Közvetlenül szavaznak a török államfőről?

A török parlament tegnap megszavazott egy olyan alkotmánymódosítási javaslatot, amely a köztársasági elnök közvetlenül nép általi megválasztását tenné lehetővé. A kérdésről magáról is valószínűleg népszavazás dönt majd.

Munkatársunktól
2007. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törökországban a törvényhozás korábban kétszer is megszavazta ugyanezt, ám a hadsereg mellett a világi kormányzat másik őreként működő Necdet Sezer államfő kétszer is visszadobta a javaslatot, amely az iszlamista kötődésű Igazság és Fejlődés Pártnak (AKP) kedvez. Az egyik szavazási fordulóban a képviselők között tettlegességig fajult a vita. Sezer vétójakor arra hivatkozott, hogy a változtatás ellenkezik a török parlamentáris renddel, és destabilizálja az országot. A tegnap 269-22 arányban elfogadott alkotmánymódosító cikkely után az államfő valószínűleg népszavazásra bocsátja a javaslatot. A jelenleg hatályban lévő rendelkezések szerint az államfőt maga a parlament választja meg, az ellenzéki Köztársasági Néppárt bojkottja és alkotmánybíróság érvénytelenítő határozata miatt azonban az AKP-nek nem sikerült megválasztatnia a parlamenten elnökjelöltjét, Abdullah Gül jelenlegi külügyminisztert.
Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök gyalázatosnak nevezte az alkotmánybíróság döntését. Tulay Tugcu testületelnök fenyegető kijelentése miatt az állami intézmények megsértésével vádolta a miniszterelnököt, ami Törökországban bűncselekménynek számít. A török ügyészi hivatal vizsgálatot indított az ügyben.
Ezzel párhuzamosan Washington és Ankara közötti feszültséghez vezetett a helyzet, amely a közel-keleti ország és délkeleti szomszédja, Irak határvidékén alakult ki. Washington nem szeretné, ha a határ mentén folyamatosan felvonuló török hadsereg átnyúló támadásokat indítana az Észak-Irakban védettséget élvező Kurd Munkáspárt ellen. Egy héttel ezelőtt az Egyesült Államok két F–16-os vadászgépe hatolt be Törökország légterébe. Szakértők szerint az incidens célja az volt, hogy visszatartsa Ankarát a kurd szeparatisták elleni beavatkozástól, ami csak szítaná a szerteágazó konfliktust. Erdogan ezután tévéinterjúban közös török–amerikai hadműveletekre tett javaslatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.