Határokon átívelő balkáni lehallgatás

Sebestyén Imre
2007. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horvát–szlovén határincidensekben állapodott meg 2004-ben Janez Jansa szlovén és Ivo Sanader horvát kormányfő politikai haszonszerzés céljából. Ezt állítja Anton Rop volt szlovén miniszterelnök.
Janez Jansa akkor a legerősebb ellenéki párt vezetője volt, a Pirani-öbölben történt – állítólag tervezett – határincidenseknek segíteniük kellett az ellenzék választási kampányát, növelni győzelmi esélyeit. Akkor Anton Rop kormányozta Szlovéniát, aki most e szenzációs leleplezést tette. Jansáék minimális többséggel meg is nyerték a választásokat. Hogy ebben volt-e szerepe az állítólagos titkos megállapodásoknak a megrendezett és időzített incidensekről, senki sem tudhatja. Anton Rop állítását a szlovén titkosszolgálat adataira alapozta. A SOVA szlovén hírszerzői-biztonsági szolgálat ugyanis lehallgatta a két politikus beszélgetését.
Botrány botrányra. A bizarr állítást követően, hogy vezető politikusok országaik közötti incidensek megrendezéséről állapodnak meg, tetejében ezzel az egyik beavatkozik a másik választási kampányába, befolyásolva, hogy kit juttatnak hatalomra a másik országnak – megmanipulált – polgárai, jön az újabb, ezúttal lehallgatási botrány.
Dimitrij Rupel szlovén külügyminiszter botránya akkor robbant, amikor Anton Rop nyilvánosságra hozta a lehallgatást. Külföldi államférfi lehallgatása skandalum, s ezért követelni kell, hogy azok, akik ezt elrendelték, vállalják érte a felelősséget, mondta a szlovén diplomata Luxembourgban szlovén és horvát újságíróknak. Rupel aggódik a botrány külpolitikai következményei miatt.
Dimitrij Rupel az akkori Anton Rop-kormányban is külügyminiszter volt, de a miniszterelnökkel való ellentéte miatt az európai parlamenti választásokon lemondott posztjáról, s csak képviselő lett. Ezt követően csatlakozott Jansa ellenzéki pártjához, s a következő választásokon már a Szlovén Demokrata Párt listáján szerepel a neve.
A horvát kormányban nem okozott meglepetést a lehallgatásról szóló hír. Ratko Macek kormányszóvivő szerint a 2004-es szlovén választásokat megelőzően Jansa és Sanader gyakran váltottak szót mint pártvezetők, az Európai Néppárt tagjai. A média – mind a szlovén, mind a horvát – a volt ljubljanai kormányra osztja a dicstelen szerepet, hogy rendeletet adott Janez Jansa ellenzéki vezető lehallgatására. A demokratikus elvek szempontjából ez elfogadhatatlan ugyan, de Szlovénia belügye, amelyet magának kell megoldani. Ivo Sanader horvát kormányfő nem hiszi, hogy ő lett volna a lehallgatás célpontja. Ha egyáltalán volt lehallgatás, akkor a szlovén titkosszolgálat Jansát hallgatta le – s persze mindazokat, akikkel beszélt, mondta a vezető zágrábi politikus. Nyilatkozatából is arra lehet következtetni, hogy az affér nem viseli meg nagyon a két jugoszláv utódállam kapcsolatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.