Könnyű csoportban, nehezebb ágon

Női kézilabda-válogatottunk Spanyolországgal, Japánnal és Kongóval került egy csoportba a december 2–16. közötti franciaországi világbajnokság tegnapi sorsolásán. Ez jó hír. Ha egy fázissal előrébb, a középdöntőig tekintünk, a másik ágon található a világbajnok Oroszország, az Európa-bajnok Norvégia és a rendező Franciaország. Ez még jobb. A mi águnkon „ül” viszont többek között Románia, Németország, Ukrajna, a Koreai Köztársaság és Kína. Ez már kevésbé jó. Utóbbi három együttes azonban egyazon kvartettben tülekedik, így közülük csak ketten juthatnak tovább. Ha a magyar csapat csupán a papírformát hozza, már azzal vb-negyeddöntős.

2007. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Röviden érdemes ismertetni a vb lebonyolítását, amely megegyezik a januári németországi férfitornáéval. Mindegyik csoportból két-két együttes lép tovább, a középdöntőben az A, B, C, illetve a D, E, F kvartett két legjobbja találkozik – egy eredményt mindegyikük magával visz –, majd az itteni hatosok legjobb négy helyezettje keresztbe játszik az egyenes kieséses negyeddöntőben. Ha az olimpiai kvalifikációt tekintjük, a világbajnok egyenes ágon jut ki Pekingbe, a 2–4. helyezettek olimpiai selejtezőt rendezhetnek, az 5–7.-ek pedig részt vehetnek ezen. Attól függően, hogy az Európa-bajnokként már pekingi induló Norvégia hol végez, a határok egy helyezéssel lejjebb sülylyedhetnek.
Talán nem túlzás, hogy Magyarország a legkönnyebb csoportba került. De hogyan választottak akkor a franciák? – adódhat a kérdés, hiszen a házigazdák három ellenfél ismeretében jelölhették ki, hova kerüljenek. Döntésüket bizonyára az motiválta, hogy a könnyebb ágra törekedtek, és valóban: már most biztosnak tűnik, hogy az ABC-térfélről a tavalyi Európa-bajnokság három dobogósa, Norvégia, Franciaország és Oroszország bemasírozhat a legjobb nyolc közé, amivel gyakorlatilag máris olimpiai selejtezős pozícióhoz jut. (A norvégoknak, mint említettük, ez persze semmit nem jelent.)
De nézzük a mi oldalunkat, azaz először a csoportunkat! A második kalapból a spanyolokat ítélhetjük közepes nehézségűnek, a harmadikból elkerültük a két fő veszélyforrást, Ukrajnát és Kínát, a negyedikből remélhetőleg mindegy, ki jött. Ami az ágat illeti, a harmadik kalap két legerősebb egylete – lásd fenn! – a miénken szerepel, a második kaszt leggyengébbike, Ausztria viszont nem. Vitán felül áll, hogy az E jelű kvartettből százszázalékos teljesítménnyel kellene továbbjutni, minden bizonnyal a spanyolok oldalán, az ellenük megszerzett két ponttal. A hatos középdöntőben aztán illene újabb két pontot elcsípni a lengyel–kínai párharc nyertesétől, a többi meccs pedig innentől bizonytalan. De legrosszabb esetben két győzelem is elég lehet a nyolc közé jutáshoz, ahol így is, úgy is irdatlan nehézségű negyeddöntő következik. Aki azt hozza, érem- és Peking-közelbe kerül, mert otthont adhat az egyik olimpiai kvalifikációs négyesnek.
Az értékeléssel egyetért Németh András szövetségi kapitány is: „Amit célul tűztünk ki magunk elé, hogy részesei lehessünk az olimpiai selejtezőnek, arra ez a sorsolás megadta nekünk a lehetőséget. Ennek érdekében nem is kellene mást tennünk, mint a négyesünk élén végezni, és azt követően legyőzni a lengyeleket, mert szerintem ők jönnek be másodikként a D csoportból.”
A magyar válogatott Nimes-ben kezdi meg szereplését, remélhetőleg Dijonban folytatja, s a párizsi Bercy-csarnokban fejezi be. Ahová már csak a legjobb nyolc hivatalos.

A vb csoportbeosztása. A csoport: Kazahsztán, Argentína, Horvátország, Franciaország. B csoport: Ausztrália, Macedónia, Brazília, Oroszország. C csoport: Dominikai Köztársaság, Angola, Ausztria, Norvégia. D csoport: Tunézia, Kína, Lengyelország, Románia. E csoport: Kongó, Japán, Spanyolország, Magyarország. F csoport: Paraguay, Ukrajna, Koreai Köztársaság, Németország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.