választásokról, amelyekre legkésőbb december 9-ig sort kell keríteni. A határozatra 235, a kormánykoalícióhoz tartozó képviselő szavazott igennel a 450 tagú parlamentben, amelyet Viktor Juscsenko immár kétszer is feloszlatott, de az államfő döntését a többség nem fogadta el, hanem megtámadta az alkotmánybíróságon. A határozat szerint a választásokat megelőzően a képviselők – az elnök javaslatainak figyelembevételével – módosítani akarják az alkotmányt és a választási törvényt is, a kormányt pedig felhatalmazták a választások finanszírozására. Csakhogy az alkotmánymódosítást lehetővé tevő 300 szavazat biztosításához szükség lenne az ellenzék képviselőinek a támogatására is, ám a Mi Ukrajnánk és a Julija Timosenko Tömb nemcsak határozottan elzárkózik ettől, hanem „olcsó komédiázásnak tartja a parlament buzgólkodását”, mivel szerintük az elnöki rendeleteket követően a verhovna radának már semmiféle határozat elfogadására nincs joga.
Az államfő viszont újabb iránymutatások kiadásával tette emlékezetessé az ünnepet, illetve adta tudtára a koalíciónak, hogy nincs alku, nincs visszaút, elegendő eszköz áll a rendelkezésére ahhoz, hogy a június 24-re átütemezett, előre hozott parlamenti választás megtartását biztosítsa. Esküjének megszegésével vádolta meg az alkotmánybíróság két tagját, Valerij Psenicsnij elnökhelyettest, valamint Szjuzanna Sztanikot, és felmentette őket tisztségükből. Az elemzők által is „meglehetősen radikálisnak” ítélt lépésével Viktor Juscsenko újabb sokkot váltott ki a koalíció tagjaiból, tovább mélyítve az alkotmánybíróság körül kialakult fölöttébb kiélezett és ellentmondásos helyzetet.
A hatalmi többség vezetői természetesen azonnal önkényeskedéssel, az alkotmány és a törvények durva megsértésével, a hatalom kisajátításával vádolták meg Juscsenkót, aki újabb rendeleteivel az „anarchia és a káosz felé sodortatja Ukrajnát”. Az ország népéhez és a különböző nemzetközi szervezetekhez, valamint a Kijevbe akkreditált külképviseletek vezetőihez intézett felhívásban Viktor Janukovics kormányfő, Olekszandr Moroz házelnök és Petro Szimonenko kommunista pártelnök annak a meggyőződésének ad hangot, hogy Juscsenko mindenáron gyengíteni akarja az alkotmánybíróságot, az egyetlen olyan intézményt, amely képes lenne arra, hogy a hatalmi ágak közötti kapcsolatokat szabályozza.
Viktor Juscsenko a múlt hónap elején kiadott rendeletében oszlatta fel a parlamentet, és új választásokat írt ki, ám az eredetileg május 27-re kitűzött előre hozott parlamenti választást egy újabb ukázával június 24-re ütemezte át. Ez utóbbit azzal indokolta, hogy a legfelső közigazgatási bíróság döntése szerint a választások előkészítésére szánt két hónap nem elegendő a feladatok elvégzésére. Ám újfent tisztességes, nyugodt, demokratikus, egy európai országhoz méltó választásokat ígért, leszögezve: az országnak szüksége van a változásokra, a politikai erőknek pedig arra a tisztítótűzre, amelyet a választások biztosíthatnak számukra.

Orbán Viktor: Nemzeti mezben a legszebb nyerni! – videó