(Kolozsvár)
Évről évre dinamikusabban fejlődik az erdélyi gyógy- és élményfürdők forgalma, amelynek sokáig nem sikerült felvennie a versenyt a Fekete-tenger vonzerejével. A romániai turizmusban a kilencvenes években beindult privatizáció, a külföldi beruházások térhódítása azonban mára a régió számos üdülőtelepén meghozta gyümölcsét. Ráadásul immár a román kormány is belátta, hogy nem csupán a Fekete-tenger partjában rejlő lehetőségek kiaknázására érdemes pumpálni a pénzt. A Bukarest által 2008-ig kidolgozott rövid távú idegenforgalmi fejlesztési stratégia 325 millió eurós keretösszegéből kiemelt arányban, 90 millió euróval támogatják a gyógyfürdők felújítását. Egyébként már az idei turistaidényből eltelt néhány hét tapasztalata is azt mutatja, hogy a romániai turisták jelentős része nem a Fekete-tenger vizét, hanem az országban található egyéb fürdőzési lehetőséget választják.
Például Románia legnagyobb gyógyfürdőjét, az ország nyugati kapujában fekvő Nagyvárad melletti Félixfürdőt. A kiváló gyógyító hatású termálvizéről nevezetes – Nagyváradról gépkocsival vagy autóbusszal negyedóra alatt megközelíthető – üdülőtelepen található szállodák több mint hétezer vendég ellátására alkalmasak. A Félix Turizmus Rt. idén újította fel a szállodát, strandot magában foglaló gyógykezelőközpontját, ahol a reumatikus, mozgásszervi megbetegedések és a baleset utáni rehabilitáció terén magas szintű orvosi kezelést biztosítanak, sőt beindították a nagy hagyománynak örvendő szerves gyógyiszappal történő kezelést is. A szállodák besorolásától függően hét- és húszezer forint között mozgó félixfürdői szobaárak mellett az üdülőtelepen lakóparkszerű panziók is fogadják a turistákat. Rendkívül keresettek Erdélyben a Marosvásárhelytől 70 kilométerre keletre fekvő Szováta sóstavai és gyógyfürdői, amelynek vizében a magas sótartalom miatt valósággal lebeg a fürdőző. A helyi gyógyászati és hotelkomplexum privatizációjába hat évvel ezelőtt beszállt Danubius szállodalánc különben nemrég szerzett többségi részesedést a helyi üdülőkomplexumban. Szovátán a szállodákon kívül vendégházak, villák, panziók kínálják a szálláslehetőségek széles skáláját (e téren érdemes megtekinteni a www.szovata.ro honlapot), a vendéglőkben pedig elérhető áron fogyaszthatók az erdélyi, valamint a román konyha sajátos ételei.
Temesvártól mindössze 37 kilométerre fekszik az Osztrák–Magyar Monarchia másik nevezetes üdülőtelepe, a szintén gyógyfürdőiről ismert Buziásfürdő. A folyamatosan kiépülő fürdőhely forrásainak vasas, szénsavas, kalcium-karbonátos vize többek között emésztőszervi, idegrendszeri, vérkeringési zavarok, női betegségek kezelésére alkalmas. Buziásfürdőt egyébként Deák Ferenc kedvelte különösen. Ugyancsak élménygazdag kikapcsolódást tartogat a Szeben megyei Bázna gyógyfürdőhelye, ahol páratlan szépségű villákban ötezer forint körüli áron lehet megszállni. Nem véletlen, hogy ezekben a napokban ezen az erdélyi üdülőtelepen rendezik a Királyok tornája elnevezésű nemzetközi sakkversenyt, többek között Portisch Lajos és Ribli Zoltán részvételével.
Vitályos Eszter: Péter, hát van neked bőr a képeden, hogy te még a nők elleni erőszakról prédikálsz?