Vétókkal terhelt EU–orosz viszony

Varsó halasztást ajánló javaslatát ugyan a többség elvetette, így ma a Volga menti Szamarában megkezdődhet a soros EU–orosz csúcs, s elképzelhető, hogy a találkozó megtartásának ténye lesz a legkézzelfoghatóbb eredmény. Az Európai Unió és Oroszország viszonyát ugyanis a korábbinál jóval több probléma terheli, így erősen visszafogott várakozás kíséri a megbeszéléseket.

Munkatársunktól
2007. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A minap még Condoleezza Rice moszkvai útja kapcsán bizonygatták a felek, hogy szó sincs új hidegháborúról az orosz–amerikai kapcsolatokban, s máris itt az újabb kihívás. Ezúttal azt kell bizonyítani, hogy nincs válságban Oroszország és az Európai Unió viszonya. A politikusok teszik a dolgukat, egyértelmű azonban, hogy az utóbbi időben lehűltek Oroszország és a Nyugat kapcsolatai. A felek elbeszélnek egymás mellett.
Ilyen légkörben kezdődik ma este kötetlen megbeszélésekkel a soros EU–orosz csúcs, amely diplomáciai értelemben komoly próbatétel a soros elnökséget képviselő Angela Merkel kancellár számára. Berlin mindent megtett a felhevült indulatok csillapítása, a csúcs megmentése érdekében, másokkal ellentétben elfogadhatatlannak tartva a párbeszéd megszakadását. Ez az, amit ki tudott hozni ebből a helyzetből, az ugyanis már most világos, hogy az év végén lejáró stratégiai és partnerségi együttműködésről szóló szerződés meghoszszabbítása csúszik. Nagyobb probléma ennél Merkel számára, hogy a lengyel és balti ellenállás miatt megakadt az EU új keleti politikájának kialakítása. Általában véve is gondnak tartják elemzők, hogy a keleti kérdés kapcsán ismét élesen elvált a „régi” és az „új” Európa, amely helyzetet kihasználják harmadik államok.
Varsó a húsexport moszkvai embargója miatt már november óta vétózza a tárgyalások megkezdését az átfogó EU–orosz partnerségi megállapodásról, s hozzá csatlakozott a minap Vilnius, így tiltakozva az ellen, hogy már hónapok óta nem kap olajat a mazeikiai finomítóba. Ehhez jött a tallinni szovjet hősi emlékmű áttelepítése miatt kirobbant viszály, amelyre hivatkozva több kelet-európai tagország a csúcs elhalasztását indítványozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.