Nemzeti siker a varsói értéktőzsde

Bővülés után, növekedés előtt – így összegezhető a lengyel tőzsde, a Warsaw Stock Exchange jelenlegi helyzete. Kelet-Közép-Európa egyik legsikeresebb börzéjén a közeljövő a regionális terjeszkedés és a hazai érdekeket szem előtt tartó magánosítás jegyében zajlik majd.

Kiss Roland
2007. 05. 02. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Varsó)
Dinamikusan fejlődött a varsói tőzsde az utóbbi években. Az új uniós tagországok körében vezető szerepet betöltő lengyel börzén 296 cég van jelen, a készpénzes kötvények piacán a forgalom tavaly 91 milliárd euró, az 1998-ban indított határidős piacon pedig 97 milliárd euró felett járt. Varsóban a határidős ügyleteknek különös jelentősége van, hiszen azoknak az üzleteknek a száma, amelyeket a tőzsde indexére, a WIG20-ra kötöttek, a nagy európai börzékkel való összehasonlításban is kiemelkedőnek számítanak. A WIG20-ra tavaly több mint 6,2 millió ügyletet kötöttek, a napi átlagos forgalom elérte a 25 ezer darabot. A WIG20 Ljubljana és Prága után Közép- és Kelet-Európa harmadik legjobban teljesítő indexe: tavaly 7,1 százalékkal emelkedett, míg Budapest ugyanebben az időszakban 5,7 százalékos csökkenést szenvedett el. Közép- és Kelet-Európa tíz legnagyobb vállalata közül hat jelen van a Warsaw Stock Exchange-n (WSE-n), köztük a Bank Austria Creditanstalt AG, a Mol, a SkyEurope és a CEZ cseh elektromos művek. A WSE-nek az új cégbevezetésekben sincs oka szégyenkezésre: ezek száma tavaly elérte a 38-at, az idén pedig az első negyedévben már 12-nél járt.
A WSE másik különlegessége, hogy szokatlanul magas a lengyel, vagyis a hazai kisbefektetők aránya. Lapunk kérdésére Ludwik Sobo-lewski, a tőzsde elnöke rámutatott: a WSE-n jelenleg mintegy kétszázezer egyéni befektetési számlát kezelnek, nem utolsósorban a több mint egy évtizede folyó tájékoztató kampányoknak köszönhetően. Ezek a befektetők maguk fejtenek ki tevékenységet a tőzsdén, további közel kétmillió lengyel polgár viszont különböző befektetési alapokon keresztül jelenik meg a varsói parketten. Ezeknek az alapoknak az összértéke a nyugdíjalapok nélkül is eléri a százmilliárd eurót, és részben ennek köszönhető, hogy a likviditással Varsóban ritkán adódnak gondok. Sobolewski úr arra is felhívta a figyelmet, hogy a náluk megforduló egyéni befektetők igen érett döntéseket hoznak, sőt egy friss felmérés szerint jóval higgadtabban reagálnak a rövid távú folyamatokra, mint a nagy nemzetközi spekulánsok. Varsóban egyébként a befektetők megoszlása igen egyenletes: a részvények harmada a már említett hazai magánszemélyek, másik harmada a külföldi befektetők tulajdonában van, és nagyjából ugyanekkora a lengyel intézmények, szervezetek részesedése is. A lengyel börzén ugyanakkor azt tervezik, hogy a közeljövőben IPO Factory néven új felületet alakítanak ki a honlapon, amelynek segítségével az egyéni befektetők könynyebben juthatnak hozzá a börzén újonnan megjelenő cégek részvényeihez. További újítás lesz, hogy hamarosan külön részleget hoznak létre a nagy növekedési lehetőségekkel bíró kis- és közepes vállalkozások finanszírozásának és kereskedésének elősegítésére is.
Varsó nemcsak teljesítményével emelkedik ki a közép- és kelet-európai mezőnyből, hanem azért is, mert működése „az állam rossz tulajdonos” tétel világos cáfolata. A WSE ugyanis a lengyel állam tulajdonában van, igaz, hamarosan sor kerülhet magánbefektetők bevonására is. Ludwig Sobolewski szerint a privatizációra az év végén vagy a jövő év elején kerülhet sor, a tervek szerint azonban javarészt lengyel pénzügyi szervezeteknek kínálják fel a tulajdonszerzés lehetőségét. A tőzsde elnöke úgy fogalmazott, hogy kockázatosnak tartanák, így el is kívánják kerülni, hogy kizárólag a magas profitot szem előtt tartó befektetők, többek között árfolyam-fedezeti alapok birtokába kerüljön a WSE.
Varsó ugyanakkor nem zárkózik el a térségi együttműködéstől. Korábban felvetődött, hogy a WSE bevásárolna a szlovén és a bolgár börzén, Sobolewski úr azonban nem ragaszkodik a tulajdonszerzéshez. Közös célok kitűzésére enélkül is van lehetőség – szögezte le, és rámutatott: a sikeres együttműködés alapja nem a közös tulajdonosi kör, hanem a hosszú távú, kölcsönösen előnyös stratégia kidolgozása. A WSE elnöke csak egyenlő felek együttműködését támogatja olyan módon, hogy a helyi piacok fejlődésének elősegítése fontosabb célkitűzés legyen, mint a profitcélok elérése. Megjegyezte: véleménye szerint egyelőre Bécsnek sincs érezhető pozitív hatása a magyar tőzsdére, ráadásul a Wiener Börse budapesti jelenléte akadályozza egy esetleges Varsó–Prága–Budapest összefogás életre hívását. Varsóban a regionális tervek között a fentiek ellenére szerepel a kettős jegyzések lehetővé tétele, a honlapok bővítése és lefordítása minél több nyelvre, sőt Sobolewski úr még egy térségi közös index létrehozásának gondolatától sem zárkózott el.
A jelek szerint a WSE-n addig is további sikeres hónapok várhatók: a részvényforgalom az év első negyedévében 15,3 milliárd euró, a piaci kapitalizáció több mint 132 milliárd euró volt. A lengyel gazdaság a tavalyi 5,8 százalék után az idén mintegy 6 százalékkal növekszik, a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság pedig további fél-egy százalékkal emelheti meg a GDP-növekedés ütemét. Az Eb a tőzsdének is új lendületet adhat: különösen az építőipari cégek árfolyama emelkedhet meg a közeljövőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.