Gyurcsány és Fico kézfogása

Öt év után tegnap délután ült újra tárgyalóasztalhoz a szlovák és a magyar miniszterelnök a visegrádi tagországok pozsonyi kormányfői csúcsértekezletén. A hivatalos tájékoztatásból arra lehetett következtetni, hogy a kétoldalú megbeszéléseken elkerülték a kényes kérdéseket.

Neszméri Sándor
2007. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)
Tavaly hasonló esetben azért nem találkozott négyszemközt Gyurcsány Ferenc és Robert Fico, mert a parlamenti választások után a Fico vezette Smer a szélsőséges nacionalista SNS-sel lépett koalícióra. A szlovák sajtó képviselői fel is tették a magyar kormányfőnek a kérdést, mi indokolja a találkozót, hiszen Szlovákiában semmi nem változott, amire azt válaszolta: ő a jövő építésének útját keresi abban a hét-nyolc kérdésben, amelyekben lehetséges a megállapodás.
A szlovák kormányhivatalban megtartott közös sajtóértekezleten bejelentették, hogy a két kormányfő Fico által „Közös múlt – közös jövő” névvel illetett egyezményt írt alá. A 14 pontból álló nyilatkozatban szerepel az alapszerződés végrehajtását segítő vegyes bizottságok munkájának felújítása, az ősszel aláírandó terv az Ipoly-híd újjáépítésére, valamint a Kassa–Miskolc gyorsforgalmi út megépítésének az ütemterve. A történészek vegyes bizottságát arra ösztönzik, hogy adjanak ki kétnyelvű, a „konfliktusközpontú historiográfia meghaladását elősegítő szöveggyűjteményt”.
Arra a kérdésre, hogy az MSZP támogatja-e a Smer tagságának megújítását az Európai Szocialisták Pártjában, amelyet a SNS-sel kötött koalíció miatt függesztettek fel, Gyurcsány szerint akkor válaszolnak, ha aktuális lesz. A hivatalos sajtótájékoztatón elhangzottak szerint a megbeszéléseken nem került elő Malina Hedvig nyitrai diáklány ügye. Gyurcsány ezzel szemben az MTI tudósítójának azt állította, felvetette a kérdést, ennek szlovák fogadtatásáról azonban nincs jogosítványa nyilatkozni. „Vita nem volt a felek között” – közölte a magyar kormányfő.
*
Délelőtt a pozsonyi vár adott otthont a visegrádi kormányfők soros találkozójának, amelyen Mirek Topolánek vette át Csehország nevében szimbolikusan a V4 elnöki posztját a vendéglátó Robert Ficótól. A kormányfők végérvényesen megállapodtak abban, hogy a regionális együttműködéshez „intézményesen” további országok nem csatlakozhatnak, de az események fontosságától függően a csúcstalálkozókra vendéget hívnak. Pozsonyban most José Sócrates portugál miniszterelnököt fogadták abból az alkalomból, hogy az év második felében Portugália elnökli az Európai Uniót.
A tanácskozáson kiderült, a V4-tagországok egyszerre, 2008. január 1-jén társulnának a schengeni övezethez, és visszautasítják az osztrákok kezdeményezését, akik a teljes csatlakozást hat hónappal szeretnék elnapolni. „Ahogy nincs kétféle EU-tagság, úgy nincs kétféle schengeni tagság sem” – szögezték le a visegrádiak. Nem tudtak azonban ilyen egységesek lenni az EU alkotmányos szerződését illetően. Topolánek cseh kormányfő országa nevében nem zárta ki a lengyel kezdeményezés támogatását, amely az Európai Parlament képviselőinek a számára és a szavazási mechanizmusra vonatkozik, s az állampolgárok számarányából és képviseleti egyenrangúságból indul ki a minősített többség elve helyett. Prága ez ügyben tegnap egy nem részletezett tartalmú kompromisszumot ajánlott Varsónak. Jaroslaw Kaczynski lengyel miniszterelnök Pozsonyban kitartott kormánya hivatalos álláspontja mellett. Gyurcsány és Fico szerint azonban „ha már 2004-ben sikerült aláírni egy kompromisszumos megoldást, ne nyissuk újra a lezárt kérdéseket, mert soha nem lesz vége a vitának”. A két miniszterelnök egyként nevezte felelőtlennek azt a magatartást, amely gátolja a közös alkotmány kialakítását, holott maga a portugál kormányfő is úgy vélte, nem lenne jó az olyan szerződés, „amely bárkit vélten vagy valósan megkülönböztet”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.