Több biztosító: civil tiltakozás

Civil szervezetek, sőt az MSZP társadalompolitikai tagozatának tagjai is azt kérik a parlamenti képviselőktől: ne támogassák az egészségbiztosítás üzleti alapú átszervezését. Navracsics Tibor Fidesz-frakcióvezető szerint ráadásul esély sincs arra, hogy valódi verseny alakuljon ki a finanszírozás területén.

Bodacz Balázs
2007. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lehet piacot kiépíteni az egészségügy területén, ugyanis egy piac korrekt módon akkor tud működni, ha a résztvevő szolgáltatók a szolgáltatások és az információk teljes skáláját tudják nyújtani; az ott lévő fogyasztók pedig úgyszintén az információk teljességét képesek birtokolni, és ezen információk teljes ismeretében tudatosan képesek eldönteni, melyik szolgáltatást vásárolják meg – mondta Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője.
– Az egészségügy területén azonban más a helyzet – tette hozzá, arra utalva, hogy a beteg nem feltétlenül képes racionálisan gondolkodni saját egészségügyi állapotáról, és így nem tudja megítélni, hogy a számára nyújtott szolgáltatások közül melyik a legmegfelelőbb. Kiemelte: más területeken csak olyan esetekre lehet biztosítást kötni, amelyek nagy valószínűséggel nem következnek be. Az egészségügy viszont folyamatos kiadást jelent a társaságoknak, főleg akkor, ha idős és beteg emberekkel kell jogviszonyt létesíteniük. Ezért a biztosítók csak a fiatal és makkegészséges embereket kezelik majd jó ügyfélként.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az Európai Unióban csak Szlovákia és Lengyelország fordít kevesebbet egészségügyre, mint hazánk; nem igaz tehát, hogy túl sokat költünk az ellátásra. – Az az igazság, hogy az egészségügyi reformra azért van szükség, mert pénzt vesznek ki az egészségügyi rendszerből – húzta alá a képviselő. Navracsics Tibor felidézte: 1999-ben az MSZP „Szociáldemokrata Chartájában” még az állt, hogy „az egészségügy nem üzlet, és nem lehet áthárítani a polgárokra az egészséggel kapcsolatos költségeket üzleti alapon, hanem meg kell védeni őket”. A dokumentumot többek között Hiller István, Kiss Péter, Lendvai Ildikó és Vitányi Iván jegyezte.
Az utóbbi napokban több társadalmi szervezet is tiltakozott a tervezett átalakítások ellen. A Nagycsaládosok Országos Egyesülete követeli, hogy a kormány hagyjon fel az üzleti modell bevezetésének előkészületeivel.
Az internetes honlapjukon (www.noe.hu) ennek érdekében aláírásokat is gyűjtenek. Más szervezetek – így egyebek mellett a Professzorok Batthyány Köre, a Magosz, a Magyar Gyógyszerész Kamara, sőt az MSZP Társadalompolitikai Tagozata is – pártállástól függetlenül azt kérik a parlament tagjaitól, hogy lelkiismeretükre hallgatva ne támogassák a kormány azon terveit, amelyek szerintük szétvernék a társadalombiztosítás rendszerét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.