MSZP-s hálózat, EU-s pénz

Az elmaradt térségek felzárkóztatására fordítható uniós pénzekről döntő regionális fejlesztési tanácsok kormánykoalíciós többségének kialakítása után most a kistérségek EU-s forrásai körül bábáskodó helyi vidékfejlesztési irodák hűségének biztosításán van a sor – derült ki tegnap több parlamenti interpellációból. A 167 iroda mintegy 170 milliárd forint uniós pénzről dönthet és koordinálhat. Az agrártárca államtitkára szerint nem szerepelt a pályázati kiírásban, hogy nem szállhat hivatalosan versenybe szocialista politikus.

2007. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szocialista színekben tevékenykedő egykori vagy jelenlegi polgármesterek, képviselők vagy azok rokonai, barátai, MSZP-s jelöltek és párttagok tucatjai vezette helyi vidékfejlesztési irodák (hvi-k) kerültek ki győztesen a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium február elején meghirdetett, s április végén elbírált pályázatain. A hozzávetőlegesen 170 milliárd forintos uniós források elosztása körül bábáskodó helyi választási irodák egy részét érdekes szempontok alapján választották ki a tárca szerint „az uniós normákat maximálisan betartó” pályázati értékeléskor. A helyi vidékfejlesztési irodák körüli anomáliákkal kapcsolatban az Országgyűlés tegnapi plenáris ülésén napirend előtti felszólalásban, illetve több interpellációban is magyarázatot kértek ellenzéki honatyák, hangsúlyozva, hogy a kormánypárt közeli helyi vidékfejlesztési irodák sora Letenyétől Hajdúszoboszlóig ér.
Az uniós regionális felzárkóztatásért felelős regionális fejlesztési tanácsok szocialista többsége után a kistérségek fejlesztési irodáinak függetlensége miatt szót emelő képviselők többek között Nagykanizsa, Tamási, Bonyhád, Szekszárd, Pápa, Debrecen, Hajdúböszörmény, Kiskőrös, Kelet-Balaton, Keszthely példáját említették, ahol szocialista kötődésű volt polgármesterek, képviselőjelöltek, párttagok vagy barátaik nevével fémjelzett társulások, illetve vállalkozások juthattak irodavezetői pozíciókba.
– A pápai kistérségben például olyan szervezet tudott győzni 49 önkormányzat szavazatával szemben, amelyet a pályázat elnyerésének pillanatában szabálytalanul hoztak létre, ráadásul a kritériumoknak sem felelt meg – hangsúlyozta Kovács Zoltán, az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának fideszes alelnöke, aki szerint Pásztón még egy olyan agrárfejlesztési iroda sem tudott nyerni, amely 2005-ben országos vidékfejlesztési díjat is kapott. A berettyóújfalui iroda példája pedig azt mutatja, hogy akár egy karnagy is érthet az uniós pályázati ügyekhez, csakúgy, mint a kelet-balatoni régió balatonalmádi fagylaltos tagja.
A szakmaiságot hiányolja az önkormányzati és területfejlesztési bizottságának alelnöke, s hangsúlyozta: személyesen kérte Gráf József mezőgazdasági minisztert, hogy hagyjanak fel a szocialista kötődésű helyi vidékfejlesztési irodák vezetőinek kinevezési gyakorlatával, mire azt a választ kapta, hogy „olyan jó a tárca, hogy még ezt is kibírja, úgyis régen volt már botrány”.
Gőgös Zoltán, az agrártárca államtitkára válaszában leszögezte: a helyi vidékfejlesztési irodákról szóló pályázati kiírás feltételei között nem szerepelt, hogy a jelölt nem lehet (volt) szocialista polgármester vagy baloldali kötődésű, ezért „ezeket az embereket nem lehetett kizárni a versenyeztetésből”, amely Gőgös szerint minden esetben „az uniós előírásoknak megfelelően történt”. Az államtitkár szerint kiragadott példák alapján általánosít az ellenzék, s „most nem szanaszéjjel kellene menni, hanem egy irányba mozogni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.