Eredetüket kutatják a csehek

Nagy visszhangot váltott ki a cseh közvéleményben a Genomac prágai génkutató társaság DNA-kutatásainak eredménye, amely szerint a mai Cseh Köztársaság lakosságának csupán a fele, pontosan 51 százaléka tekinthető szláv eredetűnek. A maradék, tehát a népesség 49 százaléka román (újlatin), germán, zsidó, finnugor, sőt dél-kaukázusi ősök utódja.

Somogyi Mátyás
2007. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Prága)
Marek Minárik, a Genomac génkutató társaság vezetője a napokban arról tájékoztatta a sajtót, hogy ötezer személy DNA-mintájából álló adatbankjukban vizsgálódtak a rokoni szálakat bizonyító genetikai kódok után. Kiderült, minden ötödik tesztelt ember olyan felmenővel rendelkezik, amelyről eddig halvány sejtelme sem volt. A DNA-teszthez elegendő a nyálminta, amelyből – hangoztatják a prágai kutatók – megállapítható, hogy az érdeklődő őse az időszámításunk első évezredében a Kaukázusból, a skandináv térségből vagy éppenséggel Afrikából érkezett a Cseh-medencébe. Kideríthető az is, hogy egy ma élő csehet nem köt-e vérségi kapcsolat például a történelmi Cseh Királyság létrehozásában részt vevő valamelyik ismert nemzetséghez.
A tudósok a DNA-elemzések segítségével szeretnék megfejteni a cseh történelem egyik nagy titkát: honnan jött Csehországba a Premysl-dinasztia? A prágai váregyüttes igazgatósága, a cseh régészeti intézet, a Károly Egyetem Természettudományi Kara, valamint a genetikai kutatásokat végző „Forenz DNA-servis” kutatói együttes erővel láttak hozzá a Premysl-uralkodók földi maradványainak vizsgálatához.
David Vanek genetikus izgalmas felfedezésre számít, a csehek végre megtudhatnák, melyik európai uralkodóházhoz kötődtek a Premyslek. Még az is kiderülhet, hogy ereikben angolszász vér csergedezett, vélik leplezetlen iróniával egyes szakemberek és közírók. S ki tudja, talán közel a pillanat, amikor a X. századból származó királyi és hercegi csontokból végérvényesen eldönthető, hogy a királysírok valóban a Premysl-dinasztia tagjait őrzik-e. A kutatók remélik, hogy a DNA-módszer segítségével fény derülhet az államalapító dinasztia (amelyet sok szál fűzött az Árpádokhoz is) eddig ismeretlen tagjai, illetve számos törvénytelen utódja maradványait övező homályra.
A szláv eredet kérdésének felvetését egyes cseh történészek és közírók idejétmúlt ötletnek, a pánszlávizmus dohos eszméje feltámasztására tett kísérletnek minősítik. Mert – mutatnak rá – Csehországot mindig is népek és hadak országútjai keresztezték széltében-hosszában. A most bemutatott nemzeti genetikai felmérés bizonyítékul szolgálhat arról is, hogy nemcsak a római, a germán vagy később a napóleoni hadak, de az osztrák–magyar hadsereg tagjaként cseh földön szolgáló magyar katonák is hagytak genetikai nyomokat a cseh- és morvaországi népesség génszerkezetében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.