Gyurcsány Ferenc nem személyi kérdésnek tartja kormánya átalakítását, az inkább a megváltozott működési feltételekhez és felelősségi körökhöz igazodik – erről maga a miniszterelnök beszélt tegnapi rendkívüli sajtótájékoztatóján, ahol kiderült, három minisztérium élén lesz személycsere, illetve két tárca nélküli miniszteri posztot is létrehoznak. A döntés sajátossága, hogy senkinek sem kell távoznia a kormányból, páran viszont egyik kormányszerv vezetői székéből kénytelenek lesznek egy másik irányítását átvenni.
Lamperth Mónika eddigi önkormányzati és területfejlesztési, volt belügyminiszter a jövőben a szociális és munkaügyi tárcát fogja vezetni, amely Gyurcsány Ferenc szavai szerint az egyik legfontosabb minisztérium lesz, hiszen itt kell megjelennie azoknak a „társadalmi értékeknek, szociális felelősségvállalásnak, szolidaritásnak”, amelyekben az MSZP hisz. – Örülök annak, hogy a tárca vezetését az MSZP egyik befolyásos politikusaként Lamperth Mónika elvállalta – nyilatkozta a kormányfő.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium vezetője, Kiss Péter Szilvásy György kancelláriaminiszter helyét veszi át, míg a Miniszterelnöki Hivatal első embere titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli miniszter lesz. – Ezzel egy 2002 előtti gyakorlatot vesz át a kormány – fogalmazott Gyurcsány Ferenc, aki bejelentette, bizalmasa munkáját államtitkárként Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára segíti, akinek helyére ugyanakkor Vadai Ágnes, a szocialista frakció rendészeti és nemzetbiztonsági munkacsoportjának vezetője kerül.
Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumot Bajnai Gordon fogja irányítani, a jelenlegi fejlesztéspolitikai kormánybiztos felügyelete alá fog tartozni a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség is.
Tárca nélküli miniszter lesz Draskovics Tibor, az államreform-bizottság alelnöke is, aki a közigazgatási végrehajtás irányításáért felel. Az államreform-bizottság bázisán létrejön a kormányfő politikai, stratégiai tanácsadó testülete, hogy „megismerjék a szakma, a közélet véleményét”.
– Az átfogó politikai, stratégiai döntések az újonnan létrejövő ötfős kormánykabinetben születnek majd, amelynek tagjai a koalíciós pártok elnökei, a gazdasági, a társadalompolitikai és a nemzetbiztonsági kabinetek vezetői lesznek – derült ki Gyurcsány Ferenc szavaiból. A mostani felállás szerint a gazdasági kabinetet Veres János pénzügy-, a társadalompolitikait Lamperth Mónika szociális és munkaügyi, a nemzetbiztonságit pedig Kiss Péter kancelláriaminiszter vezeti. A kabinet döntései előtt előzetesen konzultál a kormánypárti frakciókkal, azok vezetőivel. – A minden héten ülésező testületet a miniszterelnök vezeti, a kabinet munkáját a kormányfő helyettese, Kiss Péter kancelláriaminiszter irányítja – tájékoztatott a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc kiemelte: a kancelláriaminiszter szerepe gyökeresen megváltozik, azért lesz felelős, hogy a koalíciós frakciókkal és a kabinetvezetőkkel együttműködve világos politikai mandátumot alakítson ki közép- és hosszú távú kérdésekben.
A kormány átalakításáról a miniszterelnök úgy vélekedett, a két tárca nélküli poszt megalakítása nem több költséget jelent, hanem azt, hogy kettővel több ember vállal nagyobb felelősséget.
– Most az a dolgunk, hogy karakteres, kontúros politikát csináljunk tovább, ha úgy tetszik: az ország megújításának, a reformpolitikának a folytatását, ennek jobb feltételeit is teremtsük meg, és legyen nagyon precíz, pontos a végrehajtás – fogalmazott Gyurcsány Ferenc. A politikus egyébként a kormányátalakításról konzultált az MSZP elnökségével és a párt parlamenti frakciójával, valamint – állítása szerint – az SZDSZ vezetésével.
Régről ismert új miniszterek. Lamperth Mónika kormányból való távozásáról már 2004-ben, Gyurcsány Ferenc miniszterelnökké kinevezése előtt jelentek meg sajtóhírek, a kormányfő ugyanis nem volt megelégedve az akkori belügyminiszter teljesítményével. A most szociális és munkaügyi miniszteri poszttal megkínált politikust három évvel ezelőtt az MSZP elnöksége (amelynek ő is tagja) védte meg a leváltástól. Szilvásy György kancelláriaminiszterként eddig is felügyelte a polgári titkosszolgálatokat, ez idő alatt a szervezet működése nem volt mentes a botrányoktól. A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) vezetőjének, Galambos Lajosnak a közelmúltban éppen ezek miatt kellett lemondania. A Nemzetbiztonsági Hivatal tekintélyét rombolta, hogy munkatársai milliárdos adócsalásba keveredett közhasznú alapítványban is tevékenykedtek (az Egymásért Egy-Másért Alapítvány két Szilvásy fivérrel is kapcsolatba került), illetve az, hogy a titkosszolgálat alkalmazottai a Magyar Nemzet újságírójának lakásán kérdezősködtek, amiért kollégáink Szilvásy György épülő háza után érdeklődtek. Bajnai Gordon korábban a Wallis Rt.-t vezette, a leendő önkormányzati és területfejlesztési miniszter ezzel kapcsolatban kényszerült magyarázkodásra, a cég által felvásárolt Hajdú-Bét Rt. ugyanis csődbe ment, ezzel több beszállító lehetetlenült el, ment tönkre.
Az SZDSZ ellenáll. Az SZDSZ nem fogadja el tényként a miniszterelnök által bejelentett kormányátalakítást – mondta az Info Rádiónak a liberális párt ügyvivője. Horn Gábor közölte, hogy az SZDSZ ügyvivői testülete jövő hétfői ülésén dönt arról, hogy támogatja-e az új tárca nélküli miniszteri posztok létrehozását is tartalmazó javaslatot. Horn – illetve az SZDSZ – egyelőre legfeljebb csak javaslatnak fogadja el Gyurcsány Ferenc bejelentését. Ennek az az oka, hogy a kormányfő strukturális átalakításokat is tervez; ehhez azonban a kisebbik koalíciós párt jóváhagyása is szükséges. Horn Gábor – aki egyébként a koalíción belüli egyeztetésért felelős államtitkári posztot is betölti – kijelentette: a kormány átalakításáról Gyurcsány Ferenc csak a bejelentés előtt tájékoztatta. Kóka János pártelnök így fogalmazott: „Amennyiben a bejelentett átalakítási terv a kormányzat működésének javítását és a reformok előrevitelét szolgálja, az SZDSZ támogatni fogja a miniszterelnök javaslatait.” Az SZDSZ álláspontja Horváth Ágnes tegnapi nyilatkozatából is kiderül: „Hozzám még eddig nem jutott el olyan hír, hogy menesztésemről szó lenne; az SZDSZ jelölt az egészségügyi miniszteri posztra, és az is tud visszahívni.” Emlékezetes: Kóka János pártelnök kiállt Horváth Ágnes mellett, és cáfolta, hogy bármelyik SZDSZ-es tárca vezetőjének személye egyeztetések tárgyát képezné. Az egészségügyi miniszter úgy nyilatkozott, most is teljes erőbedobással dolgoznak a reform újabb fejezetén, ami álláspontja szerint a több-biztosítós rendszer bevezetése, illetve a jelenleg az egészségügyi kassza privatizálása. (MN)
Szóvivő még nincs. Március 5-e óta nincs a kormánynak szóvivője, ekkor távozott ugyanis „közös megegyezéssel” Danks Emese a posztról. Úgy tudjuk, a volt szóvivőt Gál J. Zoltán kérte föl a távozásra, mert nem találta „elég politikusnak”. Azóta az ifjú szocialista politikus kénytelen ellátni a szóvivői feladatokat (korábbi jelöltje, Demcsák Zsuzsa ugyanis beiktatása előtt elbukott), bár már többször hangsúlyozta, hogy ő a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, nem pedig kormányszóvivő.

Orbán Viktor is reagált a kokárdát földre dobó drag queen műsorára – videó