Kicsit megújult idén az Eurovízió

Varga Klára
2007. 05. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 52. Eurovíziós dalverseny közvetítésével végre az MTV is mennybe ment: 2,7 millióan néztek bele a szombat esti élőadásba. Igaz, mindehhez szükség volt egy, a TV2 által felfedezett és felépített, fiatal énekes sztárra, Rúzsa Magdira és egy igaz, csak visszavásárolt, de mégiscsak szintén a TV2 által felépített riporterre: Gundel Takács Gáborra. Gundel Takács jó vétel volt, három és fél órában bebizonyította, hogy neki itt a helye a magyar királyi csatornán. Nem csekély az érdeme abban, Rúzsa Magdi kilencedik helyezését nem kudarcként éltük meg, hanem sikerként, és úgy is tálalta a magyar írott sajtó. Az egyetlen, amit hiányolhattunk, hogy Gundel Takács nem számolt be arról, hogy létezik szerzői különdíj – amit a mi Magdink el is hozott Helsinkiből –, s azt a dalszerzők szavazatai alapján a záróbulin kapta meg az arra érdemes.
Az Eurovíziós dalverseny a maga ötvenkét éve alatt változott, de nem eleget. Helsinkiben rácsodálkozhattunk arra, miképp lehetett rettentő sok pénzből ismét felépíteni egy olyan színpadot, amelyen még a legjobb dal is gyengébbnek tűnik, mint amilyen, mert ez a csicsás, rosszul tájolt, rosszul nyitott tér szanaszét szórja a temérdek energiát, amit ott az előadó nem kis erőbedobással felhalmoz. A jobb ízlésűek, mint Magdi is, azért segítettek magukon, díszletelemekkel, hangszerfallal, függönnyel, világítással vagy épp lámpaoltással lerekesztették, átkonstruálták a színpadot. Bebizonyították, hogy a tökéletes látvány nem feltétlenül még több tüllszoknyát vagy még több transzvesztitát jelent, hanem a dallal egységes művészi sűrítést.
A változást talán három pontban ragadhatjuk meg: amiképp Gundel Takács is hangsúlyozta, egy olyan archaikus zenei rétegekből táplálkozó, sajátos énektechnikával előadott, mágikus dal, mint a bolgároké, még egy-két éve sem jutott volna tovább az elődöntőből, Helsinkiben azonban nem csak a jószomszédi szavazatok miatt végzett az ötödik helyen. (Mi, magyarok, a második helyre tettük, bizonyítva, hogy mégiscsak Bartók és Kodály népe vagyunk, igaz, a román harmadik hely viszont nem mossa le rólunk, hogy egyben Lagzi Lajcsi népe is.) Új szeleket jelez az is, hogy az ukrán Verka Serducka vicces dala a második helyen végzett, a korábbi években ugyanis a cirkuszi-parodisztikus műfaj nem ért el különösebb sikert. Most legalább hat ország jelentkezett hasonlóval. Az ukrán második hely nemcsak a FÁK-országok átszavazásaival magyarázható, hanem azzal is, hogy látványviláguk a totalitárius hatalmat beteges gyökereivel, morbiditásával, gyengeségeivel együtt mutatja meg, így készteti egészséges röhögésre a nézőt. A harmadik változás, hogy a kelet-európai utódállamok ide-oda szavazgatásainak eredményeképpen a skandinávok és a nyugat-európaiak a 42 tagú mezőny utolsó helyeire szorultak. Mert az, hogy a még oly tehetséges, jó torkú énekesek java része is nagyestélyis vagy diszkós termékszerű dallal állt ki, nem változott. Valahogy azt gondolták a legtöbben, ha idegesebben, ordítozva adják elő ugyanazt, amit már 52 éve nyögünk pepitában, akkor az olyan modern lesz.
Borzasztó fáradt és koncepciótlan volt a finnek temérdek pénzt felemésztő záróshow-ja is, az impozáns, de üres Apocalypticával meg a tűznyelőkkel, meg az egész kiszámított, álkaotikus kavargással. Reméljük, Belgrád jövőre megmutatja ennek a szegény kontinensnek, hogy merre is van az arra. (Azt is reméljük, hogy akkor majd a szerb győztes, Maria Serifovics nem a South Park leszbikus küldöttségével érkezik a dalverseny színpadára.)
(Eurovíziós dalverseny, m1 – május 12. – 20.00.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.