Olaszliszka másik arca címmel rendeztek segélykoncertet vasárnap többek között a népszerű P. Mobil közreműködésével. A zenekar tagjai rendkívül fontosnak tartották a fellépést, hiszen az egész napos fesztivál teljes bevételét felajánlhatták a többi zenekarral együtt a faluban a helyi cigányok egy csoportja által gyermekei szeme láttára halálra vert Szögi Lajos gyászoló családja részére, még útiköltséget sem kértek. Mintegy négyszáz rendőr és határőr vigyázott a biztonságra, bár egyáltalán nem akadt dolguk az egyenruhásoknak. Ez talán annyit jelent, hogy semmilyen fajgyűlöletre utaló jelet nem tapasztalhattak a koncert résztvevői, szervezői, továbbá a kivezényelt népes biztonsági erők. Békességgel és barátsággal jöttek a rockzenészek Zemplénből és a fővárosból.
Schuster Lóránt lapunknak elmondta, a tavaly október 15-én történtek után szerinte nem elsősorban az egyre növekvő létszámú cigányságon belül keresendő a nemzet minden problémája, hanem azon politikusok között, akik saját érdekeiknek megfelelően igyekeznek törvényeket alkotni parlamenti többségükkel visszaélve. Rámutatott: milliárdokat dobnak ki állami szinten szociális segélyekre, ám állította, rendkívüli esetek kivételével el lehetne kerülni, hogy az ereje teljében lévő emberek munka nélkül jussanak hozzá havi több tízezer forinthoz. A zenész hangoztatta, hogy aki egyszer elszokik a munkától, ráadásul a megélhetése is biztosított, annak esze ágában sincs munkalehetőséget keresni. – Itt kezdődik a társadalom gondja – tette hozzá –, majd folytatódik a reformnak nevezett rombolással. Ezerfajta népbetegség lepte el Magyarországot, kiemelendő azonban a tisztességes népréteg lelki betegsége, amelyet a kilátástalan jövő, az egészség- és oktatásügy halálos ítélete okoz.
Emlékeztetett: különösen nagy ellentmondást tapasztal a kórházak, valamint a büntetés-végrehajtó intézetek támogatása között. Schuster Lóránt kiábrándítónak tartja, hogy amíg betegellátó centrumokat adósítanak el, zárnak be, alakítanak át, privatizálnak kulisszák mögötti alkuk alapján, addig a fogvatartottak személyenként napi több ezer forintos ráfordítással úgy élnek a börtönökben, mint Marci Hevesen. Nem érti, miért ez a diszkriminatív megkülönböztetés, miért fontosabbak a bűnözők, mint az adófizető polgárok. Nem titkolta véleményét: akik a rendszerváltás előtt sem adtak sokat magukra, most tovább rontottak saját helyzetükön, és lopással vagy egyéb bűncselekmények elkövetésével teremtik elő javaikat, miközben a csőcselék egyre nagyobb számú táborát gyarapítják. Itt tart ma Magyarország, a zenész pedig a törvényhozókat teszi felelőssé a kialakult helyzetért. Határozottan kijelentette: a rendőrség hatáskörét csökkentették, az egyenruhásokat időnként nevetség tárgyává teszik tehetetlenségük miatt, miközben politikai megrendelésre a rendvédelmi szerveket használják fel a zúgolódó társadalmi rétegek megfélemlítésére.
Schuster nem csupán az olaszliszkai tragédiát hozta fel példaként, ugyanis az ország számos pontján elterjedt a brutalitás, viszont hiányzik a visszatartó erő. A gátlástalanság lett úrrá határainkon belül, s úgy gondolja, nem véletlenül lettünk az Európai Unió sereghajtói, holott 2002 táján még nagy reményeket fűztek a közösség vezetői Magyarország fejlődését illetően. Korrupt, hazug ország a miénk, a jelenlegi kormányfő pedig elismerte, hazugság árán tudták megtartani hatalmukat, tehát minden döntésük annyit ér, mint halottnak a csók. Saját szakmájára utalva mutatott rá: immár nem számít a tehetség, pénzzel mindent pótolni lehet. Fölöttébb kiábrándítónak tartja, ha egy zenei analfabéta vásárol egy milliókat érő billentyűs hangszert, és esküvőn vagy egyéb rendezvényen nincs más dolga a tátogáson kívül, a playback ugyanis egyenes arányban terjed a hangszertechnika fejlődésével. Itt is hiányzik a kontroll, s a valóban nagy tudású zenészek képtelenek megélni tehetségükből, amit tanulás árán fejlesztettek művészetté. Eltűnt az Országos Rendező Iroda (ORI), az Országos Szórakoztatózenei Központ (OSZK), s csupán az nem zenél, aki nem akar. Schuster eközben szintén kivételekről beszél, mert ismer néhány kollégát, aki ugyan kiváló muzsikus, a pénzért mégis lealacsonyodik a pancserek szintjére.
Visszatérve a P. Mobil tevékenységére, Schuster Lóránt elárulta: rendkívül elfoglaltak a nyári turnékörút miatt, mégis fontosnak tartotta, hogy zenekara részt vegyen a nagyszabású könynyűzenei koncertnapon Olaszliszkán. Különösen azért, mert békésen ugyan, de talán képesek felhívni a figyelmet a súlyos társadalmi problémákra Szögi Lajos tragédiája kapcsán. Úgy véli, ismét bebizonyosodott, hogy a bajban ismerszik meg az ember, s a szunnyadó segítőkészség képes összefogni az egyre inkább szétforgácsolódó egyéni erőket. Ugyanakkor nyomatékosította: ennek a kormánynak mennie kell, mert tönkretette a rendszerváltás vívmányait, ma újra az ország jövője a tét. Ráadásul azt tapasztalja, Gyurcsány Ferencnek és baráti körének annál jobb, minél roszszabb a nemzetnek.

Újabb bukott magyarellenes politikus gyorsítana a balszélen