Lecsap az adóhatóság

Erősít az adóhivatal: az idén a korábbinál erőteljesebben végzik tevékenységüket a rapid csoportok, a legalább két revizorból és egy pénzügyőrből álló, különleges egységek. A cél a feketegazdaság visszaszorítása, és ennek érdekében a csoportok számos területen végeznek előre be nem jelentett ellenőrzéseket.

Kiss Roland
2007. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már több mint 3500 vizsgálatot folytattak le megalakulásuk óta a rapid egységek, többek között a színesfém-, a számítógép-, a ruha- és cipőkereskedőknél, s összesen mintegy százmillió forintnyi mulasztási bírságot szabtak ki. A csoportok különös figyelmet fordítanak az írható és műsoros adathordozók – CD-k, DVD-k, filmek – kereskedelmére, az áruk beszerzéséhez és értékesítéséhez kapcsolódó szabályok betartására, a leltár valóságára, valamint a számlák és a nyugták kibocsátására – áll az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) közleményében. Az országot járó, a mobiltelefon és a laptop segítségével az irányító személlyel folyamatos összeköttetésben lévő rapid egységeket 2005 augusztusában hívták életre, 2007. január 1-je óta azonban irányításuk az APEH-en belül a Kiemelt Adózók Igazgatóságához (Kaig) tartozik. E szervezet hatásköre az év elején jelentősen kibővült: már nemcsak Budapest és Pest megye területén intézi a kiemelt adózókkal kapcsolatos ügyeket, hanem országos szinten, emellett pedig irányítja a központosított ellenőrzéseket. A Kaig jár el a kizárólagos illetékességi szabályok szerinti ügyekben, és súlyát mutatja, hogy létszáma a korábbi 174 főről az év elején 500-ra emelkedett. Juhász István, a Kaig igazgatója lapunk kérdésére elárulta: jelenleg 13 rapid csoport tevékenykedik országos illetékességgel, ám mind az emberi, mind az anyagi-technikai feltételek adottak ahhoz, hogy ezt a számot szükség esetén tovább növeljék. Erre egyebek mellett a nagyobb piacellenőrzések vagy a nyári balatoni ellenőrzések idején kerülhet sor. Juhász István hozzátette: egy-egy rapid csoport akár napi két-három vizsgálatot is végezhet, s az ügyeket maximum egy-két napon belül lezárják. – Az egységek ugyanakkor nem elsősorban a magas elkövetési értékű ügyletekre szakosodtak, ám nem is ez a cél, hanem a feketén, illegálisan ténykedők felderítése – mutatott rá Juhász István, aki bízik benne, az ellenőrzések hozzájárulnak a gazdaság fehérítéséhez. Tény ugyanakkor, hogy a rapid vizsgálatok további ellenőrzéseket vonhatnak maguk után. Az APEH közleményéből kiderül, hogy az ilyen vizsgálatok hatására indított 250 adónem-ellenőrzés során a revizorok mintegy 5 milliárd forintnyi adóhiányt állapítottak meg.

Elég a feketekereskedelemből! Felszólítjuk a kormányt, hogy a fogyasztók és a vállalkozások védelme érdekében lépjen fel a feketekereskedelem ellen – áll a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) tegnapi felhívásában, amely szerint a tisztességes vállalkozások megmentése érdekében összefogásra és határozott operatív lépésekre van szükség. – Ezek ugyanis az illegálisan ténykedők miatt lehetetlen helyzetbe kerülnek, a feketekereskedelem megfojtja a legális kereskedőket – fogalmazott Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke. A befizetetlen áfa összértéke 200–300 milliárd forint, a feketekereskedelem aránya pedig a becslések szerint 15–25 százalék körül járhat – derül ki a közleményből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.