Ötfős kabinetet alakít Gyurcsány

Szilvásy György kancelláriaminisztert Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter váltja, akinek helyére Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter kerül, az itt megüresedő posztot Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos tölti be. Szilvásy a titkosszolgálatokért, Draskovics Tibor a közigazgatási végrehajtás irányításáért felelős tárca nélküli miniszter lesz.

Török László
2007. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc nem személyi kérdésnek tartja kormánya átalakítását, az inkább a megváltozott működési feltételekhez és felelősségi körökhöz igazodik – erről maga a miniszterelnök beszélt tegnapi rendkívüli sajtótájékoztatóján, ahol kiderült, három minisztérium élén lesz személycsere, illetve két tárca nélküli miniszteri posztot is létrehoznak. A döntés sajátossága, hogy senkinek sem kell távoznia a kormányból, páran viszont egyik kormányszerv vezetői székéből kénytelenek lesznek egy másik irányítását átvenni.
Lamperth Mónika eddigi önkormányzati és területfejlesztési, volt belügyminiszter a jövőben a szociális és munkaügyi tárcát fogja vezetni, amely Gyurcsány Ferenc szavai szerint az egyik legfontosabb minisztérium lesz, hiszen itt kell megjelennie azoknak a „társadalmi értékeknek, szociális felelősségvállalásnak, szolidaritásnak”, amelyekben az MSZP hisz. – Örülök annak, hogy a tárca vezetését az MSZP egyik befolyásos politikusaként Lamperth Mónika elvállalta – nyilatkozta a kormányfő.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium vezetője, Kiss Péter Szilvásy György kancelláriaminiszter helyét veszi át, míg a Miniszterelnöki Hivatal első embere titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli miniszter lesz. – Ezzel egy 2002 előtti gyakorlatot vesz át a kormány – fogalmazott Gyurcsány Ferenc, aki bejelentette, bizalmasa munkáját államtitkárként Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára segíti, akinek helyére ugyanakkor Vadai Ágnes, a szocialista frakció rendészeti és nemzetbiztonsági munkacsoportjának vezetője kerül.
Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumot Bajnai Gordon fogja irányítani, a jelenlegi fejlesztéspolitikai kormánybiztos felügyelete alá fog tartozni a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség is.
Tárca nélküli miniszter lesz Draskovics Tibor, az államreform-bizottság alelnöke is, aki a közigazgatási végrehajtás irányításáért felel. Az államreform-bizottság bázisán létrejön a kormányfő politikai, stratégiai tanácsadó testülete, hogy „megismerjék a szakma, a közélet véleményét”.
– Az átfogó politikai, stratégiai döntések az újonnan létrejövő ötfős kormánykabinetben születnek majd, amelynek tagjai a koalíciós pártok elnökei, a gazdasági, a társadalompolitikai és a nemzetbiztonsági kabinetek vezetői lesznek – derült ki Gyurcsány Ferenc szavaiból. A mostani felállás szerint a gazdasági kabinetet Veres János pénzügy-, a társadalompolitikait Lamperth Mónika szociális és munkaügyi, a nemzetbiztonságit pedig Kiss Péter kancelláriaminiszter vezeti. A kabinet döntései előtt előzetesen konzultál a kormánypárti frakciókkal, azok vezetőivel. – A minden héten ülésező testületet a miniszterelnök vezeti, a kabinet munkáját a kormányfő helyettese, Kiss Péter kancelláriaminiszter irányítja – tájékoztatott a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc kiemelte: a kancelláriaminiszter szerepe gyökeresen megváltozik, azért lesz felelős, hogy a koalíciós frakciókkal és a kabinetvezetőkkel együttműködve világos politikai mandátumot alakítson ki közép- és hosszú távú kérdésekben.
A kormány átalakításáról a miniszterelnök úgy vélekedett, a két tárca nélküli poszt megalakítása nem több költséget jelent, hanem azt, hogy kettővel több ember vállal nagyobb felelősséget.
– Most az a dolgunk, hogy karakteres, kontúros politikát csináljunk tovább, ha úgy tetszik: az ország megújításának, a reformpolitikának a folytatását, ennek jobb feltételeit is teremtsük meg, és legyen nagyon precíz, pontos a végrehajtás – fogalmazott Gyurcsány Ferenc. A politikus egyébként a kormányátalakításról konzultált az MSZP elnökségével és a párt parlamenti frakciójával, valamint – állítása szerint – az SZDSZ vezetésével.

Régről ismert új miniszterek. Lamperth Mónika kormányból való távozásáról már 2004-ben, Gyurcsány Ferenc miniszterelnökké kinevezése előtt jelentek meg sajtóhírek, a kormányfő ugyanis nem volt megelégedve az akkori belügyminiszter teljesítményével. A most szociális és munkaügyi miniszteri poszttal megkínált politikust három évvel ezelőtt az MSZP elnöksége (amelynek ő is tagja) védte meg a leváltástól. Szilvásy György kancelláriaminiszterként eddig is felügyelte a polgári titkosszolgálatokat, ez idő alatt a szervezet működése nem volt mentes a botrányoktól. A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) vezetőjének, Galambos Lajosnak a közelmúltban éppen ezek miatt kellett lemondania. A Nemzetbiztonsági Hivatal tekintélyét rombolta, hogy munkatársai milliárdos adócsalásba keveredett közhasznú alapítványban is tevékenykedtek (az Egymásért Egy-Másért Alapítvány két Szilvásy fivérrel is kapcsolatba került), illetve az, hogy a titkosszolgálat alkalmazottai a Magyar Nemzet újságírójának lakásán kérdezősködtek, amiért kollégáink Szilvásy György épülő háza után érdeklődtek. Bajnai Gordon korábban a Wallis Rt.-t vezette, a leendő önkormányzati és területfejlesztési miniszter ezzel kapcsolatban kényszerült magyarázkodásra, a cég által felvásárolt Hajdú-Bét Rt. ugyanis csődbe ment, ezzel több beszállító lehetetlenült el, ment tönkre.

Az SZDSZ ellenáll. Az SZDSZ nem fogadja el tényként a miniszterelnök által bejelentett kormányátalakítást – mondta az Info Rádiónak a liberális párt ügyvivője. Horn Gábor közölte, hogy az SZDSZ ügyvivői testülete jövő hétfői ülésén dönt arról, hogy támogatja-e az új tárca nélküli miniszteri posztok létrehozását is tartalmazó javaslatot. Horn – illetve az SZDSZ – egyelőre legfeljebb csak javaslatnak fogadja el Gyurcsány Ferenc bejelentését. Ennek az az oka, hogy a kormányfő strukturális átalakításokat is tervez; ehhez azonban a kisebbik koalíciós párt jóváhagyása is szükséges. Horn Gábor – aki egyébként a koalíción belüli egyeztetésért felelős államtitkári posztot is betölti – kijelentette: a kormány átalakításáról Gyurcsány Ferenc csak a bejelentés előtt tájékoztatta. Kóka János pártelnök így fogalmazott: „Amennyiben a bejelentett átalakítási terv a kormányzat működésének javítását és a reformok előrevitelét szolgálja, az SZDSZ támogatni fogja a miniszterelnök javaslatait.” Az SZDSZ álláspontja Horváth Ágnes tegnapi nyilatkozatából is kiderül: „Hozzám még eddig nem jutott el olyan hír, hogy menesztésemről szó lenne; az SZDSZ jelölt az egészségügyi miniszteri posztra, és az is tud visszahívni.” Emlékezetes: Kóka János pártelnök kiállt Horváth Ágnes mellett, és cáfolta, hogy bármelyik SZDSZ-es tárca vezetőjének személye egyeztetések tárgyát képezné. Az egészségügyi miniszter úgy nyilatkozott, most is teljes erőbedobással dolgoznak a reform újabb fejezetén, ami álláspontja szerint a több-biztosítós rendszer bevezetése, illetve a jelenleg az egészségügyi kassza privatizálása. (MN)

Szóvivő még nincs. Március 5-e óta nincs a kormánynak szóvivője, ekkor távozott ugyanis „közös megegyezéssel” Danks Emese a posztról. Úgy tudjuk, a volt szóvivőt Gál J. Zoltán kérte föl a távozásra, mert nem találta „elég politikusnak”. Azóta az ifjú szocialista politikus kénytelen ellátni a szóvivői feladatokat (korábbi jelöltje, Demcsák Zsuzsa ugyanis beiktatása előtt elbukott), bár már többször hangsúlyozta, hogy ő a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, nem pedig kormányszóvivő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.