Hozzávetőleg négyszáz családi ház áramszükségletét állítja elő biogázból az az erőmű, amelyet tegnap adtak át Hódmezővásárhelyen. Az erőművet a regionális hulladéklerakó területén építették fel, áramtermelésre ugyanis a szeméttelepen képződő biogázt használják fel. A szeméttelepen egyébként a környék 115 ezer lakójának háztartási hulladékát tárolják, de érkezik ide kereskedelmi és ipari szemét is.
Martin Attila, az ASA Magyarország Kft. ügyvezetője elmondta: a szerves hulladékokból tárolás közben metán tartalmú gáz képződik. Ha ez kiszabadul a levegőbe, akkor komoly károkat okoz, ugyanis huszonegyszer jobban fokozza az üvegházhatást, mint a szén-monoxid. A biogáz hasznosítása tehát több szempontból is környezetbarát technológiának számít. A gáz hasznosítása egyébként úgy történik, hogy a lerakott hulladékból csöveken keresztül kifejtik a gázt, amelyet aztán elégetnek: ez az energia hajtja az áramtermelő aggregátort. Martin Attila elmondta azt is: az áramot az országos hálózatnak adják át. Egyelőre 150-160 megawattnyi áramot termelnek óránként 100 köbméternyi biogáz felhasználásával, de a későbbiekben 200 megawattra akarják emelni a termelést.
Lázár János, Hódmezővásárhely polgármestere azt közölte: reményeik szerint a liberalizált árampiacon is megállja majd a helyét az új erőmű. Az átadáson elhangzott az is: az erőmű engedélyeztetési eljárása közel másfél évig tartott. A hatóságoknak annyira új volt ugyanis ez a megoldás, hogy csak nehezen birkóztak meg a problémával.

Brutális gyilkosság: két halálos áldozata van a családi tragédiának