Vészharangot kongatnak a húsiparosok is

Érdekes helyzet kezd kialakulni az agráriumban, hiszen éppen azon ágazatok mutatnak válságjeleket, melyeknek az utóbbi hónapban az uniós pénzesőt ígérték. A pályázható összegeket viszont forráshiányos ágazatok nem fogják tudni lehívni, ezért megkérdőjeleződhet az egész, uniónak beadott vidékfejlesztési program. Tegnapi sajtótájékoztatójukon a húsiparosok egyenesen kritikusnak nevezték helyzetüket.

Dénes Zoltán
2007. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fagy- és aszálykárok miatt kongatták meg múlt héten a vészharangot a zöldség-gyümölcs ágazat szereplői, tegnap pedig a húsiparosok szövetsége jelezte a kormányzatnak, hogy a magas adók miatt megnövekedett feketekereskedelem lassan padlóra küldheti őket. Mindez azon szempontból igen veszélyesnek tűnik, hogy a hónapok óta az agártárca által roadshow-kon népszerűsített Új Magyarország vidékfejlesztési program éppen e két ágazatot emeli ki mint stratégiailag legfontosabbakat, így a legnagyobb támogatásokat is nekik ígérték. A Magyar Húsiparosok Szövetsége (Hússzövetség) tegnap egyenesen kritikusnak nevezte az ágazat helyzetét, aminek kialakulását a megemelt adók miatt megnövekedett feketegazdasággal és az élelmiszer-biztonsági hatósági ellenőrzések alacsony hatékonyságával indokolták. Közleményük szerint a mai magyar gazdaság egyik legsúlyosabb problémája a burjánzó fekete-, illetve szürkegazdaság. Mint fogalmaztak, a hazai húsiparban mindez nem új keletű, ugyanakkor az elmúlt hónapokban a feketegazdaság részaránya hihetetlen tempóban emelkedett, mára meghaladja a harminc százalékot. A törvényeket tiszteletben tartó húsipar éves szintű árbevétele 350 milliárd forint körüli. A sertéságazat tisztességesen működő szereplőinek a Hússzövetség szerint mintegy százmilliárdos kárt okoznak az illegálisan termelő s adómegkerülő forgalmazók. Az érdekvédő szervezet azon félelmének adott hangot, hogy emiatt a törvényeket betartó szereplők lassan kiszorulnak a piacról. Megjegyezték, hogy a tavalyi ötszázalékos áfaemelés jelentősen növelte az adómegkerülő hajlandóságot, mivel a 20 százalékos hazai forgalmiadó-kulcs kiugróan magas, hiszen más tagállamokban az élelmiszerek áfája átlagosan 7-9 százalékos. Ezért – tették hozzá – a kormány adónövelő intézkedése miatt az állam mintegy 20 milliárdos bevételtől esik el. Berczik Attila, a Hússzövetség elnöke a fentiek miatt arra kérte Gráf József agrárminisztert, hogy terjessze az ügyet a kormány elé, mivel ez (mármint az adócsökkentés – a szerk.) már túlnő a tárca kompetenciáján. Berczik véleménye szerint a helyzet kialakulásához hozzájárult a hatóságok ellenőrzésének alacsony hatékonysága is. Mint mondta, jelenleg az élelmiszer-előállítás és -forgalmazás ellenőrzésével megbízott hatóságok egymással vetekedve gyakorlatilag csak kampányszerű ellenőrzéseket végeznek. Kifejtette: a kamerák kereszttüzében végzett propaganda-ellenőrzés csak a fogyasztók bizalmát rombolja, s nem segít a tisztességes cégeknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.