A vasárnap és a szombat munkaszüneti nap a Nemzeti Nyomozó Irodában (NNI) is, tehát a nyomozás megszüntetéséről szóló döntést már pénteken meg kellett hozniuk a nyomozóknak, különben nem nyomtathatta volna ki hírét a Népszabadság. Pénteken azonban Papp Csaba még kategorikusan cáfolta, hogy megszüntető döntés született volna a soproni, a váci és a fővárosi mélygarázs-beruházások nyomozásában.
A botrányos építési ügyek politikai és üzleti erővonalai kavarta hullámok további zavarokat okozhattak a rendőrségben. Az NNI illetékese lapunknak még tegnapelőtt is határozottan cáfolta, hogy megszüntették volna az eljárást, s a Népszabadság erre vonatkozó, hétfőn tálalt információját kacsának titulálta. Tegnap, azaz kedden délelőtt megkerestük a Fővárosi Főügyészséget is, hátha többet tudnak az eljárásról. A szóvivő az NNI-től azt az információt kapta: a nyomozás folyik. Pedig eközben a megszüntető határozatot már postázták az érintetteknek.
A rendőrségtől megtudtuk az elutasítás okát is: a feljelentésekben foglaltak „büntetőjogilag nem értékelhetők”. A határozat ellen panaszt lehet tenni, illetve az ügyészség is dönthet úgy, hogy a vizsgálatot folytatni kell, a büntetőeljárás tehát nem feltétlenül ért véget.
A rendőrségi vizsgálattal szemben azonban kételyek merülhetnek fel. Mint azt a sértettek jogi képviselője, Futó Barnabás lapunknak elmondta, a soproni és a váci önkormányzat például terjedelmes dokumentációt nyújtott be a rendőrséghez, amely a bűncselekmény elkövetésének gyanúját a feljelentésben foglaltakon túlmenően további tényekkel támasztja alá. Az igen terjedelmes dokumentum a hatósághoz június 5-én, azaz múlt hét kedden érkezett meg, Vácról pedig múlt hét pénteken nyújtottak be a rendőrség részére több mint 100 oldalt meghaladó, új információkat tartalmazó anyagot. A kiegészítés tartalmazta az Állami Számvevőszék tanulmányát is, amely mind a soproni, mind a váci ügyek esetében azok törvénysértő jellegét támasztotta alá. Azaz a terjedelmes anyagok áttanulmányozására és részletes vizsgálatára a rendőrségnek ezek szerint sem ideje, sem szándéka nem volt.
A fővárosi ügy alapvetően azonos a sopronival és a vácival, néhány lényeges kérdésben – például az üzemeltetés tekintetében – azonban eltér azoktól, tehát nyilván más szempontú vizsgálatot igényelt volna a rendőrség részéről – állítja a jogi szakértő. Épp ezért figyelemre méltó, hogy a rendőrség múlt héten hétfőn rendelte el a József nádor tér ügyében a nyomozást, s olyan gyorsan lefolytatta, hogy három nap nyomozás alapján már meg is szüntette az eljárást. Ebben a mélygarázsügyben a beruházó az OTP Befektetési, Ingatlanforgalmazási és Vagyonkezelő Zrt.
Mindezekből a körülményekből egyértelműen kitetszik: valószínűleg igen tekintélyes körökből gyakorolhattak nyomást a rendőrségre a nyomozás megszüntetése céljából. Az még nem látható, hogy a valószínűsíthető beavatkozás üzleti vagy politikai körökből érkezett.

Kiderült, ki lesz Gyurcsány Ferenc utódja