Az Egyesült Államokhoz fűződő kényes viszonyt súlyosan érintheti, hogy egy pakisztáni tiszt váratlanul agyonlőtt két amerikai katonát, amikor egy tanácskozáson az afgán–pakisztáni határon történt incidenseket akarták tisztázni. Az afgán védelmi minisztérium szerint a találkozón részt vevő egyik pakisztáni tiszt váratlanul felugrott, és tüzelt, aminek következtében két amerikai katona meghalt, kettő megsebesült. A pakisztáni hadsereg szóvivője mindezt tagadta.
Mindkét ország belügyminisztériuma sietve cáfolta azokat a híreket, hogy tegnap határvillongások törtek volna ki Afganisztán és Pakisztán között. Vasárnap hét afgán katonát öltek meg a pakisztáni határőrök. Kabul tagadta a veszteségeket, de a hírre állítólag több ezer civil csatlakozott az afgán kormányerőkhöz. Afgán kormányforrások szerint az összetűzéseket az váltotta ki, hogy a pakisztáni haderő szögesdróttal kihasított területeket az afgán Paktia tartományból. Pakisztán viszont azt állítja, hogy néhány határőrposztját figyelmeztetés nélküli támadás érte afgán oldalról.
*
Hónapok óta egyre több határon átnyúló támadás éri a NATO afganisztáni erőit. Szakértők szerint a tálibok utánpótlásául szolgáló Pakisztánban a hadsereg ezután zárt le szögesdróttal néhány határszakaszt a két ország között. Kabul aggályai szerint Pakisztán azonban ezt arra használta fel, hogy nagy területeket hasítson ki Afganisztánból. Az afgán biztonsági erők ezért bontják a kerítést, amire a pakisztáni határőrök tűzzel válaszolnak. A két ország közötti határ, a brit gyarmati időkben meghúzott Durand-vonal régóta vita tárgya.
Afganisztán szerint szomszédja azért szítja a feszültséget a két ország között, hogy elterelje a figyelmet belső konfliktusairól. A pakisztáni hatóságok tegnap gyülekezési tilalmat hirdettek Karacsiban, ahol ellenzéki tüntetők és a kormányerők közötti hét végi összetűzésekben 41 ember vesztette életét. A tüntetések azért kezdődtek, mert márciusban korrupció vádjával felfüggesztették Iftihár Csaudri legfelső bírósági elnököt. Az ellenzék szerint a főbírót Pervez Musarraf államfő azért akarja félreállítani, hogy az jogi eszközökkel ne akadályozhassa meg öt évre szóló új elnöki mandátumát.
Tegnap Pakisztánban lelőttek egy férfit, aki Csaudri védelmének koronatanúja lett volna. Az áldozattal, Szájed Hammad Reza bírósági ügyintézővel iszlámábádi otthonában végeztek. Özvegye elmondta, az elkövetők minden jel szerint kizárólag a férje életére törtek. A hatóságok ennek ellenére az indítékot egyelőre ismeretlennek tekintik. Reza korábban a délnyugati Beludzsisztán tartományban dolgozott, ahol Csaudri akkor bíróként tevékenykedett.
Szakértők szerint félő, hogy ha Pervez Musarraf pakisztáni államfő rezsimje elbukik, egy regionálissá szélesedő konfliktussal az Egyesült Államok egyik szövetségesét is elveszítheti a tálibok elleni harcban.

Motoros angyalok segítenek egy beteg kisgyermek családján