Lakáseladás adómentesen?

Az államnak el kellene tekintenie a forrásadó megfizettetésétől abban az esetben, ha az eladó a lakásért kapott összeget előre megjelölt előtakarékossági termékbe fekteti – vélik a Budapesti Értéktőzsde szakemberei. A Kopint-Tárki vezetője szerint azonban nem lenne szerencsés az adórendszer ilyen irányú módosítása.

Bodacz Péter
2007. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jobban jár a költségvetés, ha bizonyos esetekben eltekint a huszonöt százalékos forrásadó megfizetésétől, például akkor, ha az eladó a lakásért kapott összeget bizonyos előtakarékossági termékekbe fekteti be – vélik a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elemzői. A Napi Gazdaság tegnapi cikke szerint ennek bizonyítására a BÉT a minap adott megbízást a KPMG-nek hatástanulmány készítésére. Mint azt Szalay-Berzeviczy Attila BÉT-elnök korábban közölte: tanulmánnyal alátámasztott javaslatukat a nyár folyamán szeretnék benyújtani a kormánynak, hogy elfogadása esetén az ingatlanadó más részleteivel együtt tárgyalhassák és vezethessék be.
A tőzsde elképzelései szerint azok a magánszemélyek – írja a lap –, akik lakásuk értékesítése után a befolyt összeget nyugdíj-előtakarékossági számlára, nyugdíjpénztárba helyeznék, vagy hosszú távú befektetési számlára fizetnék be, mentesülnének az adófizetés alól. Az említett befektetési formákon keresztül a pénz a hazai tőkepiacra kerülhetne, ezzel a piaci szereplők tovább fejlődhetnének, a növekvő adóbefizetésekkel pedig az állam is pluszbevételhez jutna. A BÉT szerint az intézkedés a bérlakáspiacnak is jót tenne, mivel az ingatlanok jó része profi ingatlankezelőkhöz kerülne, akik azokat bérbe adhatnák. Ezzel az üzletág elindulna a legalizáció útján, ami újabb adóbevételt jelentene.
Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója a BÉT-javaslatra úgy reagált: bizonyára vannak olyanok, akik azért adják el a lakásukat, hogy pénzhez jussanak, a többség azonban lakást cserél. Véleménye szerint az adórendszer nem arra való, hogy a pénzpiaci forgalmat serkentse, ezért annak ilyen irányú módosítása nem lenne szerencsés. Az ingatlan-bérbeadás tisztulását illetően Palócz Éva úgy véli: megfelelő mértékű adózással és ellenőrzéssel lehetne sikereket elérni.
Hogy az adózási rendszer hogyan változik, az egyelőre nem világos. Most úgy néz ki, akár még az ingatlanadó ötlete is lekerülhet a napirendről, a Világgazdaság információi szerint legalábbis Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a szocialista párt szakpolitikusaival tartott megbeszélésén elhangzott: az új teher bevezetése költségvetési szempontból nem indokolt.

Lassan növekszik az építési kedv. A januári –20,8 pontról áprilisra –12,2 pontra javult a GKI Zrt.–AL Holding fővárosi ingatlanpiaci indexe – közölte Akar László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója. Az intézet prognózisa szerint az idén harminckétezer lakás átadása várható a tavalyi harmincnégyezer után. Az új lakás építését, illetve vásárlását biztosan tervezők száma áprilisban harmincnégyezer, ami viszonylag alacsony, ugyanakkor a lakásépítést, illetve -vásárlást valószínűleg tervezők száma százötvenezerre ugrott fel, ami utoljára 2003 januárjában fordult elő – mutatott rá a felmérés eredményére Akar László. Az új lakóingatlanok ára a következő egy esztendőben várhatóan 3,5 százalékkal nő országosan, Pest megyében öt százalékkal, Nyugat- és Kelet-Magyarországon pedig 2,5-2,5 százalékkal. Az új irodaingatlanoknál 4,3 százalékos árnövekedés várható a következő egy évben a prognózis szerint. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.