(Prága)
Marek Minárik, a Genomac génkutató társaság vezetője a napokban arról tájékoztatta a sajtót, hogy ötezer személy DNA-mintájából álló adatbankjukban vizsgálódtak a rokoni szálakat bizonyító genetikai kódok után. Kiderült, minden ötödik tesztelt ember olyan felmenővel rendelkezik, amelyről eddig halvány sejtelme sem volt. A DNA-teszthez elegendő a nyálminta, amelyből – hangoztatják a prágai kutatók – megállapítható, hogy az érdeklődő őse az időszámításunk első évezredében a Kaukázusból, a skandináv térségből vagy éppenséggel Afrikából érkezett a Cseh-medencébe. Kideríthető az is, hogy egy ma élő csehet nem köt-e vérségi kapcsolat például a történelmi Cseh Királyság létrehozásában részt vevő valamelyik ismert nemzetséghez.
A tudósok a DNA-elemzések segítségével szeretnék megfejteni a cseh történelem egyik nagy titkát: honnan jött Csehországba a Premysl-dinasztia? A prágai váregyüttes igazgatósága, a cseh régészeti intézet, a Károly Egyetem Természettudományi Kara, valamint a genetikai kutatásokat végző „Forenz DNA-servis” kutatói együttes erővel láttak hozzá a Premysl-uralkodók földi maradványainak vizsgálatához.
David Vanek genetikus izgalmas felfedezésre számít, a csehek végre megtudhatnák, melyik európai uralkodóházhoz kötődtek a Premyslek. Még az is kiderülhet, hogy ereikben angolszász vér csergedezett, vélik leplezetlen iróniával egyes szakemberek és közírók. S ki tudja, talán közel a pillanat, amikor a X. századból származó királyi és hercegi csontokból végérvényesen eldönthető, hogy a királysírok valóban a Premysl-dinasztia tagjait őrzik-e. A kutatók remélik, hogy a DNA-módszer segítségével fény derülhet az államalapító dinasztia (amelyet sok szál fűzött az Árpádokhoz is) eddig ismeretlen tagjai, illetve számos törvénytelen utódja maradványait övező homályra.
A szláv eredet kérdésének felvetését egyes cseh történészek és közírók idejétmúlt ötletnek, a pánszlávizmus dohos eszméje feltámasztására tett kísérletnek minősítik. Mert – mutatnak rá – Csehországot mindig is népek és hadak országútjai keresztezték széltében-hosszában. A most bemutatott nemzeti genetikai felmérés bizonyítékul szolgálhat arról is, hogy nemcsak a római, a germán vagy később a napóleoni hadak, de az osztrák–magyar hadsereg tagjaként cseh földön szolgáló magyar katonák is hagytak genetikai nyomokat a cseh- és morvaországi népesség génszerkezetében.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben