Túl sok érdeket sértett a román államfő

Traian Basescu azért került célkeresztbe, mert nem tudják neki megbocsátani, hogy Saulusból Paulus lett. Bár a múltja nem makulátlan, időben felismerte a posztkommunista, szekus elit leváltásának szükségességét, ezzel viszont rengeteg érdeket sért – fogalmazott lapunknak adott interjújában Kincses Előd ügyvéd, akit a szombati romániai népszavazásról kérdeztünk. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség volt politikusa szerint a Markó Béla vezette formáció évek óta feladta a demokratikus elvek védelmét.

Pataky István
2007. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Romániában tartanak egy népszavazást, amelynek kezdeményezői el szeretnék távolítani hivatalából az ország legnépszerűbb politikusát, Traian Basescu államfőt. E cél érdekében furcsa szövetség alakult, melynek éppúgy tagja a liberális párt és a posztkommunista Szociáldemokrata Párt, mint a magyarellenes Nagy-Románia Párt, valamint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ). Miért indult ez a támadás Basescu ellen, s hogyan került ebbe a társaságba az RMDSZ?
– Először is fontos leszögezni, hogy Basescu szintén a régi rendszer „terméke”. Ő is a forradalmat kisajátító, Ion Iliescu körül tömörülő garnitúra környékéről indult. Basescu azonban szembefordult ezzel a kommunista rendszerhez, a hírhedt Securitatéhoz ezer szállal kötődő elittel. Az az ő fő bűne, hogy Saulusból Paulus lett. Azaz Basescu esetében nem egy makulátlan múltú államférfiról van szó, csakhogy az egykori hajóskapitány idejében felismerte a Románia európai haladásához elengedhetetlen lépés szükségességét: a posztkommunista, szekus elit leváltását. Ennek érdekében ítélte el a bukaresti parlamentben a kommunizmus bűneit, s ezért tette lehetővé a szekus dossziék megnyitását, és támogatta azt, hogy a legmagasabb politikai szinten jelentkező korrupciót is vizsgálja az ügyészség. Rengeteg érdeket sértett, ezért az egész romániai politikai elit szembefordult vele. Ez magyarázza ezt a furcsa szövetséget, amelynek vezető ereje a ma Szociáldemokrata Párt néven futó posztkommunista párt, élén Mircea Geoana elnökkel, akinek Securitate-ezredes volt az apja. A szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Párt szekus kapcsolatai közismertek. Az RMDSZ esetleges Securitate-kapcsolatai közszájon forognak, ami pedig a liberálisokat illeti, több vezető politikusukról is kiderült ügynökmúltjuk. A szövetség része még a Dan Voiculescu vezette, magát konzervatívnak nevező formáció is. Ennek a pártnak van talán a legerősebb kötődése az egykori kommunita politikai rendőrséghez. 322 képviselő, szenátor szavazott Basescu ellen, ami annyit jelent, hogy a román törvényhozás hetvenöt százaléka az elnök leváltását szeretné elérni. Ennek érdekében pedig semmilyen antidemokratikus eszköztől nem riadnak vissza.
– Az RMDSZ a demokrácia védelmezőjeként tünteti fel magát. Ezek szerint csupán politikai szemfényvesztésről van szó?
– Engem évek óta a leginkább az zavar az RMDSZ politikájában, hogy feladta a demokratikus értékek védelmét. Szavakban persze nem, de a gyakorlatban nagyon is. A szövetség sok antidemokratikus törvényt megszavazott Bukarestben, noha az erdélyi magyarság jogait csak egy demokratikus Romániában lehetne kivívni. Az RMDSZ jelenlegi politikája a
magyar közösség érdekérvényesítő képességét, valódi érdekeinek képviseletét rendkívüli módon megnehezíti. Most például olyan referendumtörvény-módosítást fogadtak el a demokrácia védelmének a jelszavával, amelynek következtében Basescut le lehet váltani akkor, ha három ember jelenik meg a népszavazáson, és abból kettő ellene szavaz. Ha viszont az összes romániai szavazó fele plusz egy nem fog megjelenni a népszavazáson, akkor hiába voksol mindenki az államfő maradására, őt a parlament még mindig félreállíthatja. Elképesztőnek tartom, hogy az RMDSZ, amely magát a demokratikus értékek védelmezőjeként tünteti fel, ilyen jogi konstrukciót megszavazott. Jogászként szégyenteljesnek tartom ezt a helyzetet, amely egyébként oda vezet, hogy ma Romániában egy polgármestert nehezebb leváltani, mint az államelnököt. A választási törvény szerint ugyanakkor könynyebb államelnökjelöltként indulni, mint független képviselőjelöltként, ellenlábas kisebbségi szervezetként pedig lehetetlen. Ilyen antidemokratikus jogi konstrukciókat csak a hatalom megtartásának mindent elsöprő vágya eredményezhet.
– Basescu három RMDSZ-politikust hoz nyíltan összefüggésbe korrupciós ügyekkel: Verestóy Attilát, Markó Bélát és Nagy Zsoltot. Megalapozottak ezek a vádak?
– Verestóyt a romániai sajtó már régóta az „Úristen favágójának” nevezi, a média szerint ugyanis a székelyföldi erdők kiirtásával alapozta meg óriási vagyonát. Markó Béla és Nagy Zsolt büntetőjogi felelősségéről én nyilvánvalóan nem nyilatkozhatom. Nem mondom azt, amit az RMDSZ-vezetés állít, hogy ártatlanok, s jogászként természetesen bűnösöknek sem nevezhetem őket. Meg kell várni a már elkezdett nyomozás eredményét, és várjuk meg, mi lesz az esetleges ítélet. Azt mindenképpen érdekesnek tartom, hogy Markó Béla a meg nem jelent verseiért egy óriási összeggel járó szerződést tudott kötni romániai magyar és magyarországi kiadókkal. Nem nagyon tudok olyan erdélyi költőről, aki a verseiből meggazdagodott volna, de kívánom Markónak, hogy valóban a vagyoni gyarapodását elősegítő, sikeres irodalmi munkásságot fejtsen ki.
– Az RMDSZ nemcsak határozottan állásfoglalt Basescu ellen, de óriási sajtókampánnyal igyekszik meggyőzni a magyar szavazókat, hogy az államfő maga a gonosz megtestesítője. Taktikus álláspont ez, amikor felmérések szerint az erdélyi magyarság körében is népszerű az elnök? Nem lett volna jobb semlegesnek maradni?
– Furcsállom, hogy egy ilyen éles bukaresti meccsben, amely során a szemben álló felek nem válogatnak az eszközökben, az RMDSZ határozottan szembeszállt Basescuval, az eddigi legtehetségesebb és legnépszerűbb román politikussal. Amennyiben Basescu a hatalomban marad, az RMDSZ-vezetők szűklátókörűsége és gőgössége miatt a magyar közösségen csattanhat az ostor. Sokkal egyszerűbb lett volna azt mondani, mindenki szavazzon a saját belátása szerint. Ez persze egy minimális politikai bölcsességet is feltételezett volna, de én már évek óta úgy látom, hogy Markó Béla sajnos immár képtelen racionálisan gondolkodni. Mai napig sem tudom megmagyarázni például Tőkés László megfosztását a tiszteletbeli elnöki címtől. A püspök akkor már gyakorlatilag politikai holtvágányon volt, az RMDSZ operatív tanácsában mindenki mindig ellene szavazott, tehát egyetlenegy politikai opcióját sem tudta keresztülvinni. Azáltal viszont, hogy a szatmári kongresszuson megszüntették a tiszteletbeli elnöki címet, azt érte el a szövetség, hogy az erdélyi magyarság képviselete végletesen megosztottá vált. Ezúttal is csak a gőgös politikai rövidlátással tudom ezt a lépést magyarázni.
– Ha népszavazás során a magyar többségű megyékben az RMDSZ propagandája ellenére Basescu mellett szavaznak, akkor nem kellene-e a szövetségnek levonnia bizonyos politikai következtetéseket? Annál is inkább, mert a Magyar Polgári Szövetség az elnök támogatására buzdít.
– Az a szűk elit, amelyik magához ragadta a magyar képviselet vezetését, magabiztos, mindenre elszánt, képtelen a megújulásra. Ráadásul úgy be van betonozva a hatalomba, hogy egy következő kongresszusig semmiképpen sem lehet leváltani őket, noha az RMDSZ is megérett a megújulásra, éppen úgy, mint a felvidéki Magyar Koalíció Pártja vagy a Vajdasági Magyar Szövetség. Csak javunkra válhat, ha Markó Bélát visszaadjuk az irodalomnak.
– Markóék esetleges kudarca a Basescuról szóló a referendum kapcsán mennyiben csökkentheti a szövetség esélyeit az ősszel esedékes romániai európai parlamenti választásokon, ahol amúgy is meg kell mérkőznie Tőkés Lászlóval is?
– Ez esetben is a Markó-féle vezetés gőgössége vezetett a kialakult helyzethez, a megosztottsághoz, hiszen az RMDSZ a vezető magyar értelmiségiek intelme ellenére sem biztosította a második helyet Tőkés Lászlónak az EP-listán. E lépés révén ugyanis a romániai magyarságnak nem két, hanem három képviselője lehetett volna az Európai Parlamentben, hiszen az egységes fellépés mozgósítja a szavazókat. Tőkés Lászlónak Nagy Zsolt vagy Winkler Gyula nem ellenfele, így könnyen előfordulhat, hogy a megméretés egy újabb kudarcot hoz az RMDSZ jelenlegi vezetőségének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.