Kállai ombudsman lett, Majtényi nem

A parlament tegnap kisebbségi ombudsmannak választotta Kállai Ernőt, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának jelölt Majtényi László viszont nem kapta meg a szükséges támogatást. A köztársasági elnök a jövőben is a pártokkal való egyeztetést mellőzve jelöl ombudsmanokat.

Munkatársunktól
2007. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak Kállai Ernőt, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosának javasolt fiatal, roma származású tanárt választotta meg tegnap az Országgyűlés titkos szavazáson, Majtényi Lászlóra a szükséges kétharmadnyinál kevesebb voks érkezett, így ő nem töltheti be az állampolgári jogok országgyűlési biztosának tisztségét. Mindkettőjüket Sólyom László köztársasági elnök jelölte, ám a Fidesz és a KDNP már előzetesen jelezte, hogy az egykori adatvédelmi biztos Majtényi szerintük nem felel meg a pártatlanság követelményének. Kállai Ernőre 326 igen szavazat érkezett 14 nem és 6 érvénytelen voks mellett. Majtényi László esetében a szavazás érvényes volt ugyan, de eredménytelen, hiszen őt csak 183-an támogatták, 156-an pedig elutasították. Tehát néhány kormánypárti képviselő sem szavazta meg az egykori adatvédelmi biztost, akit egyébként többen a szabad demokratákhoz közel állónak titulálnak.
*
Sólyom László Kállai Ernő ünnepélyes eskütétele után kijelentette: a lehető legalkalmasabb személy látja el a jövőben a nemzeti és etnikai biztosi teendőket. Az államfő amiatt is örömét fejezte ki, hogy Majtényi Lászlót jelölhette az általános ombudsmani feladatkörbe, hiszen szerinte feladatát kitűnően el tudta volna látni. A köztársasági elnök ugyanakkor sajnálja, hogy az ellenzéki képviselők és egyes kormánypárti honatyák nem tudják elhinni: vannak még pártatlan emberek. Az államfő úgy vélekedett, ha előzetesen egyeztetett volna a parlamenti pártokkal a két ombudsmanjelölt személyéről, akkor nem lenne Kállai Ernő a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa. A jelölés módján a jövőben sem kíván változtatni (az alkotmány nem írja elő a pártokkal való egyeztetést – a szerk.).
Sólyom Lászlónak egyelőre nincs új jelöltje az általános ombudsmani posztra, ám nem kizárt, hogy újra Majtényi László nevét terjeszti az Országgyűlés elé. Ezzel kapcsolatban a volt adatvédelmi biztos úgy nyilatkozott, nem szeretné, ha a köztársasági elnök újra őt javasolná. Kijelentette: nem vállalja el még egyszer a jelölést. Majtényi László, miután gratulált Kállai Ernőnek megválasztásához, kifejtette, élete nem attól lesz sikeres, hogy az Országgyűlés megválasztja-e egy tisztségre. Beszélt arról is, hogy húsz éve készült a tegnapi „produkcióra”, akkor írta ugyanis első tanulmányát az ombudsmani tisztségről. Majtényi, tiszteletben tartva a parlamenti döntést, kifejtette: helyesnek tartja, ha az Országgyűlés az erkölcsi szigor elvét figyelembe véve hoz döntést, azt is, ha ezt az elvet elsőként vele szemben alkalmazzák, úgy vélte azonban, hogy a tegnapi döntés nem ezt tükrözi. A volt adatvédelmi ombudsman kifogásolta, hogy a parlamenti bizottságok előtt történt meghallgatásaikor az ellenzéki képviselők nem szólaltak fel, így a testületek előtt gyakorlatilag neki kellett saját magával szemben a vélelmezett vádakat is megfogalmaznia, illetve azokra válaszolnia. Úgy vélte, a testületek előtt meggyőzően érvelt pártatlansága mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.