Nemzetgazdasági kérdés a demográfia

A gyermekellátási intézmények és a rugalmas munkahelyteremtés párhuzamos fejlesztésére kellene hazánkban összpontosítani ahhoz, hogy az uniós átlagtól erősen elmaradó foglalkoztatottságot és az alacsony gyermekvállalási kedvet egyaránt növelni lehessen – derül ki a Gazdasági és Együttműködési Szervezet legfrissebb Magyarország-jelentéséből.

2007. 06. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel azon kevés országok közé tartozunk, ahol 26 éve csökken a népesség, a családtámogatási rendszer átalakítása, a részmunkaidős munkahelyek arányának növelése és a kizárólag szociális támogatásokból élő családok számának fokozatos csökkentése jelentheti a kedvezőtlen tendenciák megállításának egyik kulcsát a Gazdasági és Együttműködési Szervezet (OECD) legújabb Magyarország-jelentése szerint. Nem véletlen, hogy a család és a munka öszszehangolásának fontosságát az OECD-tanulmány az államháztartás konszolidációja és az önkormányzatok működési hatékonysága mellé sorolja: a hazai foglalkoztatottság kiugróan alacsony szintje a gazdasági fellendülés egyik legfontosabb kerékkötője. A szervezet kimutatásai szerint a magyar termékenységi arány jóval alacsonyabb a fejlett országokat tömörítő, tehát amúgy sem magas rátájú OECD-átlagnál, és 1980 óta csökkenést mutat. A statisztikai adatokból kiderül, hogy a gyermekvállalást halasztják a családok; a népességfogyás hátterében az egygyermekes családok számának növekedése és a kétgyermekesek csökkenése áll, miközben továbbra is csekély a három- és többgyerekes családok aránya.
Az európai szinthez képest hosszú idejű gyes és gyed miatti foglalkoztatási probléma orvoslására az OECD több ajánlást is megfogalmazott. Köztük a legfontosabb a gyermekellátó rendszerek korszerűsítése lenne. A tanulmány ugyanis azokra a nemzetközi felmérésekre hivatkozik, amelyek egyértelműen kimutatják: a családi pótlékok emelése és a gyermekvállalási hajlandóság között jóval kisebb az összefüggés, mint például a bölcsődei és óvodai ellátás színvonala vagy a családi adózás rendszerének bevezetése esetében. Az ajánlások között szerepel a családbarát munkahelyek kialakítása is: itt nemcsak az adó- és a járulékkedvezmények csökkentése, hanem a részmunkaidő, illetve a rugalmas munkaidő bevezetése is helyet kaphatna.
Vukovich Gabriella demográfus, a Nézőpont Intézet munkatársa szerint komoly probléma, hogy a családi adókedvezmény 2005-ös megszüntetése helyett nem született olyan új rendszer, amely igazságosan támogatná a gyermekeket vállaló, dolgozó családokat. Az alacsony foglalkoztatottságra és a kizárólag szociális segélyből élő családok számának csökkentésére egyaránt gyógyírt jelenthetne a rugalmas munkaidejű állások elterjedése, ebben a vonatkozásban ugyanis jócskán elmaradunk az uniós átlagtól. A legnagyobb probléma, hogy a munka és a család összeegyeztetésének technikáit nem sikerült a gyakorlatba átültetni – tartja a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.