MI A MAGYAR?

MN
2007. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A patak egyik partján, magas dombon, állt a kétszáz éves református templom, tornya tetején a csillagos buzogánynyal. Csakhogy mikor küszöbét a külföldi akadémiákon tanult Bod Péter taposta, még akkor e völgyben magyarul dicsérték az Istent, s az ide látszó várhegyről lefelé kanyargó uton Bethlen Kata zöld ruhás csatlósai és apródjai száguldoztak. A templom kőfallal volt kerítve, udvara ölmagas fű, gyom, dudva, az ajtót a rozsdás kulccsal alig lehetett kinyitni. Bent az ablakok csupa pókháló, egy-két tábla ki is volt törve, az Urasztalán ujjmagas por, a toronyban bagolycsalád. A tető lyukain de sokszor becsoroghatott az eső, látszott a helye a vakolatukat hullató falakon, a kőkockákkal kirakott földön. A padokat is a szú kezdte már rágni. Vigasztalan szomorú kép volt, s az öreg parasztok, a kik papjukkal az első utat oda megtették, lehajtott fejjel állták körül Pált.
– Ne csüggedjetek, keresztyén társaim, a templom elpusztul, romlik, de él a hit, és uj fénybe boritja e kopott, komor falakat. Ha az Isten megsegit, majd lassankint a templomunkat is kijavitjuk.
Benedek, az öreg kurátor a fejét csóválta szomoruan.
– Szépen beszél, tiszteletes uram, de majd megunja a kínlódást, ha látja, hogy a magunk erejére vagyunk hagyva, s a magunk ereje milyen gyönge… Voltak itt már nagyon kemény papok… de papolni is, tanitani is, meg parasztmunkát is végezni: ezt nem birta egy se.
– Majd én elbirom.
– Éppen fél esztendeje, hogy az utolsó papunk elhagyott… Azóta zárva van a templom, csak az én házamnál volt vasárnap egy kis imádkozás, bibliaolvasás, zsoltáréneklés… ezekkel az öreg emberekkel… Mert ugy tessék venni, hogy ezekből, meg egypár asszonyból áll az eklézsia… Ezek a maguk gazdái, van valamicskéjük, a többi zsellérember, napszámos, pásztor. Oláh módra él, hun itthon van, hun nincs itthon, a hegyek közt csatangol, fát vág… azokra mi nem számíthatunk.
– Majd összeszedjük újra. Csak hirdessétek ki mindenfelé, hogy a garabói pap megjött, a templom kapui kitárultak, s várják a hiveket a könyörgésre.
Egy nagyon öreg ember lépett elő a csoportból.
– Instálom alássan, tiszteletes úr, estefelé jár, meghuzhatom a harangot? Ez majd elviszi a hirét a völgyben, hogy megjött a papunk.
– Kend a harangozó?
– Én vagyok, instálom. Két harangunk van: egyik hivja az eleveneket, másik kiséri a halottakat. De bizony alig-alig akad dolgom. A mi hiveink is odaát járnak harangoztatásért, mert itt ritkán van pap.
– Hova odaát?
– Az oláh paphoz.
Kimentek a templom elé. És egyszer csak fejük felett megkondult a harang, bim-bam-bim-bam. És a hivek áhitattal levették süvegüket, és Pali észrevette, hogy egypáran, ó-hitü ritus szerint, keresztet vetnek magukra. A falu utcája megnépesedett. Asszonyok jöttek ki a kapu elé, sokan megindultak a templomdombra.
A harangozás véget ért, s ekkor Pali a tömeghez fordult:
– Miért vetettetek keresztet magatokra?
– Instálom, keresztények vagyunk mink is – szólt egy asszony –, s ezt külsőleg is kell vallani. Így tanitja a pópa.
Egy másik asszony hozzátette:
– Ugyis azt mondják rólunk az oláhok, instálom, hogy pogányok vagyunk, mert még a templomunkon sincs kereszt.
Pali lehorgasztotta a fejét. Az egyszerü emberek, a kik körülállották, nem sejtették, hogy micsoda vihar dul keblében. Ugy érezte magát, mint a hadvezér, a ki észreveszi, hogy az ellenség már egypár fontos poziciót elfoglalt. Közben odajárultak eléje mind, és kezet csókoltak neki. És ő nem szólt ellene semmit, mert látta, hogy örömet okoz vele a népnek.
Lementek mind a parókiára. És utközben Benedek kurátor uram lassu hangon beszélgetett hozzá:
– Bocsásson meg, tiszteletes ur, ha szólok, de én is végeztem két iskolát Enyeden, tudok valamit. Én mondom, hogy a papságot kétszer kell megtanulni. Először a teológián, aztán elülről kell kezdeni a parókián. Nem ugy van ám itt, a hogy a könyvekből tanulják, meg a hogy a püspök ur gondolja. Az oláh csókolhatja a papja kezét, ruháját, a feszületet, a szent képeit, a temploma oltárját, meg a temploma földjét is. S minden ilyen csók után könnyebben érzi magát, mert azt hiszi, hogy Istennek tetsző cselekedetet mivelt. A népünk ezt látja, megszokja… aztán kezdi irigyelni, mert azt hiszi, hogy az oláh könnyebben jut Istenéhez, több módja van büneinek bocsánatára…
(Rákosi Viktor: Elnémult harangok, 1930)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.