Del Ponte bízik a szerb vezetésben

Meggyőződésem, hogy már az év vége előtt a törvényszék elé kerülhet Ratko Mladics és Radovan Karadzsics – adott hangot reményének egy budapesti sajtóbeszélgetésen tegnap Carla del Ponte, a Hágában felállított nemzetközi bíróság főügyésze.

Ágoston Zoltán
2007. 06. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Del Ponte kijelentette, szükség van az Európai Unió Belgrádra nehezedő nyomására, hiszen hiányzik a „kellő politikai akarat” a bűnösök kiadásához. A vádhatósági képviselő ugyanakkor pozitív fejleményként említette a körözési lista harmadik helyén álló Zdravko Tolimir két héttel ezelőtti kiadatását és azt, hogy a nemrég megalakult új szerb kormány készséges együttműködést ígért Hágának. A következő néhány hét rendkívüli jelentőségű e kérdésben, hangsúlyozta a főügyész, aki arra is emlékeztetett, hogy a Szerbia és az EU között zajló csatlakozási szerződést csak akkor írják alá, ha a körözött bűnösöket letartóztatják és kiadják Hágának. (A főügyészt nemrég azzal vádolták, hogy Belgrád kérésére a népirtást bizonyító dokumentumokat tartott vissza a Szerbia állami felelősségét firtató nemzetközi bíróság februári döntése előtt.) Del Ponte kiemelte, hogy a helyi hatóságok országukon belül is egyre elkötelezettebben lépnek fel a délszláv háborúban elkövetett bűnök gyanúsítottjaival szemben, amit a szerb Nemzeti Biztonsági Tanács felállítása is jelez.
A főügyész szeretné, ha mielőbb elkezdődne a horvát gyanúsítottak – köztük a krajinai szerbek elűzésével vádolt Ante Gotovina tábornok – pere is, ami belső ügyvédi érdekkonfliktusok miatt a legutóbb kitűzött májusi időpontban sem indult el. Lapunk kérdésére, hogy vizsgálják-e Gotovina állítását, miszerint a CIA – Bill Clinton amerikai elnök tudomásával – segítséget nyújtott egységeinek a Vihar hadművelethez, Del Ponte azt mondta: csak akkor, ha a védelem erre hivatkozik.
A főügyész jelezte, nem kérte szeptemberben lejáró nyolcéves mandátuma meghosszabbítását. Del Ponte úgy vélte, hogy a törvényszék nem fejezi be működését 2010-ig, amikor a vonatkozó ENSZ-határozat értelmében feloszlatják. Ezért különösen fontos, hogy Mladicsot és Karadzsicsot mielőbb a nemzetközi bíróság elé állítsák – hangsúlyozta Del Ponte, aki tegnap a Közép-európai Egyetem díját vette át a magyar fővárosban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.