Bár Császár Gábor keze sajnos eltört, így mégsem tarthat társaival, a remény töretlen: férfi kézilabdázóink már Kaunasban el akarják dönteni a litvánok elleni párharcot. Amikor például megkérdeztük a válogatott kerettagokat, elfogadnák-e az idegenbeli döntetlent, ha ki se kellene utazniuk, egyöntetű nemmel feleltek, Fazekas Nándor kapus pedig még azzal a poénnal fejelte meg a határozottságot: ő igenis kíváncsi Kaunasra. A bizakodást persze az önerő mellett általában az ellenfél gyengesége is táplálja, így Skaliczky László szövetségi kapitány is elismerte: a vetélytársat valamivel halványabbnak érzi, mint a tavalyi playoffban oda-vissza simán elvert Szlovákiát.
A stáb és a keret tagjai természetesen jól teszik, ha csak a soron következő feladatra koncentrálnak, minket viszont nem köt e fegyelem, ezért máris azt elemezgethetjük, az Európa-bajnokságról hogyan vezethet tovább az út az olimpiára. Egyenesen kizárólag az Eb-arany megnyerésével, de maradjunk a realitásoknál és az olimpiai selejtezőnél. Ezen jövő májusban tizenkét csapat vehet részt három négyes csoportban, és mindegyik kvartettből két-két gárda jut majd ki Pekingbe. (Hat ötkarikás hely alanyi jogon elkel: a rendező Kína és a világbajnok Németország mellett négy kontinenselső a kedvezményezett.) E tucatnyi kvalifikációs kvótából hat a januári németországi vb 2–7. helyezettjeié: Lengyelországé, Dániáé, Franciaországé, Horvátországé, Oroszországé és Spanyolországé. Ha közülük kerül ki a jövő évi Európa-bajnok, a vb-8. Izland is automatikusan selejtezhet Pekingre. E hat hely mellett további hat vár gazdára, ezek közül a nemzetközi szövetség, az IHF legfrissebb, május végi hírlevele alapján kettőt-kettőt kap Európa és Afrika, egyet-egyet Ázsia és Amerika.
Mindebből következően a januári kontinensviadalon még két európai alakulat nyerhet olimpiai kvalifikációs jogot. Az Eb-nek e pillanatban hét biztos résztvevője van, közülük csupán a házigazda norvégok hajtanak még a selejtezőre, a többiek megszerezték azt. Így a mieink egyik fő vetélytársa Pekingért Norvégia lehet, a többiek pedig a mostani és a következő hét végén zajló playoff párharcok győztesei, azaz a papírforma alapján a svédek, az ukránok, a szlovének, a csehek, a portugálok, a svájciak, valamint a szerbek vagy az izlandiak. Ebben a mezőnyben kellene tehát elcsípni a képzeletbeli ezüstérmet; igazuk van azoknak, akik úgy vélik, a németországi vb-n könnyebb lett volna a nyolcba kerülni. Persze azok sem tévednek, akik állítják, a mostani feladat sem lehetetlen.
Veszélyben a dánok. A nőknél a decemberi franciaországi világbajnoki selejtező rájátszás-visszavágóit rendezik a hét végén. Mivel Dánia hazai pályán döntetlenre ment Ukrajnával, ha ma kikap, nemcsak a vb-ről marad le, de betű szerint a pekingi kvalifikáció esélyéről is. Ez pedig az előző három olimpia bajnokának esetében nemzeti tragédiával érne fel.

Ma dönthetnek arról, hogy lesz-e újabb munkaszüneti nap Magyarországon