ARomániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vezető politikusai megrettentek attól, hogy az erdélyi magyarok egyre nagyobb arányban eltávolodnak a szövetségtől. A Markó Béla vezette alakulat számára leginkább a román államfő leváltását célzó május 19-i népszavazás kudarca jelentett hidegzuhanyt, hiszen az urnák elé járult magyarok háromnegyede az RMDSZ buzdítása ellenére Traian Basescu hivatalban maradására voksolt.
Miközben a legfelsőbb vezetőség kommunikációs zavarokkal magyarázza, és nem hajlandó vállalni a felelősséget a fiaskóért, a szervezeten belül egyre nagyobb az elégedetlenség a Markó-féle politizálással szemben. Nemrég több megyei elnök arra szólította fel az RMDSZ vezetőit, hogy üljenek le tárgyalni az alternatív erdélyi magyar szervezetekkel, és próbálják visszaállítani a közösség megbomlott egységét. Arra figyelmeztettek, hogy összefogás hiányában a szövetség nem jut mandátumhoz az őszi európai parlamenti választásokon, sőt a román parlamentbe való bejutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt sem lesz képes teljesíteni. Érdekes módon ugyanerre az álláspontra helyezkedik a Markó-vonalat erősítő Verestóy Attila szenátor is. A szövetség erős embereként közismert, legutóbb korrupciógyanús ügyei miatt a média érdeklődését felkeltő politikus a napokban leszögezte: az RMDSZ-nek párbeszédet kell kezdeményeznie a magyar közösség érdekképviseletét felvállaló szervezetekkel, ellenkező esetben parlamenti képviselet nélkül maradhat a közösség. A kérdés minden bizonnyal hangsúlyos szerepet kap az RMDSZ miniparlamentjének hét végi ülésén.
Sárga lap Tariceanunak. Harmadik nekifutásra benyújtotta tegnap bizalmatlansági indítványát a liberális–RMDSZ-kormány ellen az ellenzéki román Demokrata Párt. A jobbközép alakulat korábbi kezdeményezései a szükséges számú aláírások hiányában meghiúsultak. Az indítványt – amelyről június 11-én szavaz a parlament – aláírta a szintén ellenzéki konzervatív, valamint szociáldemokrata párt egy-egy honatyja is, majd átigazoltak a demokratákhoz. (R. Sz.)
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés