A minap még Condoleezza Rice moszkvai útja kapcsán bizonygatták a felek, hogy szó sincs új hidegháborúról az orosz–amerikai kapcsolatokban, s máris itt az újabb kihívás. Ezúttal azt kell bizonyítani, hogy nincs válságban Oroszország és az Európai Unió viszonya. A politikusok teszik a dolgukat, egyértelmű azonban, hogy az utóbbi időben lehűltek Oroszország és a Nyugat kapcsolatai. A felek elbeszélnek egymás mellett.
Ilyen légkörben kezdődik ma este kötetlen megbeszélésekkel a soros EU–orosz csúcs, amely diplomáciai értelemben komoly próbatétel a soros elnökséget képviselő Angela Merkel kancellár számára. Berlin mindent megtett a felhevült indulatok csillapítása, a csúcs megmentése érdekében, másokkal ellentétben elfogadhatatlannak tartva a párbeszéd megszakadását. Ez az, amit ki tudott hozni ebből a helyzetből, az ugyanis már most világos, hogy az év végén lejáró stratégiai és partnerségi együttműködésről szóló szerződés meghoszszabbítása csúszik. Nagyobb probléma ennél Merkel számára, hogy a lengyel és balti ellenállás miatt megakadt az EU új keleti politikájának kialakítása. Általában véve is gondnak tartják elemzők, hogy a keleti kérdés kapcsán ismét élesen elvált a „régi” és az „új” Európa, amely helyzetet kihasználják harmadik államok.
Varsó a húsexport moszkvai embargója miatt már november óta vétózza a tárgyalások megkezdését az átfogó EU–orosz partnerségi megállapodásról, s hozzá csatlakozott a minap Vilnius, így tiltakozva az ellen, hogy már hónapok óta nem kap olajat a mazeikiai finomítóba. Ehhez jött a tallinni szovjet hősi emlékmű áttelepítése miatt kirobbant viszály, amelyre hivatkozva több kelet-európai tagország a csúcs elhalasztását indítványozta.

Elkezdődött az érettségi: mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok