Új múzeumot épít a Renault

Egy helyre költözik a Renault összes veterán járműve és archívuma, Flinsben 2027-ben nyílik az új múzeum.

2025. 06. 30. 7:00
Fotó: Renault
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentős gyűjteménnyel rendelkezik a Renault, azonban jelenleg több helyszínen tárolják a járműveket, műalkotásokat és dokumentumokat, azok nem látogathatóak nyilvánosan. Ezen segít a most épülő múzeum, amelyet a Flinsban található gyár előtt valósítanak meg. Már 1952 óta termel a Párizstól 40 kilométerre lévő gyár, ahol eddig 18 millió Renault készült, 2021 óta a körforgásos termelés úttörő üzeme a gyár.

 

Jakob Celnikier úgy tervezte meg az új épületet, hogy annak megjelenése illeszkedik a Bernard Zehrfuss által készített eredeti gyárépülethez, de az erős vízszintes helyett függőleges tagolást használt. Az épületben lesz egy 2800 négyzetméteres rendezvényhelyszín, tárgyalók, járműjavító, -felújító műhely is, a leglátványosabb rész azonban a több száz, polcon tárolt veterán jármű lesz – ezeket a homlokzat üvegfelületén keresztül is lehet majd látni.

00003513
Fotó: DPPI

A Renault 1898 óta rengeteg dokumentumot – reklámposzterek, műszaki rajzok –, díjakat, kisautókat – formatervezési modellek, pedálos autók – és könyveket gyűjtött össze, ezek is helyet kapnak az új múzeumban. Persze a gyűjtemény nem állandó, folyamatosan változik, ami nemcsak bővülést jelent, de időről időre értékesítenek abból, idén például december 6–7-én szervez az Artcurial árverési ház egy olyan aukciót, ahol a Renault-gyűjteményben található duplikátumokat kínálják fel.

 

A veterán járművek és automobiliák mellett a tanulmányautók és a 2024 júniusában megalapított Renault Művészetért és Kultúráért alap is az új létesítménybe költözik. A Renault a harmincas évek óta támogatja a kortárs művészetet, ez idő alatt számos műalkotást is gyűjtött, például Victor Vasarely több alkotását. A Flinsben található autógyár legutóbbi átépítése során az egyik korábbi fényezőüzem helyén egy 3200 négyzetméteres Art Factory nevű alkotóteret hoztak létre, ez szintén a 2027-ben megnyíló új központ irányítása alatt működik majd tovább.
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.