Kitüntetések: Sólyom mérlegelhet

Az államfő megtagadhatja a kormányfő által javasolt személyek kitüntetését, ha az elismerés sérti az államszervezet demokratikus működését. Értesülésünk szerint ez a lényege az Alkotmánybíróság nemsokára nyilvánosságra kerülő állásfoglalásának.

2007. 06. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tudjuk, az Alkotmánybíróság (AB) határozata elkészült, és azt a jövő hét elején várhatóan nyilvános teljes ülésen hirdetik ki. Sereg András sajtófőnök kérdésünkre azt válaszolta, erről ugyan még nincs döntés, de „az ügy horderejét és a nagy érdeklődést figyelembe véve nem zárható ki, hogy a testület nyilvánosan közli majd álláspontját”. Információnk szerint a határozat hosszan elemzi, értelmezi az alkotmánynak az államfő kitüntetési jogköréről szóló, egymondatos rendelkezését, és idézi a részleteket szabályozó törvényt is.
*
Utóbbi jogszabály úgy szól, hogy bár az állami elismerések, címek, kitüntetések adományozása az államfőt illeti meg, az előterjesztést a miniszterelnök jogosult megtenni, s ő végzi el a kitüntetési okmány ellenjegyzését is.
A döntés lényege az, hogy az államfő szerepe nem korlátozódik a miniszterelnök indítványának formai ellenőrzésére s jóváhagyására. Magában foglalja a köztársasági elnök érdemi állásfoglalásának lehetőségét is. Amennyiben ugyanis ez a jog az elnököt nem illetné meg, akkor voltaképp postásnak kellene tekinteni. Feladata protokolláris lenne: az aláírásra és az érdemrendek átadására, a kézfogásra szorítkozna. Az AB szerint az alkotmány úgy értelmezhető, hogy a köztársasági elnök – az érdemi vizsgálat elvégzése után – megtagadhatja a kormányfő javaslatának teljesítését, ha úgy látja, a cím, az elismerés, a kitüntetés adományozása sértené az államszervezet demokratikus működését.
Az alkotmány értelmezését – mint ismeretes – tavaly március 14-én Sólyom László kezdeményezte azt követően, hogy a kormányfő javaslatára állami kitüntetésben részesült Fekete János, a Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke és Marjai József egykori miniszterelnök-helyettes. Legutóbb pedig Horn Gyula korábbi miniszterelnök kitüntetését javasolta Gyurcsány Ferenc. A köztársasági elnök most nem írta alá az okmányt, hanem bejelentette, megvárja az AB döntését. Az államfő szerint Horn karhatalmista múltja, 1956-os tevékenysége ellentétes az alkotmány értékrendjével.
Tegnap az Országgyűlésben is téma volt Horn jelölése. – Kiállok Horn Gyula mellett, egy olyan ember mellett, aki számot vetett életével – mondta Hiller István kulturális miniszter. A szocialista politikus szerint a volt miniszterelnök rendkívül sokat tett a szabad Magyarország megteremtéséért, a békés átmenetért. Mint fogalmazott, nem hiába övezi Hornt szerte a világban elismerés, amelyet az exkormányfő külföldi kitüntetései is jól mutatnak. Mindezt Lukács Tamás KDNP-s politikus felszólalására reagálva mondta Hiller, hiszen a kereszténydemokrata képviselő nehezményezte Horn Gyula kitüntetését, amelynek előterjesztése szerinte csak Gyurcsány Ferenc kompromisszumos javaslata, mert így próbál meg kiegyezni az MSZP egy részével a miniszterelnök.
Wittner Mária ’56-os halálraítélt, fideszes képviselő lapunknak úgy nyilatkozott: ha Horn Gyulát állami kitüntetésben részesítik, visszaadja az 1991-ben kapott csillaggal ellátott nagykeresztjét. Az egykori szabadságharcos levelet is írt Sólyom Lászlónak, amelyben leírja az egykori kommunista és pufajkás múltját egy „na és”-sel elintéző politikus kitüntetésével kapcsolatos álláspontját. Mint Wittner Mária fogalmazott: 1956-os értékrendje, az élő és kivégzett társai nevében tiltakozik a miniszterelnök terve ellen. Az egy MSZMP-s szokás, ha valaki elér életének egy kerek évfordulójához, azon nyomban ki kell tüntetni – jegyezte meg az egykori halálraítélt.
Tegnap az SZDSZ is bejelentette, hogy nem támogatja Horn Gyula állami kitüntetését. Horn Gábor SZDSZ-ügyvivő azzal indokolt: a liberálisok következetesen képviselt álláspontja, hogy aktív politikus ne kapjon állami kitüntetést. – Nagyon rossz gyakorlatnak tartanám, hogy ha elkezdenék az aktuális kormánypártok a saját gyakorló politikusaikat kitüntetni – jegyezte meg. Hozzátette: erre hivatkozva a kitüntetéseket előkészítő bizottság mai ülésén azt fogja javasolni, hogy ne támogassák a volt miniszterelnök kitüntetését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.