RMDSZ-politikusok a nyomozó hatóság célkeresztjében

Az erdélyi magyar közéletet az elmúlt időszakban leginkább foglalkoztató téma, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség hat magas rangú politikusa ellen folytat vizsgálatot a bukaresti nyomozó hatóság. A Markó Béla vezette szövetség a kampánynak tulajdonítja, és politikai, etnikai indíttatásúnak tartja az eljárást.

2007. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Kolozsvár)
Tizenhét éves fennállása óta először szembesül illusztris tagjai elleni ügyészségi eljárások sorozatával a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ). A vádak a kémkedés, a hazaárulás és a korrupció széles skáláján mozognak. A román nyomozó hatóság magyarokból álló „feketelistáját” Markó Béla RMDSZ-elnök vezeti. Az országos korrupcióellenes ügyészség (DNA) egy évvel ezelőtt indított előzetes vizsgálatot a költő-politikus szokatlanul nagy összegű, a román kormányban államminiszteri posztot betöltő Markó 2006. márciusi vagyonnyilatkozatában közzétett honoráriuma ügyében. Mint azt a Kolozsváron szerkesztett Krónika napilap megírta, az RMDSZ elnöke 6,7 millió forintnak megfelelő összegért eladta szerzői jogdíját a csíkszeredai Bookart könyvkiadónak, valamint egy azóta is ismeretlen magyarországi kiadónak. Az ügyészeknek feltűnt, hogy az öszszeg meghaladja Markó 2005-ben kormányfőhelyettesként és RMDSZ-elnökként kapott összkeresetét. A Bookarttal 2005. szeptember 21-én kötött szerződés Markó Béla gyermek- és ifjúsági verseinek öt évre szóló kiadási jogáról, és a kiadott címek további öt évi forgalmazási jogáról szól. Noha a hat gyerekverskötet közül az első kettő megjelentetését 2007 tavaszára tervezték, a könyvek még nem hagyták el a nyomdát, és jelzésértékű az is, hogy az RMDSZ csíkszeredai elnökének tulajdonában levő, 2004-ben alapított kiadó eddig egyetlen kötetet sem adott ki. Noha a korrupcióellenes ügyészség egyelőre nem fogalmazott meg vádat ellene, Markó szerint a nyomozók írói pályáján keresztül törekszenek politikai lejáratására.
A román nyomozó hatóság látószögébe került magyar politikusok közül a másik hangzatos név Nagy Zsolt informatikai és távközlési miniszteré. Az RMDSZ európai parlamenti jelöltlistájának első helyét elfoglaló politikus ellen április végén indított bűnvádi eljárást a bukaresti főügyészség szervezett bűnözés és terrorizmus elleni főosztálya a tavaly kirobbant energetikai privatizációs botrány ügyében. Nagyot azzal gyanúsítják, hogy támogatta a Credit Suisse First Boston nemzetközi tanácsadó cég bukaresti képviselője, Sztamen Sztancsev irányításával működő kémhálózatot, amely privatizációs tanácsadói szerződések megszerzéséhez szükséges bizalmas információkat közvetített a gazdasági, illetve a távközlési tárca hatáskörébe tartozó társaságok megvásárlása iránt érdeklődő külföldi cégeknek. A nyomozati anyag szerint Nagy feladata az volt, hogy ellenőrizze: lehallgatják-e a titkosszolgálatok a kémhálózat tagjait. Az RMDSZ alelnöke alaptalannak tartja a kémkedés és hazaárulás gyanúját.
Az RMDSZ másik négy magas rangú politikusa ellen két nappal ezelőtt indított bűnvádi eljárást a korrupcióellenes ügyészség, hivatali hatalommal való visszaéléssel gyanúsítva a magyar tisztviselőket. A terebélyes korrupciógyanús ügy érintettje Szabó István, a magyar–román határ mentén fekvő Szatmár megye önkormányzatának RMDSZ-es elnöke, Riedl Rudolf megyei alprefektus, Erdei-Doloczki István parlamenti képviselő, valamint Cseke Attila, a bukaresti kormányfőtitkárság államtitkára. Az ügyészségi dosszié szerint az említett tisztségviselők politikai alapon osztottak közpénzeket RMDSZ-es polgármesterek irányította Szatmár megyei önkormányzatoknak, más települések kárára. Noha a nyomozati anyagban nem az etnikai alapon történő pénzosztogatást vetik az RMDSZ-es politikusok szemére, a szövetség vezetősége az erdélyi magyar közösség elleni támadásként könyveli el a vádakat.
Markó Béla különben Traian Basescut is magyarellenes retorikával vádolja, mivel a felfüggesztett államfő a kampány során vele együtt Verestóy Attila szenátort is a romániai „politikai oligarchák” közé sorolta. Basescu szerint Markó megpróbált közbenjárni nála az ellene, valamint a Nagy Zsolt ellen indított eljárások ügyében, míg Verestóyt azzal vádolta, hogy a szenátor által alapított Hungastro cég az RMDSZ-es honatya politikai befolyásának köszönhetően, versenytárgyalások nélkül szerezte meg az étkezési jegyek forgalmazásának jogát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.