(Kolozsvár)
A romániai parlamenti pártok közül egyedül a Demokrata Párt nevezhető a Traian Basescu államfő – az alakulat egykori elnöke – leváltását célzó május 19-i referendum győztesének. Miként kívánják gyümölcsöztetni ezt a sikert politikai téren?
– A Demokrata Pártnak jelenleg az előre hozott parlamenti választások jelentik a megoldást. Egy új összetételű bukaresti parlament felállását célzó megméretés annál is indokoltabb, mivel a népszavazáson a törvényhozás csúfos vereséget szenvedett a választópolgároktól, akiknek többsége nem az államelnök ellen szövetkezett pártkoalíció, hanem Traian Basescu mellé állt. Ennek megfelelően támogatunk a Calin Popescu-Tariceanu vezette kormány megbuktatását célzó bármilyen bizalmatlansági indítványt, és ami teret engedne az előre hozott választások megrendezésének.
– Megfontolásra javasolta, hogy a PD törölje alapszabályából az ősellenségnek számító Szociáldemokrata Párttal (PSD) való együttműködést tiltó kitételt. Nem lát politikai összeférhetetlenséget aközött, hogy alakulata az Európai Néppárt, míg a PSD a Szocialista Internacionálé tagja?
– Köztudomású, hogy a romániai választópolgárok Traian Basescu hivatalban maradása mellett az államfő prioritásait is támogatták. Ezek a célkitűzések a következők: az egyéni választókörzetes szavazási rendszer bevezetése, a politikai osztály megreformálása, a lusztrációs törvény elfogadása, a parlamenti képviselők és szenátorok létszámának csökkentése, a bruttó hazai termék hat százalékának az oktatási szféra fejlesztésére fordítása, valamint az egészségügyi rendszer reformja. Annak érdekében, hogy ezeket mihamarabb a gyakorlatba ültessük, a PD valamennyi parlamenti párttal kész a párbeszédre, beleértve a Szociáldemokrata Pártot is, ám kizárólag pontról pontra ezeknek a céloknak a megvalósítása végett.
– A PSD belső ellenzékének számító kolozsvári csoportosulás vezetője, Ioan Rus alelnök az ön által irányított alakulattal kötendő szövetséget javasolt pártja vezetőségének.
– Hangsúlyozom, egyetlen párttal sem kívánunk kormányra lépni az esetleges előre hozott vagy a 2008-ban esedékes parlamenti választások előtt. Bármilyen párttal, beleértve a szociáldemokratákat, kizárólag a megméretés után, a választópolgárok által leadott szavazatok függvényében vagyunk hajlandók koalíciós tárgyalásokba bocsátkozni.
– Milyen együttműködést lát lehetségesnek a szintén néppárti Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ), miután a Markó Béla vezette alakulat a népszavazás során hátat fordított a PD-nek?
– Mindaddig megmarad az esély az együttműködésre közöttünk, amíg az RMDSZ tiszteletben tartja Románia alkotmányának előírásait. Mivel hozzánk hasonlóan tagja az EPP-nek, az RMDSZ potenciális tárgyalópartner marad számunkra, nem utolsósorban a romániai jobbközép erők összefogását célzó kezdeményezésünk tekintetében.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak